Nemzeti értékeink egyik legnagyobb kincse a magyar néptánc — egykor az ördög mesterségének tartották.
Talán még soha nem volt ennyi „virág”, nem gyűlt össze ennyi táncos az egri Orgona Néptánfesztiválon, mint tegnap délután a kettős jubileum alkalmával, hiszen maga a fesztivál ötödik, az Egri Csodaszarvas Néptáncegyüttes pedig megalakulásának tizedik születésnapját ünnepelte – születésnapi mulatsághoz illően, valóságos néptánckavalkáddal. A fesztivál hagyományosan a szekeres felvonulással vette kezdetét, a népviseletbe öltözött, vidám fesztiválozók jókedvű csujogatások közepette szekereztek szinte Mikola határáig és invitáltak mindenkit az egri kultúrotthoba – menet közben pedig többen is csatlakoztak hozzájuk: a hivogatásból visszatérve nem kevesebb mint 21 szekérről pattantak le a néptáncosok és a nézők, akik zsúfoltságig megtöltötték az amúgy sem kicsi termet.
Különféle népviseletbe öltözött fiatalok lepték el nagy csoportokban tegnap Egri központját, pántlikákat, kalapba tűzött árvalányhajat lebbentett a szél, s szinte forrt a levegő a kettős néptáncjubileumon. „Nagyon régi gondolatom, vágyam vált valóra öt évvel ezelőtt, az első néptáncfesztiválkor, és elmondhatatlanul örvendek, hogy azóta folyamatosan csak nőtt az érdeklődés az Orgona Néptáncfesztivál iránt, egyre több tánccsoport vesz részt és a nézők száma is egyre nagyobb. Az egriek szeretnek táncolni ” — mondta mosolyogva ifj. Szarvas Károly főszervező. S ez valóban így van — tegnap egy gombostűt sem lehetett volna leejteni a kultúrházban, ahol a helybéliek mellett a környező településekről is nagyon sokan jöttek el gyönyörködni a fellépő tizenkét néptánccsoport előadásában: a koltói Somfavirág, a szilágycsehi Berekenye, a szilágyszéri Kukurók, az avasújvárosi Bokréta, a börvelyi Bekek, az érsemjéni, hadadnádasi, a tudásukat első alkalommal bemutató szatmárgörbedi, a házigazda, jubiláló Csodaszarvas, valamint a díszvendég mezőmadarasi Árvalányhaj néptánccsoport mellett a magyarországi testvértelepülés, Szamosszeg, valamint az ópályi néptánccsoport is ropta a táncot — bemutatva részben saját tájegysége táncait, részben különböző erdélyi és moldvai táncokat.
„Továbbvinni a magyar táncot, népzenét, kultúrát komoly közösségmegtartó tevékenység, amiért csak köszönet illeti a tánccsoportok tagjait és ifj. Szarvas Károlyt is” — hangzott el a megnyitó során. A gálát követő esti táncházban nem csak a gyakorlattal rendelkezők mulattak jól, de a kezdőknek is lehetőségük nyílt megismerkedni a lépésekkel a talpalávalót fáradhatatlanul húzó nagybányai Berena együttes zenéjére.