1967-ben az Egyesült Nemzetek Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) úgy döntött, hogy Hans Christian Andersen író születésnapján ünneplik meg a Nemzetközi Gyerekkönyvnapot. Ezen a napon tisztelgünk a dán író előtt, aki világszerte ismert gyermekirodalmi műveiről, és egyben arra törekszünk, hogy még több olvasót vonzzunk a könyvek csodálatos világába.
A Szatmár Megyei Könyvtár már hosszú évek óta szervez mesemaratont a gyermekkönyvek nemzetközi napja alkalmából, ebben az évben pedig kétnapos rendezvénysorozattal csatlakoznak a világnap alkalmából szervezett eseményekhez.
A mese ugyanis számos területen fejti ki jótékony hatását, az érzelmi intelligencia, a kreativitás, a képzelet, a fantázia, a problémamegoldó gondolkodás fejlesztésének egyik legfontosabb eszköze. Emellett a beszédre, a szókincsre, a kifejezőkészségre is pozitív hatással van. A mesének fontos funkciója, hogy megnyugtassa, kikapcsolja és feltöltse a gyermeket. A mesélés célja az örömszerzés mellett az is, hogy segítségükkel a gyermek felfedezze az összefüggéseket a világban, el tudja benne helyezni önmagát és másokhoz tudjon kapcsolódni.
A szatmári könyvtárosok kezdeményezése révén idén is több órán keresztül zajlanak a felolvasások, amelyek során a helyi és megyei hatóságok, közintézmények képviselői, tanárok, színészek, lelkészek és könyvtárosok válnak mesemondókká, hogy elvarázsolják a maratonra érkező több száz gyermeket.
Az esemény több mint 10 éves múltra tekint vissza és sikeresen vonzza össze a gyermekirodalom és a könyv iránt érdeklődő mesemondókat, intézményeket, tanárokat, szülőket és több ezer óvodás és iskolás Szatmár megyei gyermeket.
A nemzetközi gyerekkönyvnap a megfelelő alkalom arra, hogy a Szatmár Megyei Könyvtárban találkozzanak azok, akik életre keltik ezt a kezdeményezést, és akik továbbviszik a történetet – írják felhívásukban a könyvtárosok.
Hírszerkesztő