- Egy bizonyos életkor után mindenkinek romlik a látása. Melyik az az életkor, amikortól “kötelező” lenne szemüveget hordani, illetve mindenképp ajánlatos a szemvizsgálat?
- Van egy orvosilag meghatározható életkor, a 40 éves kor, ami után javasolt a rendszeres szemvizsgálat végzése és indokolt esetben szemüveg viselete. Ezentúl természetesen a rendszeres szemvizsgálat minden életkorban javasolt, hiszen a látászavarok minden korosztályt érinthetnek, gyermekkortól egészen idős korig.
- Az ön tapasztalatai szerint, az idősödő korosztályból a nők, vagy a férfiak fordulnak először szemorvoshoz?
- Úgy gondolom, hogy úgy a nők, mint a férfiak amint változást, romlást észlelnek a látásukban felkeresik a szemorvost. Nem kötném nemhez ezt a dolgot.
- Amikor valaki hosszú idő után, vagy először jön önhöz kivizsgálásra, általában még kezdeti állapotban van a látásromlás, vagy csak akkor jönnek, amikor már tényleg nagy a baj?
- Az esetek nagy többségéről nem mondhatom azt, hogy “nagy a baj”, ami azt jelenti, hogy a fennálló látászavart megfelelően tudjuk korrigálni szemüveg vagy kontaktlencse segítségével. Természetesen kisebb számban találkozunk olyan esetekkel is, amikor a romló látást már nem lehet, vagy csak nagyon kevéssé lehet korrigálni optikai korrekcióval, minden ilyen esetben javasoljuk szemészeti vizsgálat elvégzését.
- A mai generáció általában képernyő előtt nő fel. Ön észrevett olyan tendenciát, amely szerint a mai fiatalok látása rosszabb, mint az előző generációké? Több fiatalnak van szüksége — akár negyed vagy fél dioptriás — szemüvegre, mint például 5 vagy 10 évvel ezelőtt?
- Nem gondolom, hogy a mai fiataloknak rosszabb a látásuk, mint az előző generációké, inkább azt mondanám, hogy a digitális technika mindennapos használata olyan terhelésnek teszi ki az ő szemüket, ami hosszú távon akár látászavarok kialakulásához is vezethet. Nap mint nap tapasztaljuk, hogy nagy számban fordulnak hozzánk gyerekeknél, fiataloknál jelentkező, és rohamosan romló látási zavarokkal. Kiemelném, hogy együttműködésben szemész szakorvossal lehetőségünk van olyan látáskorrekciós szemüveg lencsék (MiYOSMART) beszerzésére gyerekek számára, amelyekkel jó eséllyel meg tudjuk állítani a rövidlátásnak (myopia) az előrehaladását.
- Rengeteg fiatal gondolkodik lézeres, dioptria-korrekciós szemműtéten. Melyek ennek az előnyei és a hátrányai?
- A lézereskorrekciós műtétről (excimer lézer) azt kell tudni, hogy a szaruhártya felszínén végzik el a szemorvosok. A rövidlátók -1.00 és -12.00, a távollátók +1.00 és +3.50, között kezelhetők, és így elhagyhatják a korábban viselt szemüveget vagy kontaktlencsét. A műtét előnye, hogy a szem a korábban korrekció viselésével elért látóélességre, esetleg annál jobbra is képes lehet. Hátrányként inkább a lehetséges mellékhatásokat említeném meg: szemszárazság, idegentest érzés, fényérzékenység, eleinte homályos látás. Sajnos a műtét esetében sem mondhatjuk biztosan, hogy teljes mértékben el lehet hagyni az addigi korrekciós eszköz használatát, szemüveget vagy kontaktlencsét, illetve hogy évek múlva ismét nem kerül sor a használatára.
- Ha hordom a szemüvegem, ellustul a szemem? Nagyon sokan gondolják így, ezért nem fordulnak szakemberhez. Mi az igazság: a szemüvegtől romlik a szem, vagy ha nem hordok szemüveget, akkor lesz rosszabb a látásom?
- Ez egy tévhit. Vannak akik nem szeretik, vagy valami miatt nem szeretnének szemüveget viselni, teherként fogják fel, igyekeznek “kibújni” a szemüvegviselet alól és próbálják meg is magyarázni, hogy miért. Egy helyesen felirt és jól elkészitett szemüvegtől a látás nem fog sem lustulni, sem romlani — a szemüveg azért van, hogy jobban lássunk vele és megkönnyítse a mindennapjainkat.
- Tegyük fel, hogy évek óta viselem ugyanazt a szemüveget. Honnan tudom, hogy még mindig optimális számomra az adott lencse? Milyen gyakran ajánlott kontrollra menni?
- Mint az elején is említettem, már gyermekkorban javasolt elvégezni a szemvizsgálatokat. Egy felnőtt el tudja dönteni, hogy az a szemüveg, amit visel, az működik, jól lát vele, vagy már nem. Ha a látás már szemüveggel együtt sem mondható élesnek, akkor elérkezett az ideje egy újabb szemvizsgálatnak és egy új szemüvegnek.
