Az oktatási szaktárca által közvitára bocsátott három kerettanterv-tervezet egyikét sem tartja elfogadhatónak a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) — áll a Burus-Siklódi Botond elnök által szerkesztőségünkhöz eljuttatott véleményből.
Az RMPSZ megyei elnökségei és a szövetség szakemberei egyik kerettanterv-tervezet mellett sem tudnak olyan érveket felsorakoztatni, amelyek annak elfogadását indokolnák. Ennek egyik legfőbb oka, hogy a szaktárca „elfelejtette” a kisebbségi oktatásra vonatkozó kitételeket belefoglalni. A nem román anyanyelvű diákok számára ugyanis az anyanyelv, illetve a kisebbségek történetének és hagyományainak oktatása a javasolt kerettantervekhez képest pluszban történhet. Az eddigi gyakorlat szerint ezeknek a tárgyaknak az oktatása az amúgy is kevés választható tantárgy rovására történt. Bár ezeknek a tárgyaknak helye a törzsanyagban van, az említett megoldással csak hátrányos helyzetbe hozza az anyanyelvükön tanuló diákokat.
A diákokat, az említett kerettanterv-tervezetek szerint továbbra is túlterhelik. A rögzített óraszámok ugyanis nem adnak lehetőséget arra, hogy a különböző iskolatípusokban vagy az általánostól eltérő profilú osztályokban a profilhoz igazodó műveltségi területeknek megfelelő tantárgyak órái ne terheljék túl a tanulókat. Az RMPSZ szerint ennek kiküszöbölése érdekében indokolt lenne százalékos arányt rendelni az egyes műveltségi területekhez, nem óraszámot.
A tantárgyi programok tartalmi változtatása, ezek csökkentése lehet egy fő cél, azonban ez egyszerűen az óraszámok csökkentésével nem érhető el, értelmetlen. Az RMPSZ szerint a román (és ugyanakkor magyar) órák számának a csökkentése a nyelv elsajátításának a kárára van, diákjaink egyre nehezebben fognak tudni teljesíteni az országos felméréseken.
A tervezetek egyúttal a tantárgyak közötti tantervi keresztkapcsolatokat sem veszik figyelembe, és a követelmények évfolyamok szintjére vannak lebontva, ami az ismeretközpontú szemlélet esetében jól működik ugyan, de például az angol esetében nem, hiszen „a képességfejlesztés és az egyéni tanulói fejlődési ütem nem osztható tanévekre”. „Ezek a kerettantervek nem hoznak érdembeli változást, a javaslatok megőrzik a klasszikus tantárgyi struktúrát” — hangsúlyozza az RMPSZ. Azt is kiemeli, a tantervfejlesztés jelenlegi formájában inkoherens, azonnali bevezetése sok veszélyt hordoz magában.
Új programokat javasolnak
A kerettantervek módosítása alkalmával indokolt a tantárgyi programok változtatása is: elsősorban — a tanügyi törvénynek megfelelően — a román nyelv és irodalom tantárgy esetében egy sajátos kisebbségi tananyag bevezetése, (a román nyelv speciális tanterv szerint, nem anyanyelvként történő tanítása a nem román anyanyelvű gyerekeknek), de ugyanakkor minden más tantárgy esetében is fontos a kompetenciák áttekintése, a törzsanyag lerövidítése és adott helyeken ennek egyszerűsítése.
Az RMPSZ szerint közvita kellene megelőzze a tantárgyi programok elfogadását is. Meg kell teremteni ugyanakkor a tantárgyi programok egymás közötti korrelációját (az egymásra épülő tantárgyak programjai egymással összhangban vezessék be az új fogalmakat), figyelembe véve az interdiszciplinaritást, és nagyobb figyelmet kell fordítani a folytonosságra a tantervek kidolgozása során. Úgy vélik, a különböző tantárgyakat nem óraszámban, hanem százalékos arányban kellene mérni, a heti egyórás tantárgyakat pedig félévenként tömbösíteni kellene. A választható órák tekintetében viszont nagyobb szabadságot biztosítani az iskoláknak (például lehessen többféle választható óra/tantárgy is).
Az oktatási szaktárca január 23-ig várta az észrevételeket, javaslatokat a közvitára bocsátott három tervezethez. Ugyan ez az időpont már lejárt, a beérkezett hatalmas mennyiségű anyag miatt a végleges változat csak hetek múlva készülhet el.