Szatmárnémeti

Keresik a szatmári vár romjait

2020.06.03 - 11:17

A távolsági buszok, amelyek eddig a Decebal híd jobb parti lábánál, az ANAF előtti parkolót használták végállomásnak, átköltöztek a híd túloldalán, a töltés tövében lévő üres telekre, mert az adóhivatal előtti telken kezdenék az építkezést. Ide egy barkácsboltot építenének, azonban ez a beruházás már nem is annyira érdekes, mióta kiderült: szatmári régészek a régi szatmári vár falának maradványait sejtik a föld alatt.

A telek tulajdonosa úgy tudja, tizenöt méter hosszú sávban, két méter mélyre ásva zajlik majd a várromkeresés, és a régészeti munkának két fázisa lesz, ugyanis ha a nemsokára kezdődő első fázisban nem találnak semmit, amikor elkezdik a tényleges építkezést, de akkor is rajta tartják majd a szemüket a régészek azon, mi kerül elő a föld alól.

Bukarestben döntenek

Szőcs Péter, a Szatmár Megyei Múzeum aligazgatója lapunknak elmondta, hogy a beruházótól függ, hogy mikor kezdenek, hiszen a feltárás elvégzése az ő dolga, a régészek csak megfigyelőként lesznek jelen a helyszínen, a géppel zajló földmunkát leszervezni a beruházó feladata.

A környéken már vannak feltárt faldarabok, így nagy esély van rá, hogy ez alatt a telek alatt is rábukkannak ilyenre, a szomszédos ANAF-épület alapjának kiásásakor is bukkant elő várfalmaradvány. Abban az időben azonban nem végeztek alapos feltárást, így nem tudni teljes pontossággal, hol folytatódik az, ami az ezeréves építményből maradt.

Nem a szatmári múzeum a döntéshozó abban, hogy mi történjen akkor, ha falmaradványokra bukkannak, hangsúlyozta Szőcs, ők csak a feltáró munkát és a leletek dokumentálását, a helyszín fényképezését végzik. Az így összeállított információcsomagot a bukaresti műemlékvédelmi bizottsághoz juttatják el, ahol döntenek majd a következő lépések megtételéről.

Megfér régi és új

Nincs szó arról, hogy kudarcba fullad az építkezés, ha régészeti leletekre bukkannak. Ha van várfalszakasz a föld alatt, attól az épületet még meg lehet építeni, de a múlt emlékeit is meg kell tartani, a felszínre hozott építménymaradványokat közszemlére kell tenni azon a helyen, ahol azok eredetileg húzódtak. Rengeteg olyan hely van az országban, ahol így jártak el, Kolozsváron, Szebenben épültek úgy új épületek, hogy megfér mellettük a történelmi emlék is.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Vonzó város lett Szatmárnémetiből

„Bezzeg Nagybánya...”
Szatmárnémeti

Szélesebb lesz a haladósáv a Sugárúton

Az eső miatt akadozva, de festik az újragondolt parkolóhelyeket a szatmárnémeti I. C. Brătianun
Szatmárnémeti

Csütörtökön hattól lezárják a Horea utcát

Új fázisához érkezett a felújítási munka, aszfaltozni fognak csütörtökön.