Nagykároly

Kétszáz év után hazatért Ligeti

Hazatért Ligeti Antal, a Károlyi-család festőművésze (Fotók: a szerző felvételei)
2023.01.10 - 20:57
A leírások szerint ugyan még életében megszakadt nagykárolyi családjával Ligeti Antal festőművész kapcsolata, most sikerült ismét hazatérnie, ugyanis Mold Máriusz nagykárolyi vállalkozó mecénási munkájának hála a művész mellszobra fogadja a kastély főbejáratánál sétálókat.

Kétszázadik születésnapján leplezték le Nagykárolyban Ligeti Antal reformkori festőművész mellszobrát a Károlyi-kastély parkjának főbejárata mellett. Amint azt a művész életpályája ismertetése és munkásságának méltatása során Stefan Gnandt képzőművész kiemelte, Ligeti hazatért Nagykárolyba. Az Antonius Hekler néven, nagykárolyi katolikus sváb családban anyakönyvezett képzőművészt szülei a kereskedői pályára szánták, de művészetszeretete olyan erős volt, hogy lemondott a biztos életpálya minden kényelméről és 1845-ben gyalogszerrel utazott Itáliába itthon szerzett tanulmányait folytatni és tökéletesíteni. Kitartó munkával sikerült elérnie, hogy végül a művészetének élhetett és abból tarthatta el családját.

hirek/2023/januar/ligeti-szoboravatasnk-20230110/ligeti003.jpg

Újabb szobor a művészetek városának

A leleplezést megelőzően Kovács Jenő polgármester arról beszélt az esős időjárás ellenére szép számban összesereglett hallgatóságnak, hogy a mindenkori városvezetésnek kötelessége emléket állítani a városhoz kötődő személyiségeknek. „Nagykároly a művészetek városa, így fontos megemlékeznünk mindazokról a személyekről, akik öregbítették a város nevét. Nagyon köszönöm, és hálás vagyok, hogy Mold Máriusz mecénásként bekapcsolódik ebbe a munkába” – fogalmazott az elöljáró.
Amint elhangzott, Mold Máriusz a város kultúrtörténetének kutatója, kiváló ismerője és lelkes népszerűsítője. Nevéhez több helyi kötődésű szobor felállítása és műtárgy beszerzése köthető. Többek között a szoboravatást követő kulturális műsor során kiállított Ligeti-festmény is, illetve a főutca melletti sétányon elhelyezett Szent Flórián-szobor, vagy az Ady Endrét és Ottilia Marchișt megelevenítő kompozíció.

hirek/2023/januar/ligeti-szoboravatasnk-20230110/ligeti004.jpg

Műsor a multikulturalitás jegyében

A keddi eseményen Kovács Jenő polgármester és Stefan Gnandt képzőművész leplezte le a szobrot, amely Deák Árpád nagyváradi művész munkáját dicséri. A szobrászművész elmondta, mindig szívesen látogat Nagykárolyba, ugyanis itt érezhető, hogy fontosnak tartják a kultúrát. Egyébiránt több köztéri alkotása is látható Nagykárolyban: Károli Gáspár szobra (1996) és Kaffka Margit szobra (1999).
A szoboravatási ünnepség a kastély nagytermében ért véget, ahol a rövid beszédeket követően a nagykárolyi Carmian Renastettia régizene együttes csodálatos korabeli dallamokkal örvendeztette meg a közönséget. A lovagterem kivételes akusztikájának köszönhetően a reneszánszkori főúri lakok hangulatába repülhetett vissza a hallgatóság, amely soraiban nemcsak helyeik és a megye különböző településeiről érkezettek, hanem nagybányaiak, nagyváradiak és magyarországiak is jelen voltak. Többek között megtisztelte jelenlétével a szoboravatási ünnepséget Bíró Lajos Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész is, Mátészalkáról, akinek több alkotása látható Nagykárolyban.

hirek/2023/januar/ligeti-szoboravatasnk-20230110/ligeti040.jpg

A kulturális műsor a helyi Ceatăra román és a Rekettye Kulturális Egyesület magyar népművészeinek fellépése zárta, illetve a résztvevők állófogadáson beszélgethettek kötetlenül.
Az esemény moderátorai dr. Végh Balázs Béla nyugalmazott egyetemi docens, irodalomtörténész és Adrian Ștefănuți színész, kulturális referens voltak.
A jövőbeli tervek között felmerült egy, a Károlyi-kastélyban kialakítandó állandó galéria ötlete is, ahol a városhoz köthető művészek munkáit tennék a nagyközönség számára is hozzáférhetővé.

Végh Balázs

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!