Szatmárnémeti

Kemény fába vágja Coica a fejszéjét

2015.02.25 - 18:13

Nem lesz könnyű dolga a szatmárnémeti polgármesternek, ha fel akarja számolni a sétálóutcai faléc-gödröt, egyszerűbb lett volna az állagát megőrizni, mint most szabadulni tőle.

A közpénzekkel való ésszerűtlen gazdálkodás vádjával illetheti a szatmárnémeti közvélemény Dorel Coicát, ha szét akarja szedni a sétálóutca faborítását — míg létrehozására annak idején voltak észérvek, a bontásra már nehezebb lesz hasonló súlyút találnia, és nem is lenne olcsó.

Kezelni, kezelni, kezelni

A sétány hét évvel ezelőtti kialakításának részleteiről, a létesítmény néhány technikai sajátosságáról Kiss Árpád, az építkezést végző Dominium Kft. korábbi főmérnöke, a Coposu sétányi építkezés vezetője beszélt lapunknak. A faborítás létjogosultságát igazolja, hogy annak terveire határozatban bólintottak rá annak idején a szatmárnémeti tanácsosok, és ennek nyomán bízták meg a kivitelezőt a jelen körülményeket kialakító munkával. A tervekben szerepelt az is, hogy a falécek ne földre legyenek fektetve, hanem lábakon álljanak, ezt így látta jónak a tájépítész, ezt a részletét a munkának sem a kivitelező találta ki. Egyetlen fajta felhasznált anyag minőségéhez sem férhet kétség, jelentette ki a volt főmérnök, minden egyes eleme, a kövektől a faanyagig, román cég által kiállított minőségi tanúsítvány birtokában lett felhasználva. Ezeket nem Dél-Amerikából importálták, a beszállító egy bukaresti cég volt. Az eredeti és a ma tapasztalható állapotok közötti különbségekre figyelve azonban mindenki túlugrik azon a nagyon fontos részletén a munkának, hangsúlyozta Kiss, hogy jótállást abban az esetben vállalt az egyrészt ipéfából, másrészt tikfából készült faelemekre, hogy azokat éves rendszerességgel — elsősorban ősszel — megfelelő vegyi anyaggal kezelik. Ha minden évben, legalább a nyár végéhez közeledve, azzal a folyadékkal, amit a forgalmazó előírt, szakszerűen kezelve lett volna a fafelület, mindmáig ellenállt volna az idő vasfogának. A deszkaanyag sűrűsége és ellenálló képessége vetekszik bármelyik fafajta hasonló tulajdonságaival, de kezeletlenül ez mit sem ér, és mint ahogyan a szabad ég alatt álló beton- vagy acélszerkezet sem tud állagromlás nélkül ellenállni tíz éven át az idő viszontagságainak, a fán is meglátszik az idő.

Patkány ellen rend a fegyver

A sétány újközpont felőli végén kialakított gödör falécei alatt kétségtelen, hogy patkányok tanyáznak, ismerte el Kiss, de az igazi patkánytelep akkor volt itt, amikor még az eredeti állapotok uralkodtak. Igazi patkánybirodalom lehetett itt a föld alatt, emlékszik vissza a mérnök, hiszen a gödör kivájásakor olyan elhanyagolt csőrendszer volt a földben, hogy abban sokkal több patkány élhetett, mint jelenleg. Megelőzhető lett volna a rágcsálók megjelenése, ha a lécek sávos felszedése mellett rendszeresen kitakarítják a gödör alját, hiszen elsősorban a lécek közé bedobált szemét miatt látogatják a patkányok a gödröt.

A régi főtérhez közelebbi végén a faléc-járda törését egy arra ráhajtó autó okozhatta. A behajtást akadályozó fémoszlopok közül az egyik kivehető — a tűzoltóság kérésére lett így megoldva —, ezt kiemelve hajthatott be az autó, amelyik eltörte az ominózus léceket, hiszen ezek nem bírják el egy személyautó súlyát sem.

Komplikált lenne a felszedés

A könnyen kezelhető fából készült szerkezet ellenére sem lenne egyszerű dolga a polgármesternek, ha fel akarná számolni a létesítményt, véli Kiss Árpád, mert ahogy lerakni, úgy felszedni sem lenne könnyű a faborítást. Ráadásul az 1200 négyzetméternyi terület, amelyik alatt egyébként egy masszív betonágyon nyugvó aszfaltréteg van, be is van csatornázva és egy automata pumpa-rendszerrel felszerelve és ha ez is felszámolásra kerül, a tér vízelvezetését is meg kell oldani. A mérnök szerint a faszerkezet elhanyagolása és annak elkopása nagyon jó módszer a közösség ellenszenvének kiváltására ezzel szemben, meg annak igazolására, hogy ez a térkialakítási módszer nem vált be. A falécek kopása viszont nem azért következett be, mert az ilyen célra nem használható és másra lenne szükség, hanem azért, mert alaposan elhanyagolták a karbantartást.

Princz Csaba