Vidék

Két jótékonysági akció lesz a lázári iskolában

2014.11.09 - 09:18

Novemberben árva gyerekek részére szerveznek jótékonysági akciót a lázári iskolában, decemberben pedig a rászoruló gyerekeknek gyűjtenek ajándékokat a tanintézmény keretén belül.

 

Az esztendő hátralévő részében a Petőfi Sándorról elnevezett lázári tanintézményben a különböző vetélkedők (mesemondó, helyesírási, matematika, történelmi) mellett még lesz jótékonysági akció is, melyet már tavaly is megtartottak. Szakácsi Mária igazgatónő elmondta, mindkét akciót Bálint Katalin iskolapszichológus kezdeményezte, és várakozáson felüli hatása volt. Az idei első eseményre már készülődnek a gyerekek és pedagógusok, ugyanis november 17–21. között lesz az adományozási hét, melynek keretében gyümölcsöt és zöldséget gyűjtenek a partnerkapcsolatban lévő, Sárfaluban működő Teodora Ház javára, ahol 20 árva gyerek nevelkedik családi körülmények között. „Tavaly mintegy 5,5 mázsa gyümölcs, zöldség gyűlt össze, de sokan hoztak tartós élelmiszereket is, s nem csak a község területéről, hanem Pusztadarócról és Szamosdaráról is voltak adományok” — mondta Szakácsi Mária.

Bálint Katalin elmondta, hogy jelenleg van egy hetedikesekből és nyolcadikosokból álló önkéntes csoportjuk sándorhomoki és lázári tanulókból, akik havonta egyszer ellátogatnak a Teodora Házba, ahol közös programokon vesznek részt az ottani gyerekekkel. „Az ilyen találkozók nagyon hasznosak a személyiségformálásban és a közösség felé nyitás fejlesztésében” — jegyezte meg Bálint Katalin.

A másik akció decemberben lesz, ez a Szatmár Megyei Nevelésügyi Erőforrás és Tanácsadó Központ (CJRAE) kampánya, és az ajándékozásról szól. Lázáriban most is Bálint Katalin irányítja, ennek keretében élelmiszert és ruházatot gyűjtenek a Kispeleskén élő rászoruló gyerekek számára. Az igazgatónő elmondta, hogy ezt az akciót már harmadik éve szervezik, és a gyűjtésbe bekapcsolódott még két tanintézmény, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium és a Mircea Eliade Általános Iskola is. „A gyerekek nagyon jószívűek, nagyon megható látni, mikor saját maguk hoznak egy-két banánt vagy narancsot, kivit, hogy a társaiknak adják, akik esetleg nehezebben jutnak hozzá ezekhez. Látszott, hogy igazán szívből jövő szeretettel adják” — mondta Szakácsi Mária.

Az intézmény vezetője a közel két hónapja beindult tanévről szólva megjegyezte, hogy nem csökkent a létszám, sőt néhányan visszatértek a városi iskolákból és a község iskoláiba iratkoztak be, így jelenleg 690 körül van a létszám, ami a fizetés szempontjából a tanároknak is kedvez.

Az iskola amúgy önerőből is tud kisebb felújításokat végezni, ugyanis ebben az évben is működik a IX–X. osztályosok számára két építőipari szakosztály, összesen 35 diákkal, akik a gyakorlati órák keretében az óvoda épületén végeztek külső felújítást, így csak a hozzávalók kerültek pénzbe. A diákok egyébként hetente 8 órát gyakorlatoznak, a 36 hetes tanév végén pedig 3 hetes építőtelepi gyakorlattal zárnak.

A tanintézményben amúgy megválasztották az új, 13 tagból álló vezetőségi tanácsot is, amelyben hivatalból kapott helyet a polgármester és az igazgató. Lengyel István mellett a helyi tanácsot még Roszpapa Csaba, Bálint Katalin és Cserepes Rudolf képviseli, az iskolát Keszegpál János, Bartók Dudás Katalin, Sabo Lilla, Pietrar Gabriela, Simon Ferencz és Szakácsi Mária igazgató, a szülők részéről pedig Raţ Annamaria, Csatlós Ildikó és Dani Elza tagja a vezetőségnek.

 

Romász János