Az NDF nagykárolyi szervezete és az ASTRA Kulturális Egyesület is táblát helyeztetne el a Iuliu Maniu Szakiskola falán. A tanácsosok egyetértenek az üggyel, de további engedélyek kellenek.
A nagykárolyi tanács legutóbbi, azaz keddi rendkívüli ülésén, engedve a Német Demokrata Fórum helyi szervezete, illetve az ASTRA Kulturális Egyesület kérésének, jóváhagyta azokat a határozattervezeteket, amelyek a Iuliu Maniu Szakiskola épületén való emléktáblák kihelyezésére vonatkoznak. Az NDF január 10-én emlékezik a svábok deportálásának hetvenedik évfordulójára, az emléktábla ennek a szomorú eseménynek lenne a mementója. A táblán német, román és magyar nyelven az alábbi szöveg lesz olvasható: „Az 1945 januárjában a Szovjetunióba kényszermunkára deportált svábok emlékére”. A deportáltak emlékművének megkoszorúzása is a program részét képezné a tábla leleplezésének napján.
Az ASTRA Kulturális Egyesület néhány hónappal ezelőtt alakult. A Daniela Ciuta alapító elnök által jegyzett beadvány szerint az egyesület annak az eseménynek kívánna emléket állítani, hogyt 1919. április 27-én abban az épületben, az egykori vármegyeházán kezdett el működni a nagykárolyi román adminisztráció. A január 8-ára, Iuliu Maniu születésének 141. évfordulójára meghirdetett táblaleleplezésre szintén ünnepi keretek között kerülne sor.
A tanácsülés végén a két napirendi ponthoz Egli Sebastian, a helyi önkormányzat urbanisztikai osztályának vezetője is megjegyzéseket fűzött. Mint mondta, nem elegendő, hogy a tanács jóváhagyja a táblák kihelyezésére vonatkozó határozattervezeteket, a kihelyezést kérő szervezetek, egyesületek képviselőinek azt is el kell intézniük, hogy a szükséges engedélyeztetés megtörténjen, mivel műemlék épületről van szó.
Kovács Jenő polgármester szerin, a román egyesület táblakihelyezési akcióját az motiválta, hogy értesültek az NDF beadványáról. Ugyanakkor arról is beszélt az elöljáró, hogy a műemlékvédelmi törvény hatálya alá eső épületről van szó, amelyre nem lehet csak úgy táblákat kihelyezni: „Mielőtt kitennénk akár egy táblát is, előtte több, a törvény által megszabott kritériumnak kell eleget tennünk. Így például a Műemlékvédő Hatóságnak engedélyeztetnie kell a tábla formáját, az azon olvasható szöveg tartalmát, illetve azt is, hogy hova kerülhet az épület falán a tábla. Ha viszont már itt tartunk, el kell mondanom, hogy engem meglep az ASTRA Egyesület által benyújtott kérvény, mivel a Megyei Múzeum, ha jól emlékszem, 1998-ban már kihelyezett egy majdnem ugyanilyen táblát. A korábbihoz képest, ezen az új táblán annyi pluszinformáció van feltüntetve, hogy Nagykárolyban a román adminisztráció működése ezen a napon kezdődött el. Ez nem csak hogy részben nem, de szinte egyáltalában nem igaz. Maniu akkor nem a város vezetésének, polgármesterének és tanácsosainak eskütételi procedúráját vezette le, hanem a megye vezetőségéét, mivelhogy itt működött a megyeháza, úgyhogy ez félretájékoztatás. Azonban nem kívánok én kerékkötője lenni ennek az ügynek, nem fogok sem táblák, sem szobrok kihelyezése miatt vitatkozni, még akkor sem, ha mások szeretnék, hogy ilyesmibe belemenjek. Meggyőződésem viszont, hogy ha az NDF nem kérte volna, hogy a deportált svábok emléke előtt tisztelegve emléktáblát helyezzenek ki a kerek évforduló kapcsán, eszükbe sem jutott volna táblát kihelyezni a kezdeményezőknek. Ezzel is csak provokálni akarnak minket önkormányzati szinten, de én arra kértem a tanácsosokat, hogy ne menjünk bele a vitába” — hangsúlyozta ki a polgármester.