Szatmárnémeti

Két fronton a parlagfű ellen

2013.04.23 - 09:30

Az április 22-én indult tájékoztatási kampány után júniustól kapával is tesznek a városok parlagfűtől való megszabadításáért. A legrátermettebb parlagfűirtó diákok Koppenhágáig juthatnak.

 

A télen lezajlott elméleti szakasz után második, gyakorlati szakaszához érkezett az Élet a környezetért, élettér az embernek elnevezésű környezettudatossági vetélkedő, derült ki a tegnapi projektindítón. Békéssy Erzsébet, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Igazgatóság (APM) vezetője elmondta, az idei verseny célja a parlagfű terjedésének megfékezése, a megmérettetésben részt vevő hét oktatási intézmény diákjai és az intézmények képviselői e téren kell hogy bizonyítsanak.

 

Tájékoztatási kampány

Az első, elméleti szakasz továbbjutóiként a turci és az apai általános iskolák, Szatmárnémetiből pedig a Vasile Lucaciu általános iskola és a 10-es iskola, a középiskolák közül pedig az Avasfelsőfalui Elméleti Líceum, Szatmárnémetiből a Mihai Eminescu, a D-na Stanca és a Ioan Slavici líceumok vesznek részt a vetélkedőn. A feladat egy olyan tájékoztatási kampány megszervezése lesz, aminek során a lakosság tudomására kell hozni, milyen káros hatásai vannak a parlagfűnek, illetve hogyan lehet azt leghatékonyabban irtani.

Ezek az iskolák június ötödikén, a Környezetvédelem Nemzetközi Napján fogják ismereteoket és rátermettségüket bizonyítani a verseny nemzetközi szakaszán, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei iskolákkal közösen. A két ország diákjainak részvételével zajló vetélkedő első három helyezettje ötnapos koppenhágai kirándulást kap jutalomképpen, ahol a Nemzetközi Környezetvédelmi Ügynökségnél is látogatást tesznek majd.

 

Gyomlálás júniusban

A terepmunka június elején indul majd meg, ekkor fognak a résztvevők kapát fogni a kezükbe, és településüknek azon a részén, ahol a leginkább elburjánzott ez az allergiára hajlamosak számára kellemetlenséget okozó gyom, nekikezdenek felszámolni a parlagfűtelepeket. A parlagfüvet kerti hulladékként kezelik majd, a gyomlálást követően be is gyűjtik majd, ezután pedig a szeméttelepen komposzttá alakítják, ami így visszakerül a természetes körforgásba.

Princz Csaba