Az RMDSZ elnöke rámutatott: nem sokkal december 1-je után volt egy rövid beszélgetése Marcel Ciolacuval, amelyen mindketten ismertették a véleményüket a szövetség képviselőházi frakcióvezetőjének a román nemzeti ünnep alkalmából tartott parlamenti felszólalásával kapcsolatban, és ezzel le is zárták a témát.
Kelemen kifejtette, meglátása szerint Csoma beszéde "korrekt" volt, és számos román értelmiségi - főleg erdélyi történészek, egyetemi tanárok - megerősítették, hogy nem volt sértő az RMDSZ-es törvényhozó felszólalása.
Kelemen Hunor hozzátette, várja "a pillanatot, amikor a románok úgy ünneplik majd december 1-jét, hogy közben nem haragszanak a magyarokra". "Nem a magyarok jelentik Románia problémáját" - szögezte le.
Mint ismeretes, a parlament ünnepi ülésén felszólaló Csoma Botond többek között arról beszélt, hogy a magyar közösség Romániában képzeli el a jövőjét, az RMDSZ pedig partner mindazoknak az elképzeléseknek a megvalósításában, amelyek etnikai hovatartozástól függetlenül javítják az állam polgárainak életszínvonalát.
A politikus kijelentette, hogy a francia-német megbékélés példáját követve a különböző közösségeknek joguk van a történelmi események saját szempontjuk szerinti értelmezéséhez, és ennek nem kellene felháborodást kiváltania a társadalom egy részében. 'Az erdélyi románok politikai és vallási vezetői nagyon jól tudták, hogy Erdély nemcsak román, hanem magyar, szász és zsidó föld is, és ez tükröződött a gyulafehérvári nyilatkozat szövegében" - mondta.
Ezt követően a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) azonnal kivonult a teremből, majd több politikus — köztük Marcel Ciolacu szociáldemokrata pártelnök is — magyarázatot követelt.
Hírszerkesztő