Vidék

Készül az új vidékfejlesztési terv

2014.03.21 - 11:40

A most készülő új vidékfejlesztési terv szerint a „szabványtermelés” nagysága kizáró jellegű feltétel lesz a vidéken megtelepedő fiatal gazdák és a kisgazdaságok támogatásánál.

 

Az új, még nem végleges terv szerint a fiatal gazdák támogatására négyszázmillió euró, a kisgazdaságok támogatására százötvenmillió euró lesz megpályázható. Magyar Lóránd, a Szatmár Megyei Vidékfejlesztési, Halászati és Kifizetési Ügynökség referense elmondta, hogy a szaktárcától kapott információk szerint a fiatal gazda ötvenezer, a kisgazdaság százötvenezer eurót pályázhat meg. Ami a pályázók számára kedvező, hogy egyik pályázatnál sem kell önrész. Sokak számára hátrányt jelenthet, hogy megemelik a pályázáshoz szükséges kötelező farmnagyságot, a szabványtermelésben kifejezett farmértéket. A minisztérium vezetősége és a termelők szakmai érdekképviselete között lezajlott egyeztetésen a kisgazdaságokat úgy határozták meg, hogy ezeknek nyolc- és tizenkétezer euró közötti szabványtermeléssel kell rendelkezniük, a pályázó fiatal gazda tulajdonában pedig egy tizenkét- és ötvenezer euró közötti gazdaságnak kell lennie. A nyolcvanezer euró szabványtermelés a terepen egy tizenöt hektáron búzát termelő gazdaságnak felel meg. A fiatal gazdánál kötelezően bevezetik feltételként, hogy azon a közigazgatási területen legyen a lakhelye, ahol a pályázatot leteszi, és hogy a fentebb említett szabványtermeléssel rendelkező gazdaságot a pályázat benyújtása előtt megvásárolja.

 

Változások

 

Az új, 2014–2020-as vidékfejlesztési tervben az Európai Unió szakbizottságának felkérésére Romániának a gazdaságok nagysága, értéke kifejezésére új mutatót kell alkalmaznia, az úgynevezett szabványtermelést. A régi (2007 és 2013 közötti) tervben a gazdasági egységet használták a gazdaság nagyságának kifejezésére, viszont az uniós szakemberek szerint az új módszer közelebb áll a valósághoz. Az unió 2008-ban bevezetett, 1242-es számú határozata szerint a szabványtermelés azt jelenti, hogy az illető gazdaságban megtermelt főtermékek (gabona, tej, hús stb.) és melléktermékek (szalma, trágya stb.) mennyiségét megszorozzuk a gazdaságban történő eladási árral, nem számolva az eladási árnál az általános forgalmi adót. Magyar Lóránd hozzátette, hogy a tárgyalások még tartanak, nem lehet tudni, hogy mi lesz a végleges megoldás.

 

 

Elek György