Egyre szaporodnak az influenzás megbetegedések Romániában, emellett pedig nagyon sok a kanyarós megbetegedés is. A családorvosok várótermei, a sürgősségi osztályok és ügyeletek is tele vannak felső légúti panaszokkal küszködő betegekkel.
A hivatalos statisztikák is megerősítik a helyzet súlyosságát: 22-en haltak meg influenza, 4-en pedig kanyaró miatt. Mindössze 7 nap alatt több mint 100 ezer légúti fertőzést vettek nyilvántartásba.
A Digi24-nek nyilatkozó Gheorghiță Jugulete, a bukaresti Prof. Dr. Matei Balș Intézet orvosa elmondta, akadnak olyan hozzájuk érkező betegek, akiknek több mint egy napig kell az ügyeleten várakozniuk, hogy beutalhassák a kórházba, mert minden ágy foglalt. Amint egy beteg elhagyja a kórházat, már érkezik is egy új beutalt a helyre.
"Olyan betegekről van szó, akik nem voltak hajlandóak beoltatni magukat az influenza vírusa ellen, most pedig a betegség okozta súlyos szövődmények miatt kórházi kezelésre szorulnak" – magyarázta az orvos, hozzátéve, naponta 300 influenzás és kanyarós beteget látnak el az intézetben.
Másutt sem jobb a helyzet. Dr. Mihai Craiu egyetemi docens, a bukaresti Alessandrescu-Rusescu Gyermekegészségügyi Intézet gyermekgyógyász főorvosa szerint, a sürgősségi olyan ezekben a napokban, mint egy hangyaboly - tele van ijedt és beteg gyerekekkel, sőt, még influenzás újszülöttekkel is.
"Nagyon sok a csecsemő. Őket az óvodába járó testvéreik fertőzték meg, akiknek sajnos, a kézhigiénájával is gond van. Már nem mosunk elég gyakran kezet, mert nem félünk a járványtól. A kis betegek nagy részének súlyos tünetei vannak, az influenza-tesztek nagyjából egyharmada pozitív. Naponta 30–40 kórházi kezelésre szoruló influenzás gyermeket diagnosztizálunk" - tette hozzá Craiu.
Az influenza megelőzése
A fertőzés megelőzésének egyetlen hatékony módja az időben elvégzett védőoltás. Az influenza elleni oltásoknak az elsőrendű célja, hogy egyéni védelmet nyújtsanak azon személyeknek, akiknél egy esetleges influenzavírus-fertőzés alapbetegségük vagy életkoruk miatt súlyos lefolyású lehet, valamint akiknek megbetegedése és munkából való kiesése az ország működése szempontjából nehézséget okozna.
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a vakcinatörzsek és az adott járványt okozó törzsek kellő egyezése esetén az oltott egészséges felnőttek 70-90%-ában bizonyulnak hatékonynak a betegség megelőzésében. A védőoltás az idős emberek körében a kórházi felvételek számát 25-39%-kal, az összhalálozási gyakoriságot 35-57%-kal csökkentheti.
Hírszerkesztő