Szatmárnémeti

Kenyérkereső gyerekek ördögi köre

2016.05.21 - 15:00

A nyári teraszozó időszak beköszöntével egyre több a panasz a kolduló fiatalokra és gyerekekre, akik módszeresen járják az utcákat. Alamizsnát könyörögnek a központi kávézók vendégeitől, a járókelőktől vagy bárkitől, aki hajlandó őket megszánni egy kis apróval.

A napközben összegyűjtött pénzt majd leadják megbízójuknak, sok esetben a szüleiknek. Jól ismerjük ezt a jelenséget, nemegyszer találkoztunk már vele a mindennapok során, csapatnyi Twist Olivérrel, akik látszólag nem annyira kedvesek és aranyosak, mint Charles Dickens regényének főhőse. A kolduló gyerekek agresszívé válnak, köpködnek és szitkozódnak, ha a vendégek nem adnak nekik semmit — állítja több pincér is —, nemegyszer történt meg az, hogy az asztalon hagyott számladíjat ellopták, majd üldözhették őket mindhiába. Világszerte voltak és vannak törekvések és szigorú törvények arra, hogy a koldulást visszaszorítsák, és az erre rákényszeríttet gyerekeket megvédjék. Koldulást tiltó táblák és megelőző kampányok tömkelege és intézmények sokasága között magáról a gyerekek áldozati szerepéről megfeledkezünk. A Szatmár Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője, Mariana Dragoş szerint a gyermekvédelem az ilyen esetekben csak akkor tud közbelépni, amikor gyermekbántalmazás veszélye forog fenn, hiszen alapvetően a törvények a családok egységét védik. A gyerek elszakítása szüleitől hosszú távon semmiképpen sem lehet megoldás. A rendszer a következőképpen működik: a kolduló gyerekeket a Szatmárnémeti Helyi Rendőrség munkatársai begyűjtik, majd a központjukba vagy a gyermekvédelem egyik tranzitzónájába kerül, amelyet az ilyen esetekre hoztak létre. Ezen a helyen jelentkezhetnek a szülők a gyerekekért, ahol egy 100 és 500 lej közötti büntetést róhatnak ki a szülőkre, majd vihetik is a gyereket. Ezzel egyidejűleg a gyermekvédelmi tranzitzónához a Szatmárnémeti Szociális Gondozói Hivatal (SPAS) munkatársai is kiérkeznek, akik megfigyelés alá helyezik a kolduló gyerek családját, ami azt jelenti, hogy pár alkalommal meglepetésszerűen meglátogatják őket otthonukban, kiértékelve egymás közti viszonyaikat. Amennyiben a SPAS munkatársai úgy határoznak, hogy a gyerekek fizikai- vagy lelki bántalmazás áldozatai, kérvényezhetik, hogy a szociális ellátási és gyermekvédelmi igazgatóság elszakítsa őket családjaiktól, de ehhez egy újabb kérvényt kell benyújtson majd a gyermekvédelem a bírósághoz.