A gyerekek esetében azonban ez nem mindig mondható el, hiszen ők nem mindig tudják jelezni, hogy optimális-e számukra a szemüveg, ezért esetükben kötelezőnek tartanám azt, hogy évente legalább egyszer vigyük el őket kivizsgálásra. Ezt egyébként úgy tűnik, meg is teszik a szülők általában nyár végén, az iskolakezdést megelőzően ugyanis nagy számban viszik el a gyerekeket szemorvoshoz kivizsgálásra.
- Manapság a kontaktlencsék is nagy népszerűségnek örvendenek. Ön hogy tapasztalja, van rá esély, hogy valaha átvegyék az “uralmat” a szemüvegek fölött?
- Nem tartanám valószínűnek ezt a dolgot. A szemüveg viselése és a kontaktlencse viselése más hozzáállást igényel a viselője részéről. A szemüveg viselése egyszerű, míg a kontaktlencse egy kicsit finomabb, egy kicsit más odafigyelést, más karbantartást és higiéniát igényel. A kontaktlencse viselésének vannak rizikói azzal, hogy bizonyos higiéniai szabályokat mellőzünk és nem tartunk be.
- A tavasz és a nyár közeledtével egyre gyakrabban látni a táskákból előbukkanó napszemüvegeket. Ön mit gondol, a napsugarak elleni védelem miatt hordják, vagy inkább divatcikk lett a napszemüveg?
- Sokan divatcikként is viselik a napszemüveget, mert jól néz ki, kiemeli az öltözéket, az arcot, de valóban, az egyre erősödő UV-fények által okozott egészségügyi problémák elkerülése végett fontos (lenne) az UV védelem. Az emberek egyre inkább tudatában vannak annak, hogy milyen káros hatásnak van kitéve a szem és a szem környéki zónák, hogyha hosszú távon nem védik. Akár nyáron: vakációzunk, vízpart, tengerpart – a víz felületekről visszatükröződő UV-fények károsak lehetnek, ugyanúgy a téli periódusban is, amikor olyan sportokat űzünk, mint például a síelés. A jeges-havas felületekről visszatükröződő napfény ugyanazt a hatást váltja ki, és ilyenkor természetesen védeni kell a szemünket az UV-fényektől. Kitérnék arra is, hogy fontos lenne, hogy ne csak a felnőttek, hanem a gyerekek szemét is óvjuk az UV-fényektől, mivel ők talán még inkább kitettek azok káros hatásainak, mivel az ő szemük még fejlődésben van. Vannak már olyan divatos, szép és ugyanakkor jó minőségű napszemüvegek, amelyeket kifejezetten gyerekeknek készítenek.
Nem csak a havas tájakon, nem csak a vízparton eltöltött szabadidő, hanem általában véve a szabad levegőn gyakorolt sporthoz is egyre inkább igény van olyan szemüvegre, ami esztétikus is, sportos is – tehát kifejezetten sportolóknak készítenek —, de ugyanakkor az illető sportoló látási problémáit is korrigálja, megfelelő UV-védelemmel rendelkezzen, akár sötétedjen, világosodjon is, és törés állóak legyenek. Az egyre növekvő kereslet miatt, sportszemüveg kinálattal bővítettük felhozatalunkat.
- Vannak, akik a fényre sötétedő dioptriás lencse mellett döntenek, hogy az erős fényben is kitűnően lássanak. Ön mit gondol, az előnye, vagy a hátránya több az ilyen lencséknek?
- Vannak, akik nem szeretik a napszemüveget – nekik szoktuk javasolni ezt a megoldást.Vannak olyan szemüvegek, olyan szemüveglencsék, amelyek UV-fény hatására besötétednek. A napszemüvegekhez hasonlóan elérhetőek dioptriás és dioptria nélküli változatban, UV-szűrőként is működnek, különböző tükröződésmentes rétegeket is lehet alkalmazni a felületükre.
A legújabb termékek között szerepelnek olyan fehér lencsék illetve kontaktlencsék amelyek UV védelemmel vannak ellátva. Az elmúlt években a gyártók fokozott hangsúlyt fektetett ezeknek a termékeknek a kidolgozására.
- Mit javasol azoknak, akik – bár legbelül tudják, hogy szemüvegre van szükségük vagy már épp az orrukig sem látnak – mégsem tudnak megbarátkozni a gondolattal, hogy az idő teltével természetes dolog, hogy romlik a látásuk.
- Bármilyen ok is legyen az ami visszatart egyes embereket a szemüveg vielésétől, én mindig próbálok reflektálni arra, hogy a napi tevékenységünk, az életünk, a környezetünk ezt nem engedi meg nekünk. Nekünk látnunk kell, és jól kell látnunk. Az, hogy az életkor függvényében szükség van szemüvegre, nem fog változni. Ez tény. Mint ahogy az is tény, hogy a szemüvegre szükség van és szükség lesz.
Szabó Beatrix