„Tartalmas kongresszuson vagyunk túl, nagy meglepetések nem értek minket, abban pedig a nézetkülönbségek ellenére is sikerült megegyeznünk, hogy több alázat, szolgálat, odafigyelés kell, emberközpontú politikára van szükség.
Változik a világ, ha a politika nem változik, elszakad a közösségtől” - fejtett ki Kelemen Hunor az RMDSZ újraválasztott szövetségi elnöke az alakulat 12. kongresszusának záró sajtótájékoztatóján. Kihangsúlyozta, különösen nagy fontosságot tulajdonítanak annak, hogy a fiatal generáció bizalmát megnyerjék, elsősorban azokét, akiknek – életkorukból kifolyólag - nincs közvetlen tapasztalatuk a kommunizmusról, és mindazokat az eredményeket, melyeket az RMSZ az elmúlt 25 évben elért, természetesnek veszik, és más viszonyítási alapokkal, más célokkal rendelkeznek, mint az erdélyi magyar közösség idősebb tagjai. Elmondta, szeretnék megtalálni a közös hangot ezekkel a fiatalokkal, és megértetni velük, miért van manapság is létjogosultsága az etnikai képviseletnek. Az elnök szerint a Szövetség programjára vonatkozó kongresszusi módosítások nem érintik az alakulat céljait, lényegében aktualizálták a dokumentumot és kikerültek belőle azok a passzusok, melyek már nem időszerűek.
A találkozón elfogadott 7 dokumentum Kelemen Hunor szerint meghatározza az RMDSZ törekvéseinek irányát a következő évekre. Mint kifejtette, ezeket külső szakértők bevonásával, több hónapi munka révén állították össze. A dokumentumok között kiemelten fontosnak nevezte az oktatáspolitikával foglalkozó anyagot, melynek két fő témája a magyar anyanyelvi, valamint a minőségi oktatás. Elmondta: a gazdaságpolitikáról, a pénzügyi politikáról is összefoglalták elképzeléseiket, és olyan közteherviselést, adópolitikai megoldásokat javasolnak, melyek az emberek mindennapjait teszik könnyebbé, ugyanakkor megteremtik a feltételeket a gazdasági növekedés számára. A családtámogatási rendszerrel, az ifjúságpolitikával és a nők szerepével foglalkozó dokumentumokat szintén igen fontosnak nevezte, akárcsak a külpolitikai és a nemzetpolitikai törekvéseket megfogalmazó anyagot. Újságírói kérdésre Kelemen Hunor a Nemzeti Liberális Párt (PNL) részéről érkezett együttműködési javaslat kapcsán elmondta, február és március során több alkalommal is tárgyaltak, azonban „sem kosarat sem esküvői koszorút nem kap” a felkínálkozott partner – legalábbis egyelőre. Mint elmondta, szó esett köztük az új választási törvényről, valamint a PNL által benyújtandó bizalmatlansági indítványról is. A szövetségi elnök szerint várják, hogy a liberális párt fogalmazza meg az indítvány szövegét, hogy kielemezhessék azt és a részletek ismeretében dönthessék el, hogy támogatják-e vagy sem. Hozzátette: jelen pillanatban az ellenzék akkor sem rendelkezne a kormánybuktatáshoz szükség szavazatszámmal, ha az RMDSZ-es honatyák voksait is megkapja, azt pedig, hogy elolvad-e a Szociáldemokrata Párt (PSD) többsége, és ha igen, mikor, egyelőre nem látható előre.
A másik két erdélyi magyar párthoz fűződő viszonyukra vonatkozó kérdés kapcsán kelemen Hunor kifejtette: a Magyar Polgári Párt (MPP) kinyilvánított együttműködési szándékát igen nagyra értékelik, főként, hogy ez hosszabb időszakra szól. Elmondta továbbá, hogy „Szilágyi pártjával” nem tárgyaltak eddig, így együttműködés sem körvonalazódik a két alakulat között. A marosvásárhelyi előválasztások kapcsán az újságírók az iránt is érdeklődtek, hogy nem tervezi-e az RMDSZ, hogy az eljárást országos szintűvé bővíteni. Az elnök ezzel kapcsolatban kifejtette: az előválasztás nem csodafegyver, mindössze egy módszer a jelöltállításra, mely hasznos lehet, és nem tervezik széles körben alkalmazni. Kifejtette: az előválasztásnak „hihetetlenül sok buktatója van”, ha nincs jól megszervezve, vagy ha nem elég világosak a szabályok, sok probléma forrása lehet egy előválogató, hozzátéve: ha van erre igény, más települések esetén is lehet tárgyalni előválasztásról.