A hatodik gyereket is azért szülte, hogy kolduljon

A Szatmárnémeti Szociális Gondozói Hivatal az elmúlt évek során több olyan esettel találkozott, ahol a gyerekeket a szüleik vagy nevelőszüleik koldulásra kényszerítették. Doina Văsuţ, a SPAS igazgatója beszámolt arról, hogy a tavalyi év során összesen 111 szociális ankétot hajtott végre az intézmény, amely a családon belüli erőszakra, a gyermekbántalmazásra irányult, 46 esetben pedig megfigyelés alá helyeztek családokat. Az egyik legkirívóbb esetnek számított az a nehéz körülmények között élő C. L., aki a hatodik gyermekét szülte meg azért, hogy legyen kivel ismét koldulni. Mindazok után, hogy másik öt gyermekét — akikkel szintén több alkalommal érték kolduláson a városban — állami gondozásba helyezték. Sok esetben a nevelőszülők is visszaéltek helyzetükkel, egy olyan esetről is beszámolt a SPAS vezetője, hogy egy olyan fogyatékkal élő gyereket is kolduláson értek, akinek a nevelőszülei havi támogatásban részesültek. Ezután felszólították, hogy ha még egy ilyen eset történik, megvonják tőlük a támogatást. Az év eleje óta a szociális gondozói hivatal közel ötven új gyermekvédelmi esetet regisztrált. A SPAS-nak a Szatmárnémeti Helyi Rendőrség folyamatosan küldi a jelentéseket azokról a gyerekről, akiket kolduláson értek. Ioan Precup, a Szatmárnémeti Helyi Rendőrség vezetője szerint a koldulás nehezen felszámolható a városban, egyrészt azért, mert kevés a járőröző egység, másrészt folyamatosan érkeznek más településekről is nehéz körülmények között élő emberek, akik a koldulásból viszonylag szép summákat szednek össze Szatmárnémetiben. 2015-ben a helyi rendőrség koldulás miatt összesen 44 kiskorút szállított a gyermekvédelmi tranzitzónába. Mivel az új büntetőtörvénykönyv szerint a koldulás nem számít bűncselekménynek, ezért csak pénzbírságot szabhatnak ki ilyen esetekben. A büntetést nincs miből kifizessék, így sokan újra az utcára kerülnek és koldulnak.

Felzárkóztatással a koldulás ellen

Szatmárnémeti legtöbb jelzőlámpával ellátott útkereszteződésében több éve ott állnak a koldulást tiltó táblák. A szakemberek szerint azzal, hogy a járókelők megsajnálják a kolduló gyerekeket és pénzt adnak nekik, a lehető legrosszabbat követik el, mert a gyerek folyamatosan abba a csapdába kerül, hogy amíg pénzt visz haza, addig ki lesz terelve az utcákra. A SPAS anyagilag támogatja az utcagyerekkel foglalkozó Stea Egyesületet, ahol különféle foglalkozásokon vehetnek részt a gyerekek. Cristina Bala, az egyesület vezetője elmondása szerint nappali szociális központjukat több mint hatvan gyerek látogatja állandó jelleggel, ahol ezen gyerekeknek, fiataloknak elsősorban visszaadnák az önbecsülésüket, mivel sok megaláztatás éri őket nap mint nap. Az ott zajló programok során a gyerekek megtanulják, hogyan kell tisztálkodni, írni, olvasni tanítják őket csoportos és egyéni foglalkozásokon. A nagyobbak kertészkedési programban vehetnek részt, amely terápiaként is szolgál számukra, a megtermesztett zöldségeket pedig értékesítik. Megtanulják megbecsülni a munkájuk gyümölcsét. Sok fiatal, aki napközben a Stea Egyesület programjain vesz részt, éjszakára a Szatmárnémeti Hajléktalanszállón húzódik meg, amelyet a SPAS szintén támogat anyagilag. Ezen a helyen is napi élelemhez és tisztálkodási lehetőséghez jutnak a fiatalok. Daniel Săveanu, a hajléktalanszálló vezetője pozitívan vélekedik ezen fiatalok fejlődéséről, elmondása szerint ezek között kevés az olyan, akit kolduláson értek volna. A Szatmári Egyházmegyei Caritas égisze alatt működő Barátság Ház Nyitott Szociális Központ munkatársai is a nehéz sorsú gyerekek felzárkóztatását, integrációjukat tűzték ki célul. Reimer Vanda, az intézmény vezetőjének beszámolója szerint összesen 66 kedvezményezettje van a központnak, ebből 14 óvodáskorú, 52 pedig iskolás. Ezek a gyerekek is, a Stea Egyesület kedvezményezettjeihez hasonlóan oktatásban és nevelésben részesülnek, napi uzsonnát is kapnak, lehetőségük nyílik a tisztálkodásra, továbbá tiszta ruhát és iskolai tanszereket is biztosítanak számukra.

Barakonyi Gergő