Külföld

Ketten kapták a Nobel-békedíjat

2018.10.05 - 17:39

A norvég Nobel Bizottság idén Denis Mukwege kongói nőgyógyásznak és Nadia Murad iraki kurd emberi jogi aktivistának ítélte oda a Nobel-békedíjat és az azzal járó kilencmillió koronát.

A jelöltek „a nemi erőszak mint háborús fegyver alkalmazása elleni” küzdelmükért kapták meg a díjat — olvasható a bizottság indoklásában. „A maga módján mindkét jelölt hozzájárult ahhoz, hogy nagyobb figyelem kövesse a háborúban elkövetett nemierőszak-cselekményeket, és hogy az elkövetőket felelősségre lehessen vonni” — írták.

Denis Mukwege a háborús bűncselekmények során tömeges nemi erőszak áldozatává vált nők kezelésére specializálta magát. 1999-ben alapította meg a Panzi Kórházat, ahol már több mint 85 ezer nőt kezeltek.

Nadia Muradot 2014-ben bántalmazták és erőszakolték meg az Iszlám Állam fegyveresei. Három hónapig tartották fogva, de sikerült elmenekülnie. 2017-ben Az utolsó lány címmel megírta az általa átélt és látott szörnyűségeket. A jazidi vallású Murad az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet tagjai által megerőszakolt nők jogaiért küzd. Az IÁ őt is elrabolta 2014-ben az északnyugat-iraki Moszul elfoglalásakor, és szexrabszolgaként adták-vették. Tanúja volt sok más nő megerőszakolásának is. Hat fivérét és anyját meggyilkolták, mert nem voltak hajlandók áttérni az iszlám hitre. Végül egy szunnita muzulmán család segítségével tudott megszökni a dzsihadisták fogságából. Mukwegének 2013-ban odaítélték az alternatív Nobel-díjat, amelyet 1980-ban Jakob von Uexküll német-svéd író, egykori európai parlamenti képviselő hozott létre azzal a céllal, hogy olyan emberek munkásságát is elismerjék, akik véleménye szerint elkerülték a hivatalos Nobel Alapítvány figyelmét.

A kilencmillió svéd korona pénzjutalommal járó díjat december 10-én adják át Oslóban.

Tavaly az atomfegyverek betiltásáért küzdő ICAN (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons) nemzetközi civil kezdeményezés vehette át a Nobel-békedíjat.

A díjat 1901 óta 98 alkalommal ítélték oda, 19 alkalommal nem adományozták senkinek.

A Nobel-békedíjra bárkit lehet jelölni, de azok köre, akik jelölhetnek, korlátozott. Ebbe a körbe tartoznak a kormánytagok, egyetemi professzorok, békekutatók és a korábbi Nobel-békedíjasok.

A díjat adományozó bizottság a norvég parlament, a Storting által kinevezett öt tagból áll, döntését kizárólagos felelősséggel hozza meg, de kikérheti szakértők véleményét.

A többi Nobel-díjtól eltérően a békedíjat nem Stockholmban, hanem Oslóban adják át, de mindegyiket december 10-én.