Szatmárnémeti

Kétszer több influenzás van

2019.02.06 - 11:18

Megkétszereződött az influenzás szatmáriak száma, de magasabb a vírusos megbetegedéssel küszködők és a tüdőgyulladással orvoshoz fordulók száma is.

A Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság jelentése szerint, míg január utolsó hetében 13 influenzás személyt tartottak nyilván megyénkben, addig február elejére 25-re nőtt a vírussal fertőzöttek száma. Szerencsére halálesetet eddig nem jegyeztek megyénkben.

Az influenza az elmúlt napokban főként a gyerekeket és tinédzsereket érintette: egy csecsemőnél, egy 2–4 év közötti gyereknél, 11 5–14 év közöttinél, 4 15–49 év közötti személynél és nyolc 50 éven felüli lakosnál diagnosztizálták az influenzát.

Nemcsak a grippések száma magasabb azonban, hanem a vírusfertőzéssel, tüdőgyulladással küszködőké is az eddigi legmagasabb a szezon kezdete óta: vírózisokkal 501 lakost vettek nyilvántartásba, tüdőgyulladással 383-at.

Az influenzafertőzés megelőzésének egyetlen igazán hatékony módja az időben beadott védőoltás, de az elkerüléséért sokat tehetünk a higiéniai szabályok betartásával, szellőztetéssel és egészséges életmóddal

Érdemes elkerülni azokat a helyzeteket és helyeket, ahol fertőző beteggel kerülhetünk kapcsolatba. Ezt influenza esetében a mindennapi életben elég nehéz megvalósítani, gondoljunk csak a tömött buszra a munkahelyünkre utazva. Az influenza cseppfertőzéssel terjed, azaz a fertőzőképes ember nagyjából 1 méteres körben szórja a vírust. A hagyományos sebészeti szájmaszk nem véd meg a fertőzéssel szemben, az egyszerű anyagon a vírus áthatol. Az influenza ellen csak speciális, szűrővel ellátott maszk ad védelmet. Az egyéni védekezéshez tartozik a gyakori szappanos kézmosás, hiszen az influenza bizonyos ideig a tárgyakon is életképes marad, a fertőzött tárgyat — például a buszon a kapaszkodót — megfogva, majd kezünkkel arcunkhoz nyúlva is megfertőződhetünk.

Éppen ezért tanítsuk meg gyermekeinket is, hogyan mossanak alaposan kezet, orrfújáshoz pedig használjunk papír zsebkendőt, amit csak egyszer használjunk, utána ne gyűjtögessük, hanem dobjuk ki!

Szellőztessünk gyakran a lakásban, és amennyit csak tudunk, tartózkodjunk a szabad levegőn! Mozogjunk rendszeresen, és ne terheljük le a szervezetünket nehéz ételekkel, mert az károsan hat az immunrendszerünkre. Figyeljünk oda a szükséges napi folyadékpótlásra, és igyunk immunrendszer-erősítő gyógyteákat — csipkebogyót, kamillát, hársfát, bodzát —, amiket nyugodtan adhatunk kisebb gyerekeknek is. Gondoskodjunk a megelőzésről azáltal is, hogy folyamatosan pótoljuk az immunrendszer hatékony működéséhez szükséges vitaminokat: elsősorban a C- és D-vitamint.

 

Bumbuluţ Krisztina