A parlamentben nyilatkozó politikus elmondta, hogy a keddi tárgyalásokon nem sikerült egyezségre jutni a másik két koalíciós partnerrel az új kormány összetételéről. Nem zárta ki, hogy szerda reggelig találnak egy megoldást, de megjegyezte: erre nem lát sok esélyt.
Kelemen Hunor kifejtette: nagyon sajnálja, hogy nem tudtak megállapodni a Nemzeti Liberális Párttal és a Szociáldemokrata Párttal, és az RMDSZ nem vehet részt az új kormányban. 'A komolyságon, szakmaiságon és felelősségen túl rugalmasságot is mutattunk, de kényszer hatása alatt nem lehet dolgozni' - fogalmazott.
A szövetségi elnök szerint az RMDSZ a koalíciós tárgyalásokon minden lehetséges erőfeszítést megtett a kompromisszumkeresésre, és az egyeztetések során végig nyitottságot és rugalmasságot tanúsított. 'Meglátjuk, hogy a továbbiakban, holnap, holnapután mi történik' - mondta sajtónyilatkozatában Kelemen Hunor.
Korábban Csoma Botond képviselőházi frakcióvezető kijelentette: az RMDSZ elfogadja az energiaügyi és a környezetvédelmi minisztérium irányítására vonatkozó ajánlatot, de ha ez sem érvényes már, akkor más ajánlatot nem fogad el.
Abszurd helyzet
Az RMDSZ kedden, a délutáni órákban hajlandóságot mutatott arra, hogy maradjon a kormánykoalícióban, miután Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt az ajánlatot kapta a Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnökkel, illetve Nicolae Ciucă volt kormányfővel, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökével folytatott tárgyaláson, hogy a környezetvédelmi és az energiaügyi tárcát irányíthatja a magyar szövetség. Ám a nemzeti liberálisok keményvonalas konzervatív szárnyának nyomására a PNL meggondolta magát. A párt országos politikai bürójának ülése előtt nyilatkozó Rareş Bogdan első alelnök nyomatékosította: pártja már a kezdetektől azt szerette volna, ha tiszteletben tartják a kormányfőcseréről szóló eredeti megállapodást, amelyik nem érinti az RMDSZ minisztériumat. Kijelentette: megengedhetetlen, hogy naponta változzanak a feltételek. „Egy minisztériumot, ez esetben az energiaügyi tárcát hajlandók vagyunk átengedni azért, hogy a koalíció a jelenlegi felállásban megmaradjon. De ezen felül semmit, sem minisztériumot, sem tisztséget nem adunk át! Nem lehet az, hogy a PNL megváljon két minisztériumtól, az energiaügyitől és a környezetvédelmitől, és a többiek ne engedjenek át semmit” – harsogta.Felrótta azt is: a PSD a szállításügyi tárcát kérte tőlük, az RMDSZ pedig a környezetvédelmet és az energiaügyi tárcát akarja. „A PNL biztosította eddig az ország stabilitását. Egyetlen tárcát sem adunk pluszba. Ha akarja (az RMDSZ – szerk. megj.) az energiaügyit, jó, ha nem, ez van, viszontlátásra” – nyomatékosította, utalva az RMDSZ-re.
Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője újságíróknak nyilatkozva elmondta, abszurd helyzetnek tartotta, hogy miután kaptak egy új ajánlatot koalíciós partnereiktől azzal végül a nemzeti liberálisok mégsem értettek egyet. A politikus az mondta, rugalmasságot mutattak az ajánlattal kapcsolatban, s úgy döntöttek, elfogadják a környezetvédelmi tárcát és az energiaügyi minisztériumot. Pár órával később ugyanakkor az PNL már más állásponton volt, a párt országos politikai bürója elutasította a jelenleg Tánczos Barna vezette minisztérium „átengedését” az RMDSZ-nek. Csoma Botond úgy fogalmazott, szövetség rugalmas volt a tárgyalások során, de „nem vagyunk senki kapcája”. A politikus kizárta, hogy a kormányból való távozás esetén parlamenti támogatást nyújtson az új kabinetnek.
Hírszerkesztő