A német Schwartz csoporthoz tartozó Lidl, amely az egyik legnagyobb forgalmú romániai áruházlánc, szeptember 26-tól csökkenti romániai üzleteinek nyitvatartási idejét, hogy így csökkentse energiaköltségeit, és közvetve hozzájáruljon a villamosenergia-fogyasztás csökkentését célzó európai szintű tervhez a fogyasztás csúcsidőszakában.
Az új program szerint a jelenleg hétköznaponként 7:00 és 22:00 óra között nyitva tartó üzlet 07:30 és 21:00 óra között várja vásárlóit, vasárnap pedig a megszokott 8:00 és 21:00 közötti nyitva tartásról 08:00 – 19:00 óra közötti programra vált.
Az economica.net gazdasági hírportál szerint egyébként a korábbi záróra lehetősége a Romániai Nagykereskedők Egyesületének (AMRCR) megbeszélésén is felmerült, viszont, mint kiderült nem minden cég támogatta az ötletet, ám az üzletláncok az AMRCR jóváhagyása nélkül is meghozhatják az ilyen döntéseket.
A többi üzletlánc is bajban van
A szeptember 1-jétől hatályba lépett energetikai szabályozásoknak köszönhetően az áruházláncok üzemeltetői is kényes helyzetbe kerültek, hiszen azóta rájuk már nem vonatkozik az árplafon, így piaci áron kapják az energiát, ami drasztikus költségnövekedést jelent.
Az új rendelet megjelenése után az AMRCR is felszólalt, kijelentve, hogy ezentúl is árplafonnal szeretné kapni az energiát. „Az élelmiszeripari termékek forgalmazását nem lehet kizárni sem közvetlenül, szabályozás, sem pedig közvetve, értelmezés révén az élelmiszeriparból – amelynek a romániai jogrendben nincs egyértelmű meghatározása – mivel biztosítja a lakossági ellátási lánc folyamatos és optimális működését” – olvasható az AMRCR állásfoglalásában.
Az áruházláncok abban reménykedhetnek, hogy az energiapiacot szabályozó 119-es sürgősségi rendelet parlamenti vitája során rájuk nézve kedvező módon változtatják meg a jogszabályt.
Addig is, a Lidl esetében a helyzetet még az is bonyolítja, hogy az áruházlánc az Electricától, mint végső szolgáltatótól kapja a elektromos áramot, az így szolgáltatott energia pedig drágább, mint a szabadpiaci. Ráadásul a Lidl nem is tudja, hogy mennyit fog fizetni az e havi fogyasztásáért, mivel a végső szolgáltatók által biztosított energiának nincs rögzített ára, hanem a nagypiaci beszerzési átlagérték alapján határozzák meg a tarifát. Ennek következtében az információk szerint a Lidl jelenleg másik áramszolgáltatót keres.
A német diszkont Lidl egyébként a helyi kereskedelem éllovasa, hiszen 2021-ben közel 15 milliárd lejes nyeresége volt, ráadásul a cég több mint 340 üzletet üzemeltet országszerte.
Szabó Beatrix