Azzal a reménnyel kezdik meg hamarosan a nagykárolyi református óvoda építési munkálatait, hogy a jövőben tovább gyarapodik a helyi református közösség, hangzott el a szombati ünnepi alkalmon, amely során időkapszulát helyeztek el és emlékművet is avattak Nagykárolyban.
Újabb fontos mérföldkőhöz érkezett a Nagykároly-kertvárosi Református Egyházközség gyülekezetének templomépítő törekvése. Míg korábban úgy tűnt, módosítani kell az eredeti elképzelést, és ki kell hagyniuk a református óvoda építését, addig néhány héttel ezelőtt kiderült: magyar állami támogatással, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület közbenjárásával támogatás érkezik az óvoda felépítésére.
Minderről ünnepi istentiszteleti alkalmon tájékoztatták a gyülekezeti tagokat, illetve mindazokat, akik részt vettek azon a szombati eseményen, amelynek az épülő templom volt a helyszíne. Itt hirdetett igét Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KREK) püspöke, s az alkalomra érkezett meghívottak beszédeit követően itt került leleplezésre az óvoda helyét jelképező emléktábla. A szervezők egy időkapszulát is elhelyeztek, amely a nagykárolyi református gyülekezetre vonatkozó információkat, kiadványokat is tartalmazott.
Az egyén közösségében betöltött hasznos és fontos szerepéről beszélt a püspök, kiemelve, hogy Isten mindenki számára feladatokat jelölt ki, melyek legfontosabbja talán, hogy utódainkat Isten nevének dicséretére, az anyanyelv megőrzésére és ápolására neveljük. Ennek egy ösztönző példája a most építendő református óvoda is, ahol vélhetően Istennek tetsző nevelésben és gondoskodásban lesz részük az odajáró gyermekeknek.
Tolnay István esperes, házigazda lelkipásztor igyekezett mindenkinek köszönetet mondani, aki valamilyen módon támogatta templom- és óvodaépítési ügyüket.
„Nagyon sok építkezési támogatást kaptunk az utóbbi időben. Érkezett támogatás Svájctól Budapesten át Bukarestig, de a gyülekezet becsületes, lelki, anyagi helytállása is láthatatlanul beleivódott minden egyes téglába” — mondta Tolnay. A kertvárosi lelkész elmondta, hogy ez az ünnepi alkalom a bizonyítéka annak, hogy erőfeszítéseik mégsem voltak hiábavalóak: „Ma az látszik, hogy mindez nem hiábavaló, mert az Úrral együtt építettük s építjük tovább ezt a hajlékot. A templom mellett felépülhet immár az óvoda is, mert a magyar kormány a KREK közvetítésével a segítségünkre sietett. Köszönet azért, hogy a nagykárolyi református közösségnek is lehetősége nyílik arra, hogy gyermekei oktatását a gyülekezeti alkalmak mellett immár szervezett, intézményesített formában is valósággá teremtse” — tette hozzá.
Farkas Zsolt, a KREK előadó-tanácsosa beszédében a magyar kormánynak a Kárpát-medence egészében végrehajtandó óvodaépítési programjáról szólt. Mint mondta, ez a nemzeti program az egyházak — esetünkben a KREK — közreműködésével kerül lebonyolításra. Az ilyen jellegű beruházások sorában Nagykároly az elsők között volt, tekintve a városban élő erős gyülekezeteket.
A továbbiakban Csige Sándor, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának konzulja, Kovács Jenő polgármester és Erdei D. István parlamenti képviselő is szólt a jelenlévőkhöz, majd következett az időkapszula elhelyezésének procedúrája. A szervezők elmondták, hogy várhatóan jövő ősztől beindulnak a foglalkozások az új óvodában.
Az ünneplő közösség innen a nagykárolyi városközpontba vonult át, ahol a szoborparkban helyet kapott a reformáció alkalmából kihelyezett emlékmű, melynek oldalán Károli Gáspár domborműve látható. Az emlékoszlop állítását a Nagykárolyi Református Egyházmegye, Nagykároly önkormányzata és a Reformátusok Szatmárért Közhasznú Egyesület támogatta. Károli Gáspár domborműve Bíró Lajos szobrászművész alkotása.
Károli Gáspár nevét minden magyar ajkú ember ismeri szerte a világban, s ezáltal a szülővárosa neve is beleivódott a köztudatba, fogalmazott Kovács Jenő polgármester. A város elöljárója elmondta, hogy hiánypótló volt ennek az alkotásnak a létrejötte, hiszen nem csak a reformátusok, hanem minden nagykárolyi büszke lehet arra az emberre, aki magyar nyelvre fordította a Bibliát.
Tolnay István esperes kiemelte: egyedül Istené a dicsőség, amiért ez az ünnepi alkalom létrejöhetett. Hangsúlyozta továbbá, hogy Károli Gáspár Bibliáját ne csak a könyvespolcon található könyvek egyikeként tartsák számon, hanem forgassák bizalommal a mindennapokban.
Az emlékmű leleplezését megelőzően Pataki Csaba megyei RMDSZ-elnök, Csűry István püspök, Fülöp István, a Reformátusok Szatmárért Közhasznú Egyesület elnöke, valamint Illyés Csaba evangélikus lelkipásztor mondott alkalomhoz illő beszédet. Salcudean Levente szavalattal készült, míg a nagykárolyi Pro Ecclesia és a Canticum Novum egyesített énekkarának szolgálata tette még ünnepibbé az eseményt.
Az emlékmű leleplezését követően a jelenlévők koszorúkat helyeztek el a talapzatnál, majd az ünneplők a Himnusz eléneklésével zárták a rendezvényt.
Tőtős Tímea