Szatmárnémeti

Kéttucatnyi éjszakai bírság

2020.03.25 - 09:44

Voltak, akik azért szegték meg az éjszakai kijárási tilalmat, mert nem is tudták, hogy van — ők megúszták egy figyelmeztető pénzbírsággal, de a házi karanténból kilógok ellen eljárás indul.

Hétfőn este pár perccel 22 óra előtt villogó-szirénázó rendőr- és csendőrautók vonultak Szatmárnémeti egyébként már igencsak csendes utcáira (nem kis riadalmat okozva a lakosok körében), bejelentendő az elkezdődött éjszakai kijárási tilalmat, s egyúttal elkezdve a szigorú ellenőrzést is a 2-es számú katonai rendelet értelmében. A kihalt, kisebb utcákon semmilyen forgalom nem volt, a máskor abban az órában még javában nyüzsgő fő útvonalakon találtak némi mozgást és ellenőrizni valót — leintették a Károlyi úton áthaladó, árukkal megrakott kamionokat is, azt a pár személygépkocsit, amelyek ott hajtottak el, de a kerékpárosoktól, valamint gyalogosan közlekedőktől is elkérték igazolványaikat és a kitöltött formanyomtatványt, amelyben megindokolják a lakhelyelhagyást. S bár a legtöbbjüket nem érte váratlanul az igazoltatás, és minden okmányt be tudtak mutatni, többen kellemetlen helyzetbe kerültek, mert hiányos volt az éjszakai kijárási iratfelszereltségük — vagy mert nem gondolták, hogy a szigorítás bevezetésének első pillanataiban ellenőrizni is fogják őket, vagy mert egyszerűen nem is tudtak a kijárási korlátozásról, a nyilatkozat szükségességéről. A rendőr-csendőr egységek az éjszaka folyamán összesen 26 személy számára róttak ki úgymond figyelmeztető bírságokat 12 750 lej összértékben, ugyanakkor nyomatékosan emlékeztetnek: a szabályok be nem tartása büntetést von maga után — a szigorítások, törvények nem ismerete pedig nem ment fel a büntetés alól.

Az országba belépőknek tudniuk kell: a kijárási tilalom betartását ellenőrző rendőr-csendőr egységek nem büntethetik meg őket a saját felelősségre tett nyilatkozat/formanyomtatvány hiánya miatt, hiszen értelemszerűen nem volt lehetőségük beszerezni azt — ilyen esetben meg kell mondani az ellenőrző szerveknek, melyik átkelőnél és mikor léptek be Románia területére, amit a belügyis zárt információrendszerben ők pillanatok alatt ellenőrizni is tudnak, s az illető neve, adatai mellett az is szerepel, hogy intézményes karanténba vagy házi elkülönítésbe kell-e vonulnia, azaz nem érdemes sumákolni azzal sem.

Újabb 1000 házi elkülönített

A hatósági összesítés adatai szerint Szatmár megyében tegnap délig összesen 68 személy volt intézményes karanténban, 2238-an pedig házi elkülönítésben — utóbbiak száma szinte ezerrel ugrott meg az előző naphoz viszonyítva, amikor még csak 1460-an voltak. A petei határátkelőt egyébként hétfőn déltől kedd reggel 7 óráig 278 utas lépte át, s szinte felük, 122-en nyilatkozták azt, hogy vörös zónákból vagy azokon átutazva, illetve sárga zónákból érkeztek. A saját felelősségre tett nyilatkozataik nyomán 16 utast kísértek a rendőrök máramarosi, botoşani-i, suceavai és kolozsi intézményes karanténokba, a többieknek pedig — köztük 33 Szatmár megyei lakosnak — házi elkülönítést javasoltak.

Arról korábban már többször is beszámoltunk, hogy drasztikusan szigorodtak az intézményes karantént és a házi elkülönítést megszegők büntetései, ám ennek ellenére továbbra is sokan „játszanak a tűzzel”, és figyelmen kívül hagyják azokat, pedig a rendőr-csendőr-helyi rendőr járőregységek nagyon szigorúan ellenőrzik őket. Az elmúlt 24 óra leforgása alatt hét személy ellen indítottak bűnvádi eljárást fertőző betegség terjedése megakadályozásának veszélyeztetése miatt — öt 22–44 év közötti, a házi elkülönítésből kilógó személyt (köztük egy nagykárolyi és egy apai illetőségű férfit is) azonnal hatóságilag őrzött intézményes karanténba helyeztek két hétre, két személy ellen pedig hamis nyilatkozattétel vádjával indult eljárás, és természetesen ők sem kerülték el az intézményes karanténba való helyezést.

Szabó Kinga Mária