Belföld

Kétpercenként eltűnik egy gyermek

2020.05.26 - 09:38

A Mentsétek meg a gyermekeket szervezet május 25-e, az eltűnt gyermekek nemzetközi napja alkalmából tette közzé legfrissebb, a rendőrségtől származó adatait. Ezek szerint 2019. április 30. és 2020. május 20. között 6475 kiskorú tűnt el otthonról. Közülük 192-en 10 évesnél kisebbek, 1623-an 10 és 14 év közöttiek, 4660-an pedig 14 évnél nagyobbak voltak. Ugyanebben az időszakban 6742, korábban eltűnt gyermeket megtaláltak, közülük 207-en 10 év alattiak, 1711-en 10 és 14 év közöttiek, 4824-en pedig 14 év fölöttiek.

A legtöbb kiskorú eltűnését Bukarestből, illetve Konstanca, Iaşi és Beszterce-Naszód megyéből jelentették. Az esetek 95 százalékában saját akaratából távozott a kiskorú, 40 százalékuk gyermekotthonokból, 60 százalékuk családi közegből.

A gyermekmentő alapítvány felhívja a figyelmet, hogy az utóbbi öt évben szinte a duplájára emelkedett az otthonukból eltűnt kiskorúak száma: 2015-ben még 3736 ilyen esetet jegyeztek, jelenleg ez a szám 6475.

A szökések leggyakoribb okai a felnőttek részéről tapasztalt hanyagság, a családon belüli gyakori konfliktusok, a testi-lelki bántalmazás. A külföldön munkát vállaló szülők gyerekei számára gyakori ok, hogy a nagyszülőkre vagy más rokonokra bízzák őket. További indok lehet a lakhely elhagyására a szülőkkel való kommunikáció hiánya, a baráti környezet ilyen irányú hatása, az alkohol- vagy drogfogyasztás, az iskolakerülés vagy a család rossz anyagi helyzete. A Mentsétek meg a gyermekeket szervezet szerint a társadalmi elszigetelődés időszakában a gyerekek fokozottan ki voltak téve a családon belüli erőszaknak, de az online közegben tapasztalható zaklatásoknak is.

Az eltűnt és szexuálisan bántalmazott gyerekek helyzetével foglalkozó európai szervezet, a Missing Children Europe összesített európai adatai szerint minden második percben érkezik jelentés kiskorú eltűnéséről. Európai szinten az eltűnt gyermekek 58 százaléka valamilyen formájú bántalmazás vagy kizsákmányolás áldozata lesz, és rávilágítanak arra is, hogy az eltűnések 19 százalékában az egyik szülő lopja el a gyermeket a szülői felügyeleti jog megállapítására irányuló folyamat során, továbbá hogy az Európában eltűnt gyermekek 17 százaléka más országba kerül, illetve az esetek 20 százalékában a médiában közzétett felhívások nagymértékben hozzájárulnak az eltűntek megtalálásához.

Mit lehet tenni?

Egy 2007-ben az Európai Bizottság által hozott döntés alapján a hatjegyű telefonszámokat olyan segélyhívási célokra tartják fent, amelyek valamilyen módon az Unió közösségének érdekeit szolgálják. Ezek közül a 116–000 az a szám, amit az egész Európai Unióban az eltűnt gyermekek bejelentésére használnak.

A mechanizmus lényege az, hogy azonnal (ilyenkor minden óra számít) minden lehetséges telekommunikációs eszközön, e-mailben, rádión, tévén és a sajtóban is leadják a hírt. A telefont felvevő csapat készen áll arra, hogy kezelje a helyzetet, és szükség esetén értesítse az illetékes hatóságot az adott országban, amelyet így nem kell külön felhívnia a bejelentőnek. Különösen hasznos a vonal akkor, ha a szülők utazás közben, külföldön veszítik el a gyermeküket.

A segélyvonal másik végén lévő szakemberek vállalják az otthonról vagy intézetből elszökött gyerek és gondozói közötti közvetítést, segítik a gyerek biztonságos helyre jutását. Felajánlják a rendőrség felé való közvetítést is, illetve a gyerekjóléti szolgálattal együttműködve a gyerek hazatérése, megtalálása után további segítség megszervezését.

Fordulhatnak hozzájuk családon belüli gyermekrablás, gyerekek jogellenes külföldre vitelének vagy visszatartásának eseteiben, kísérő nélküli migráns kiskorúak eltűnésével, gyermekrablással vagy eltévedt, megsérült, egyéb ismeretlen módon eltűnt gyerekekkel kapcsolatban.

Ismerjék a telefonszámukat!

Az is fontos, hogy a szülők megtanítsák a gyermekeknek saját telefonszámukat, így ha valahol elkeverednének, azonnal tudjanak szólni a szüleiknek.

A Missing Children Europe ennek megkönnyítésére bevezetett egy applikációt is, a Remumbert, amit a gyermekek is könnyen kezelhetnek. Az applikáció egy egyszerű, naponta többször ismételt tevékenység során tanítja meg a gyerekeknek szüleik telefonszámát. Mivel a gyerekek hozzászoktak ahhoz, hogy memorizálják a képernyőkódjukat, ezért az alkalmazás ezt a kódot cseréli le a szülő telefonszámára, melyet aztán a gyerek minden alkalommal gyakorol, amikor a telefonját használja.

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Házkutatást tartanak a szatmárnémeti közlekedésrendészeten

Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) vizsgálódik hét Máramaros és Szatmár megyei helyszínen.
Belföld

Előzetesben a gyereket gázoló gyerek

A fiatalt gondatlan emberöléssel, gondatlan testi sértéssel, a baleset helyszínének elhagyásával és jogosítvány nélküli vezetéssel gyanúsítják.
Belföld

Tizenhét éves gázolt halálra egy kilencévest Bukarestben

Nem volt jogosítványa és cserben is hagyta az áldozatot. Van egy sérült is.