Augusztus tizenhetedike óta újra hatályos kezelési terve van a Túr mentén lévő védett területeknek, ez tíz évre határozza meg, hogy mit fognak tenni a hatékonyabb értékmegőrzés érdekében.
A kezelési terv elkészítése, minisztériummal való elfogadtatása és hatályba helyezése nem csak azt jelenti, hogy meg vannak határozva a Túr menti védett területekkel kapcsolatos teendők a következő tíz évre, hanem azt is, hogy — sajnos továbbra is csak elvileg — kárpótlást kaphatnak azok, akiknek a védett területeken érvényes természetvédelmi szabályok miatt jövedelem-kiesésük keletkezik. A Túr folyó Szatmár megyei szakaszán és a Sárerdőn kijelölt Natura 2000 természetvédelmi területek gondnokságával megbízott Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) igazgatója elmondta, a tavaly év végi tetőzés után csitultak a kedélyek a szabályozást ellenzők körében. Márk-Nagy János úgy véli, a kormányváltással egy időben csendesülő hangok azt bizonyítják, hogy politikai indíttatású volt a védett fajok érdekében folytatott természetőri munkával szembeni ellenkezés, mert ha ennek lett volna racionális alapja, az új, novemberben beiktatott szakértői kormány idején is folytatódott volna. Az ökológus szerint nem lehet akadálya annak, hogy a kárpótlási folyamat beinduljon, hiszen nemcsak a Túr mentének van érvényes kezelési terve, de az utóbbi három hónapban háromszáz másik hasonló dokumentum került elfogadásra. A lemaradás sajnos továbbra óriási ezen a téren is, tette hozzá Márk-Nagy, azonban a Cioloş-kormány gőzerővel dolgozik, hogy behozza azt, remélhetőleg az erdős területek közmeghallgatás szakaszában lévő kárpótlási szabályozása után a füves és vizes területekre is sort kerítenek.
Legfontosabb teendők
A kezelési terv ötszáz oldalon rendelkezik arról, mit kell tennie a gondnoknak annak érdekében, hogy a védett fajok életkörülményei optimálisak legyenek. Ez az augusztus 17-i, 630-as számú Hivatalos Közlönyben való megjelenése nyomán hatályba lépett és minden érintett számára kötelező jelleggel bír. Az ezzel kapcsolatos tájékozódás elősegítése érdekében a közlöny vonatkozó részét elérhetővé teszik a környezetvédelmi ügynökségnél, a természetvédelmi szabályozás hatálya alá eső tizenkét szatmári község polgármesteri hivatalában, az erdészeti igazgatóságokon, a vízügyi hatóságnál, illetve a későbbiek folyamán a Túr menti védett területek honlapján is. Márk-Nagy János szerint az előttük álló időszak legfontosabb teendői az invazív gyomok eltávolítása a védett területek erdeiből, és a holt faanyagnak az erdőkben történő megtartása — ezeket az erdészeti igazgatósággal közösen tervezik megoldani —, a felszíni vizek egyre komolyabb mértékben jelentkező hiányának megszüntetése a lecsapoló-rendszerek működtetésének átalakításával. További feladatuknak tekintik a védett területeken történő rendszeres járőrözést az esetleges szabálysértések és nemkívánatos események mielőbbi felfedezése érdekében, a jó területgazdálkodás kötelező alapfeltételének tekintik emellett a védett területeket érintő tevékenységek engedélyeztetési eljárásainak lefolytatását.
Princz Csaba