Még egy, a román-magyar határ két oldalán lévő településeket összekötő utat adtak használatba szombaton. Ha nem lenne a schengeni kötöttség, sok másik átkelővel együtt Peleske és Zajta között is át lehetne járni minden nap a román-magyar határon.
Szombaton tartották a Lázárit Peleskén át Zajtával összekötő vadonatúj, tükörsima aszfalttal büszkélkedő 63-as út hat és fél kilométeres szakaszának átadási ünnepségét a zajtai faluszélen. Az ünnepélyes szalagátvágás után a zajtai csűrben és a csűr udvarán folytatódott az ünnepség, egyedüli üröm az örömben az volt, hogy a schengeni korlátozások miatt a határ csak az ünnepség napján volt nyitva Peleske és Zajta között. Arra, hogy az utat teljes hosszában használni lehessen, várni kell, míg Románia is teljes jogú uniós tagállam lesz. Az ünnepi beszédet tartók szinte mindegyike megemlítette, hogy a határnyitás mennyire fontos lenne a határ mindkét oldalán élők számára, Tilki Attila magyar területi parlamenti képviselő szerint történelmi álom valósult meg azzal, hogy elkészült az út, szerinte alig van ember, aki ne kívánná, hogy átjárhatóak legyenek azok a határok, amelyek csak arra jók, hogy családokat, barátokat választanak el egymástól.
Politikusok felelőssége
Az út átadását jelképező ünnepélyes szalagátvágásról a zajtai csűrbe visszatért ünneplők előtt elsőként beszélő Kosztya Zoltán zajtai polgármester a résztvevők köszöntése után annak a reményének adott hangot, hogy a mai állapotok megszüntetésén remélhetőleg segít majd a történelem, és a dolgok valamikor a rendes helyükre kerülnek. Pataki Csaba Szatmár megyei RMDSZ-es szenátor szerint a román és magyar politikusok felelőssége, hogy ne csak egy-egy napra tűnjenek el a sorompók a két országot összekötő utakról és az RMDSZ-nek feltett szándéka ezt elősegíteni. Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közgyűlés elnöke szerint kezd újra magára találni nagyapáink Magyarországa, egyre átjárhatóbbak a határok és ezáltal egyre kisebbedik Európa. Seszták elmondta, érzi, hogy minden perc drága, amit Schengen kitaszítottságában kell eltöltenie a román határ mentén élő magyaroknak, de türelemre intett, mert szerinte nem telik el öt év, és megszűnik ez a nyomasztó állapot. Lengyel István lázári polgármester leszögezte, hogy az egyelőre zárt határ ellenére ezt az utat nem csinálták hiába, hiszen előbb-utóbb eljön az az idő, amikor ugyanazoknak az állapotoknak örülhetnek az környéken élők, mint amilyen idők a császári időkben voltak. Ez az út a visszatérést sürgeti abba a környezetbe, amelyikben szerves egységet alkotott Lázári és Zajta, mondta még el Lengyel.
Szórakoztató programok
Az ünnepség hátralévő részében zajtai, lázári, egri, szárazberki és méhteleki néptáncosok, komédiások és kórusok szórakoztatták az ünneplőket, a csűr udvarán körhinta, rodeóbika, óriáscsúszda várta még a kikapcsolódni vágyókat, gulyásleves alatt ropogott a tűz, de volt vattacukor és kürtőskalács is. Az ünnepnap a Kokas banda vezényletével megtartott táncházzal ért véget.
Princz Csaba