Október végéhez közeledünk, a kukoricának még a felét sem takarították be a gazdák — tájékoztatott Kovács Ottó falugazdász. A munkálatokkal most sem haladnak megfelelő ütemben, tekintettel arra, hogy magas a levegő páratartalma, gyakori a dér, és a kukorica sok helyen nem érett be, így a kukoricaszemek nedvességtartalma nem csökkent a kellő szintre. Szatmár megye elég sok területén tavasszal nagyon későre tudták elvetni a kukoricát, még júniusban is vetettek, emiatt nem érett meg időben a termény. Az időjárás sem segített, a levegő nedvességtartalma nagyon magas, hajnalban, reggel párás a levegő, sok helyen nagy volt a dér. Ezért nem is látható előre, mikor fejezik be a betakarítást. Tekintettel arra, hogy sok kistermelő van, aki nem tartja be pontosan az előírt technológiát, az átlagtermés kisebb. A későn vetett, még nagy nedvességtartalmú kukorica az éjszakai fagyok miatt már nem érik, hanem a szárán penészedik. Az átlagtermés hektáronként hat-hét tonna. Azok a farmok, amelyek rendelkeznek szárítóval, szárítják a kukoricát, és ezt követően értékesítik azt. De van olyan gazda, aki egyenesen a mezőről adja el a kukoricát, aminek az ára a tavalyihoz viszonyítva magasabb. A déli megyékben az idei aszály miatt kevés kukorica termett.
Kovács Ottó azt tapasztalja — ez a megye szinte valamennyi településére jellemző —, hogy a tavasz óta uralkodó szárazság miatt nagyon kemény a talaj, az ekének a közép és mély lazítója sem megy bele a földbe, ezért a gazdák két-három tárcsázást végeznek, hogy elvethessék az őszi búzát. Szükség lenne az őszi mély szántásra, de ebben a helyzetben a búzának elegendő az a mélység, amit a tárcsával lehet elérni. Ahol sikerült korábban elvetni a repcét, ott megfelelő növekedési folyamat tapasztalható, de óriási a csapadékhiány.
Még mindig tart a napraforgó aratása a késői vetések miatt. Nagyon sok helyen még zöld a napraforgó, de itt nem érdemes tovább várni, mert még nagyobb lehet a veszteség.
Idén sokan örülnek annak, hogy jó a felvásárlási ár (a napraforgóé 2,7 lej, a kukoricáé pedig 1,1 lej), a probléma az, hogy nagyon megnőtt a műtrágya és a vetőmagok ára, és minden olyan terméké, amit a gazdáknak meg kell vásárolniuk. A termény mennyisége nem kompenzálja az áremeléseket — tette hozzá Kovács Ottó.