José Manuel Barroso, az EB elnöke elmondta, hogy egyes uniós országokban bizonyos szélsőséges erők miatt nagyon kényes téma a schengeni övezet és a szabad mozgás jogának témája.
A Victor Ponta kormányfővel és Iurie Leancă moldovai kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatón José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke leszögezte, nem tud egy pontos dátumot mondani Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozását illetően.
„Az Európai Bizottság álláspontja nem változott. Továbbra is támogatjuk Romániát és Bulgáriát ebben a folyamatban. Azonban realistának kell lennem, a döntést a tagországaink hozzák meg, és ahogyan bizonyára tudják, különböző okokból ez még nem lehetséges. Ez az oka annak is, hogy nem tudok pontos dátumot mondani” — mondta Barroso arra a kérdésre, hogy a két ország 2014-ben csatlakozik-e a schengeni övezethez. Barroso leszögezte még, hogy „az EB szemszögéből ez a dolog lehetséges lehetne, azonban ez nem az európai intézményektől függ”. „A döntés bizonyos tagországok álláspontjától függ. Ez a valóság. Úgy gondolom, fontos, hogy a romániai közvélemény pontosan tudja, hogy melyek a kihívások” — jelentette ki José Manuel Barroso. Hangsúlyozta, egyes tagországokban bizonyos szélsőséges erők nyilatkozatai miatt „össze vannak keveredve az olyan dolgok, mint a dolgozók szabad mozgáshoz való joga, a schengeni övezet, a bevándorlás és a menekültek”.
„A populista erők megpróbálják úgy beállítani a dolgokat, hogy Európa afféle teljesen nyitott kontinens, ahol nincsenek szabályok, nincsenek határok. Ez pedig nem igaz. Nagyon gyakran megtörténik, hogy a hatóságok nem helyezik hatályba a törvényeket” — mondta Barroso a tartózkodási jogot hozva fel példaként.
„Vannak szabályok arra nézve, ha valaki visszaél a tartózkodási joggal. Ha valaki nem tud egy másik országban élni, mert nincsenek meg hozzá az eszközei, az illető ország hatóságainak jogukban áll hazaküldeni azt a személyt” — jelentette ki az EB elnöke.
José Manuel Barroso hangsúlyozta, azért pontosította mindezt, hogy a romániai közvélemény megértse, „mennyire kényes” Schengen témája egyes tagországokban. „Nagyon kényes téma, mivel a szélsőséges erők felhasználják azt egyes tagországok ellen, egyes partnerek és szomszédok ellen, az EU bizonyos elvei ellen” — szögezte le Barroso.