A Nagykárolyi Városi Kórház felszereltségének a modernizálása prioritást élvez ebben az évben, nyilatkozta szerkesztőségünknek Várna Levente, az önkormányzat egészségügyi igazgatóságának vezetője.
Hiába nagy és viszonylag új a nagykárolyi kórház, nagyon sok osztály működik úgy, hogy nincs megfelelő szakorvos. Az intézményben nagyon sok az elavult felszerelés is, s míg az orvosi krízist illetően nem tudnak befolyással élni, addig a felszereltséggel kapcsolatban igyekeznek előre lépni, nyilatkozta megkeresésünkre Várna Levente, a Nagykárolyi Polgármesteri Hivatal keretében működő, tanügyi és egészségügyi igazgatóság vezetője.
„A tavalyi év nagy ígérete volt részünkről az új kórházi röntgengépnek a beszerzése, s ehhez szeretnénk tartani magunkat az idén. Két lehetőségünk is van röntgengép vásárlásra, az egyik az a RO-HU-s projekt, mely Kisvárdával közösen készül, illetve saját költségvetésünkbe is betettük egy új készülék vásárlását. Májusig veszünk egyet, attól függetlenül, hogy a Kisvárdával közös projekt milyen eredménnyel zárul. Ha kedvező lesz az eredmény, akkor további egészségügyi felszerelésekkel korszerűsítjük a kórházunkat”- mondta Várna.
A RO-HU-s projekt a nagykárolyi szakember tájékoztatása szerint nagyjából két millió eurós összértékű, mely nagyjából fele-fele összegben oszlik meg a két város között. A projekt koordinátora Nagykároly lesz, és jövő hét folyamán fogják összehangolni a két egészségügyi intézmény számára szükséges felszerelések listáját.
„Közös egyeztetést tartunk majd, mivel nekünk is van egy kész listánk, ugyanakkor figyelembe kell vennünk a kisvárdaiak igényét is. Ők a műtő felszerelését tervezik, illetve egyéb fontos eszközök beszerzésére fókuszálnak. A pályázattal kapcsolatos eredményeket nagyjából őszre várjuk, és sikeres pályázat esetén, ha lezajlik a licit, akár még idén meglehet a másik röntgengép is”- tette hozzá Várna Levente.
Az egészségügyi igazgatóság vezetőjétől azt is megkérdeztük, hogy sikerül-e lassacskán betömni azokat a hézagokat, melyet a szakorvoshiány képez a város egészségügyi rendszerében. Várna válasza nem ad okot túl sok optimizmusra, mint mondta, altatóorvost már alkalmaztak, azonban továbbra sincs fül-orr-gégész szakorvos a nagykárolyi intézményben, urológus szakorvos pedig csak a járóbeteg ellátóban van.
„Érkeztek megkeresések, történtek tapogatózások olyan orvosjelöltek részéről, akik még egyetemen tanulnak és nagykárolyiak. Ők hazajönnének esetlegesen, illetve az is elképzelhető, hogy itt töltenék a rezidensi időszakukat. Sajnos semmivel sem tudunk többet ígérni nekik, mint tavaly, azonban bízunk benne, hogy országos szinten lesznek változások, és így Nagykárolyban is kedvezőbb irányba terelődik az szakember-utánpótlás”- fejtette ki az önkormányzat illetékese.