Kétmillió eurót fektettek be Szatmár megyében a halászati szektorba, a Szatmár Megyei Halászati Akciócsoport (szatmári FLAG) a fejlesztési stratégia által előirányzott teljes összeget lehívta. Szatmár megyében kétmillió euró összértékű beruházások valósulnak meg az akvakultúra és a halászati tevékenységek terén. A szatmári FLAG 2017 márciusában írta alá a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztériummal, a 2014–2020-as időszakra szóló Halászati és Tengerészeti Operatív Program (POPAM) irányító hatóságával A Szatmár megyei Szamos–Túr–Kraszna–Ér halászati térség és akvakultúra integrált helyi fejlesztési stratégiája elnevezésű finanszírozási szerződést.
A stratégia gyakorlatba ültetésére kiutalt teljes összeg 12 747 063,85 lej, melyből 8 912 753,85 lejt a POPAM-projektek gyakorlatba ültetésére fordítottak — ez a helyi akciócsoport működési költségei és a tájékoztató kampányok kiadását is fedezi —, míg 3 834 310 lej a kedvezményezettek társfinanszírozását biztosította a stratégia intézkedései alapján.
A szatmári FLAG egy jogi személyiséggel rendelkező halászati akciócsoport, mely a Szamos–Túr–Kraszna–Ér halászati és akvakultúra-térségre vonatkozó integrált fejlesztési stratégiai tervet adott le a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztériumnak, mivel a halászati ágazat a Szatmár Megyei Halászati Akciócsoport térségében jelentős potenciállal bír. A térségben 12 akvakultúra-egység működik a mezőgazdaság, halászat és akvakultúra szegmensben, a munkaerőpiac jelentős szeletét adva. A stratégia a gazdasági tevékenységek fejlesztését és változatosabbá tételét, valamint új lehetőségek megteremtését, a turizmus fejlesztését szolgálja, elősegítve az akvakultúra, az oktatás és a szakmai átképzési lehetőségek kiaknázását. A szatmári FLAG területe a Szamos, Túr, Kraszna és Ér folyók mentén található, a térségben a halászat gazdasági tevékenységnek számít.
„A szatmár FLAG által sikerült a Szatmár megyei halászati és akvakultúra-szektorra vonatkozó helyi fejlesztési stratégiát népszerűsíteni. Eddig a kilenc projektválasztási felhívás által sikerült a stratégián keresztül kiosztott teljes összeget lehívni, és jelenleg 12 projektünk gyakorlatba ültetése van folyamatban. 2022 végéig elmondhatjuk, hogy a rendelkezésünkre álló kétmillió eurót sikerült Szatmár megyében befektetni” — nyilatkozta Violeta Reghina, a szatmári FLAG menedzsere.
A támogatást nyert projektek között szerepel turisztikai panzió építése, horgásztavak körüli szabadidős létesítmények kialakítása, mobil halüzlet létesítése, halgazdaság tevékenységének fejlesztése, a Vetési Halfesztivál megszervezése, Túrterebesen és Érkáváson tavak kialakítása, madár- és vadállat-megfigyelő kilátótorony kivitelezése a Piscicola Rt. keretében, felszerelés beszerzése a berendi horgásztó szabadidős területének karbantartására.
Kapcsolat a halgazdálkodók között
Az ágazatban megvalósított népszerűsítő akciók, a szatmári horgászokkal való találkozás, illetve a FARNET (Európai Halászati Területek Hálózata) európai konferenciáin való részvétel során szerzett tapasztalatok (az európai FLAG-ok jó praktikái) alapján született meg az ötlet, hogy nyújtsanak segítséget az akvakultúra működtetőinek az értékesítésben, illetve népszerűsítsék a halfogyasztást a szatmári FLAG területén. Figyelembe véve a III.4 intézkedésre vonatkozó projektpályázat kiírását a romániai FLAG-ok együttműködése terén négy romániai FLAG — a prahovai, a szatmári, a moldvai tavak és a Maros-medencei — aláírta a Kapcsolat a halgazdálkodók között – Egy fenntartható koncepció a hal népszerűsítésére elnevezésű projekt finanszírozási szerződését. Az együttműködési projekt célja a III.4 intézkedés célkitűzéseinek elérése és az érintett partnerek helyi stratégiáinak javítása több tevékenység révén, az akvakultúra és a halászati térségek fejlesztése a jó praktikák megosztásával. Ezen tevékenység keretében a négy FLAG területén lévő halgazdálkodók és a négy halászati akciócsoport szakemberei tapasztalatcserén vesznek részt, egymás térségeit bemutatva. A hal és különböző haltermékek népszerűsítésére vásárokat szerveznek majd mind a négy FLAG területén, melyeken legalább 200–300 személy részvételére számítanak. A gyerekek számára tematikus műhelymunkákat szerveznek minden FLAG területén, többek között horgászversenyeket és egyéb tevékenységeket, de különböző zöldítési kampányok szervezése is napirendre kerül a megcélzott halászati területeken, és képzéseket is terveznek a haltenyésztők számára. A foglalkozásra a Maros-medencei FLAG szervezésében kerül sor. Ez a tevékenység képzési szemináriumot tartalmaz a márkaépítés, az értékesítés és a marketing fő témáival, összegezte a szatmári FLAG tevékenységéről szóló beszámolóját Violeta Reghina.
Sógor Beáta