Szatmárnémeti

Két okból perelhető az Electrica

2019.02.14 - 14:31

Alárendelt viszonyban vannak a szerződött felek a romániai villanyáram-szolgáltatókkal szemben, mégis joggal várják el, hogy jó minőségű és folyamatos legyen az áramellátás az otthonukban.

Szerződésben rögzítik ugyan jogaikat és kötelességeiket az Electrica, illetve ennek szolgáltatásait igénybe vevő magánszemélyek, de fontos észrevenni, hogy a két fél viszonya mégsem egyenrangú, figyelmeztet Ressler Ştefan. Ezt a fajta egyezséget csatlakozási szerződésként kezeli a jog, mutatott rá a szatmárnémeti ügyvéd, és a leginkább szembetűnő különbség a feleket egyenrangúként kezelő szerződésekhez képest, hogy az ebben szereplő kitételek 99 százalékát aláírás előtt nem lehet megváltoztatni. Tehát a szolgáltatásait igénybe vevő személy vagy elfogadja ezt úgy, ahogy meg lett szerkesztve, vagy nem.

 

Hatósági kitételek

 

Két, a fogyasztót védő fontos feltételnek viszont ebben mindenképpen benne kell lennie, ezek közül az egyik a folytonosan történő energiaszolgáltatás, a másik pedig a minőségi szolgáltatás nyújtása, amelyik villanyáram-szolgáltatás esetében azt jelenti, hogy a megfelelő erősségű áramot kell a fogyasztók rendelkezésére bocsátani, ennek ingadozása nélkül. Az Electricának vagy bármelyik másik energiaszolgáltatónak van egy felügyeleti szerve, az energetikai piaci felügyelet, az ANRE, ez az az országos hatóság, amelyik kötelezi az energiaszolgáltatókat, hogy a két fenti kitétel minden egyes szerződésében benne legyen, hangsúlyozta ki Ressler. Amikor az ellenőrző hatóság szolgáltatási engedélyt ad a szolgáltatónak, meghatározza azt, hogy ennek melyik mulasztását mennyi idő alatt kell kötelező módon pótolnia, milyen munkálatokat kell elvégeznie ahhoz, hogy a meghibásodás vagy probléma ne álljon fenn tartósan.

 

Fogyasztóvédelem és bíróság

 

Azonban hiába az ANRE energetikai piaci felügyelete, ha valamelyik magánszemély a szolgáltató valamelyik mulasztása okán vagy ennek hibájából bekövetkezett károkozás miatt akar kártérítést követelni, és ezt a szolgáltató nem hajlandó önként teljesíteni, a panaszosnak a fogyasztóvédelmi ügynökséghez (ANPC) kell fordulnia, hívta fel a figyelmet az ügyvéd. Ha az ügynökség helyt ad a panasznak, pénzbüntetéssel sújthatja a szolgáltatót, azonban a panaszos kárigényét nem tudja ellátni, ehhez bírói döntés kell, perelni kell a szolgáltatót. Természetesen az ANPC mellőzésével egyenesen bírósághoz is fordulhat a fogyasztó a kártérítési igénnyel, ám ha egy állami hatóság ez ügyben meghozott helyeslő döntésével támasztja alá a bírósági panaszt, sokkal nagyobb eséllyel nyer. Van alsó határa annak, hogy mekkora értékű káresemény miatt éri meg perre menni az energiaszolgáltatóval szemben, mutatott rá Ressler, ám ezt a határvonalat mindenkinek magának kell meghúznia.

 

Princz Csaba