Hamarosan elkezdődik a 2016–17-es iskolai év, Szatmár megyében viszont még mindig sok iskolából hiányzik a magyartanár.
Egyre több nehézséggel jár a magyar nyelvű oktatás megszervezése, ennek legfőbb oka a gyerek- és a pedagógushiány. Az idei tanévkezdéssel kapcsolatosan Gál Gyöngyi magyar szakos tanfelügyelő elmondta, hogy az Aurel Popp Zene- és Képzőművészeti Líceum kilencedik osztályában van probléma, oda ugyanis csak tizenkét gyerek iratkozott be — ahhoz, hogy osztály indulhasson, tizenöt tanulóra van szükség —, ezért külön jóváhagyást kell kérni a szaktárcától. A többi magyar osztály kialakult, a három nagy középiskolában a beiskolázási tervnek megfelelően indulnak az osztályok.
Megyeszerte tanárhiány van — állítja a szaktanfelügyelő. Egy időben úgy tűnt, hogy normalizálódik a helyzet, de az idén újabb problémák jelentkeztek. Százhárom magyartanár van a megyében, ezek közül négyen kértek fizetés nélküli szabadságot egy évre, ketten az elmúlt évben kért fizetés nélküli szabadságról kellett volna visszatérjenek, de nem térnek vissza, egy magyartanár tanév közben távozott a tanügyből, továbbá nagyon sokan mennek gyereknevelési szabadságra. Nagykárolyban és környékén négy magyartanár van gyereknevelési szabadságon. Gál Gyöngyi szerint képtelenség annyi szakképzett tanárt helyettesíteni, mint ahány helyettesítésére most szükség van. Nagyon sok nyugdíjas tanár, aki eddig helyettesített, nem vállal munkát a továbbiakban. Szatmárnémetiben a Vasile Lucaciu Általános Iskolában megoldatlan még a helyzet, problémák vannak Halmi környékén is, de a legnagyobb gondok Nagykárolyban környékén jelentkeztek. Nagykárolyban a 3-as Számú Általános Iskolában, valamint a Simion Bărnuţiu Szakközépiskolában van még szabad hely. Azok a magyartanárok, akik falun tanítanak és van egy idegen nyelv diplomájuk is, a magyar mellé idegen nyelv órákat is kapnak, mert a nyelvtanárok is kevesen vannak.
Gál Gyöngyi kifejtette, a napokban volt egy megyei szintű vizsga, amelyen négy magyartanár vett részt, remélhetőleg ezek elfoglalnak négy helyet. Több iskolában fognak a tanárok pluszórákat vállalni, és több iskolában fognak tanítani szakképzetlen tanárok. Szakképzetlennek számít az is, aki most végzi a tanítóképzőt, de legalább ők találkoztak már a pedagógiával, vannak azonban olyan káderek is, akik teljesen szakképzetlenek. Utóbbiak többnyire a fakultatív képzésben vesznek részt. Fakultatív oktatás ott folyik, ahol IV. osztályig van magyar nyelvű oktatás, de V–VIII. osztályban már nincs. Ezekben az iskolákban fakultatívan tanulhatják a magyar nyelvet és irodalmat. Ezek a gyerekek kérhetik a kisebbségi történelem és a zene oktatását is — tette hozzá Gál Gyöngyi.
Elek György