Cserélik a fűtésrendszert, osztálytermeket költöztetnek, majd ezt követi a takarítás, hogy minden készen álljon a jövő hétfői tanévkezdésre a nagykárolyi 1-es Számú Általános Iskolában.
Belényi Andrea aligazgatónővel arról beszélgettünk, hogyan készülnek a hétfői iskolakezdésre, és milyen tanévre számítanak. „A napokban befejeződik a fűtésrendszer korszerűsítése: lecserélik a vezetékeket és a fűtőtesteket. Az önkormányzat finanszírozza a fűtésrendszer-korszerűsítés költségeit. Közben néhány labort új helyre költöztetünk, s ha mindennel elkészülünk, egy gyors takarítás következik, és minden készen is áll majd a tanévkezdésre” — sorolta az aligazgatónő.
A nagykárolyi általánosban 28 osztály kezdi hétfőn a tanévet. Alsó tagozaton 15 — évfolyamonként 1 magyar, 1 román osztály —, az V–VIII. osztályok esetében pedig 13 osztály indul.
Sok a roma diák
Korábban többször kérdeztük az aligazgatónőt, hogy mennyire van nehéz helyzetben az iskola, illetve az itt dolgozó pedagógusi közösség amiatt, hogy az intézmény körzetéhez zömében azok az utcák tartoznak, amelyekben inkább roma családok élnek. (Ez a tény komoly migrációt okozott: a magyar gyermekeket ugyanis más iskolába íratták a szülők. Így az a helyzet alakult ki, hogy a magyar alsó tagozatokon szinte csak roma diákok tanulnak.)
„Kiváló tanári közösséggel dolgozunk együtt. Szakképzett pedagógusaink vannak, akikkel folyamatosan tárgyalunk, beszélünk ennek a helyzetnek a megoldásáról. Több programot is működtetünk, így az „after school” programot, amelynek résztvevői a tanórák után együtt készülnek a pedagógussal a másnapi órákra. Ők ebédet is kapnak. A múlt héten az egyik tanítónőnk, Kolbaszer Erzsébet irányításával egyhetes táborozás volt a magyar szakos negyedik osztálynak, ahova szinte csak roma diákok járnak. A tanítónő beszámolója szerint jól sikerült a program, közelebb hozta egymáshoz a gyerekeket. Az önkormányzat részéről is mindennemű támogatást megkapunk, azonban csak azokkal a tanulókkal tudunk bárminemű eredményt elérni, akik ténylegesen járnak az órákra. Jó lenne, ha lenne egy kapcsolattartó személy, ún. moderátor, aki segítené a párbeszédet az intézmény és a roma közösség között. Nincs mit tenni, erre a helyzetre kell berendezkednünk, mind a tanároknak, mind az iskola vezetőségének” — hangsúlyozta az aligazgatónő. Belényi Andrea kifejtette, aktív kapcsolattartásra kell törekedniük a hasonló helyzetben lévő, földrajzilag közeli magyarországi intézményekkel, s közös pályázatok révén segíteni egymás munkáját a roma közösség felzárkóztatása érdekében.
Tőtős Tímea