Belföld

Kereskényi: most is együttérzésre van szükség

2013.10.23 - 15:07

A román társadalom és a magyar kisebbség közötti viszony az együttérzésre kell épüljön, hangsúlyozta Kereskényi Gábor RMDSZ-es parlamenti képviselő tegnap, napirend előtti felszólalásában.

 

Az 1956-os forradalomról és szabadságharcról emlékezett meg Kereskényi Gábor, az RMDSZ Szatmár megyei képviselője a Parlament Alsóházának napirend előtti felszólalásában október 22-én, kedden, emlékeztetve arra is, hogy a román társadalom szolidaritást vállalt a forradalmárokkal. A képviselő röviden ismertette a forradalom eseményeit, az október 23-i tömegtüntetéstől a szabadságharc vérbe fojtásáig, majd bemutatta a kegyetlen megtorlás számadatait: 400 kivégzés, 22 000 börtönbüntetésre ítélt, 18 000 lágerbe küldött személy, 250 000 kivándorló.

„Bár a hivatalos román kommunista álláspont elítélte és ellenforradalomként tekintett a magyarországi eseményekre, a román társadalom szimpatizált a forradalmárokkal. A nagy egyetemi központokban, mint Temesvár, Kolozsvár, Bukarest, Brassó, Marosvásárhely és Jászvásár, szolidarizáló tüntetéseket szerveztek, melyek következtében több ezer egyetemistát, fiatal, egyetemi oktatót és értelmiségit tartóztatott le a román titkosrendőrség. A korabeli jelentések szerint 1956 októbere és 1962 decembere között 28 000 személyt tartóztattak le, akik közül 1959 májusáig hozzávetőlegesen 10 000 személyt börtönbüntetésre vagy kényszermunkára ítéltek” — mutatott rá a Szatmár megyei parlamenti képviselő politikai nyilatkozatában.

Kereskényi felszólalásában felhívta a figyelmet arra a szolidaritásra, amelyet 57 évvel ezelőtt Románia és Magyarország egymással szemben tanúsított, valamint nyomatékosította, hogy ma a román társadalom és a romániai magyarság közötti viszonyt is az együttérzés kell meghatározza, ugyanúgy ahogy a két ország közötti kapcsolatot is.

„Ma már nem létezik a Szovjetunió, a két ország és a két társadalom azonban hasonló gondokkal küzd, elég, ha csak a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank megszorításaira gondolunk. Az pedig közös érdek, hogy a Kárpát-medence országai minél hamarabb a saját lábukra állva lábaljanak ki a gazdasági válságból és megkezdődhessen a fejlődés időszaka” — zárta felszólalását Kereskényi Gábor képviselő.