Dr. Alexandru Rafila, az Egészségügyi Minisztérium vezetője közölte: a szaktárca 3152 olyan kórházi ágyat jelölt ki különböző osztályokon, amelyeket a szomszédos országban zajló fegyveres konfliktusban megsérült ukrán állampolgárok — akár civilek, akár katonák — foglalhatnak el. A miniszter a tárca székhelyén tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a közegészségügyi igazgatóságok vezetőivel és a kórházigazgatókkal egyeztetett az ukrajnai sérültek romániai kórházi ellátásának lehetőségéről. Összesen 3152 ágyat jelöltek ki erre a célra a különböző kórházi osztályokon. Emellett a katonai kórházak is készen állnak, de azokra más rendszer vonatkozik — szögezte le Rafila.
A legtöbb helyet a román-ukrán határ mentén fekvő megyék — Szatmár, Máramaros, Suceava, Iaşi, Vaslui — kórházaiban, illetve a nagy egyetemi központokban biztosítják. Bukarestben például 570 ágyat különítenek el az ukrajnai sérültek számára, ez a legmagasabb ágyszám az országban. Konstanca megyében szintén sok, összesen 322 ágy van elkülönítve, Szatmár megyében 276, Vasluiban 256, Máramaros megyében 141, Suceava megyében 101, Iaşi megyében 120. A legkevesebb kórházi ágyat egyébként a szomszédos Szilágy megyében különítették el, mindössze 5-öt.
Az összesítés szerint a legtöbb ágyat értelemszerűen az általános sebészeti osztályokon különítették el, 1073-at, majd az ortopédia következik 639 ággyal, a szemészet 382 hellyel, a gyermeksebészeteken 268 helyet tudnak biztosítani a sérült, beteg kiskorúaknak, a fül-orr-gégészeti sebészeti beavatkozásra szorulók számára 254 helyet különítettek el, az idegsebészeteken 224 ágyat, a fej- és nyaksebészeteken 80-at, szív- és érsebészeten 85-öt, a traumatológiákon 77-et, mellkasszebészeten pedig 70-et.
Amint azt Marc Adriantól, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház vezetőjétől megtudtuk, megyénk legnagyobb egészségügyi intézményében az ágyak foglaltsága jelenleg 50 és 60 százalék között mozog, ugyanakkor készülnek az ukrajnai sérültek és menekültek egészségügyi ellátására is: a kórházi osztályokon lévő ágyak 30 százalékát különítették el a rászorulók számára. A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban arra számítanak, hogy szükség esetén főként az intenzív terápiás osztály és az általános sebészet szakembereire lesz szükség.
A katonai kórházakban is fogadnak
A civileknek nyújtott egészségügyi segítséggel párhuzamosan, a román állam döntése nyomán mind a 11 hazai katonai kórházban segítséget nyújtanak az ukrajnai sebesülteknek. Cristian Spinu, a védelmi szaktárca szóvivője szerint keddig nem volt szükség arra, hogy ezekbe az egészségügyi intézményekbe szállítsanak sérülteket. „A katonai kórházakban szinte minden orvosi szakterület le van fedve. Felkészültünk az ukrajnai sebesültek fogadására és ellátására” — mondta Spinu. Állítása szerint a romániai katonai egészségügyi hatóságok kapcsolatban állnak az ukrajnaiakkal, az ellátásra szorulókat az igényektől függően fogják majd ellátni a megfelelő intézményben. „Ha vannak olyan sebesültjeik, akiket Romániába kell szállítani, egyeztetünk az ukrán felekkel, és a pácienseket a sérüléseik súlyosságától függően a lehető legjobb ellátást kínáló kórházba szállítjuk. Amennyiben gyors cselekvésre van szükség, a sebesültet a legközelebbi kórházba visszük, de minden ellátás előtt alapos állapotfelmérést végeznek a szakemberek” — magyarázta.
Bumbuluţ Krisztina