Marcel Ciolacu kormányfő Marcel Boloş pénzügyminiszterrel és Marian Neacşu kormányfőhelyettessel közösen kedden tájékoztatta az RMDSZ elnökét és parlamenti frakcióit azokról a fiskális intézkedésekről, amelyekért a kormány felelősséget készül vállalni a parlament előtt.
„Most volt az első beszélgetésünk erről a törvénytervezetről, amely augusztus óta rengeteget változott, és improvizációkat látok benne. Az improvizációknak helyük van a művészetben, zenében, dzsesszben, de a politikában az improvizáció azt jelenti, hogy nem tudod, merre akarsz haladni, keresgéled az utat. Jelenleg nekem az a benyomásom, hogy a koalíció keresi az utat, fogalma sincs, hova akar eljutni, de keresgél és improvizál” - fogalmazott Kelemen Hunor a találkozót követően. Mint rámutatott: a kormánynak a költségvetés kiegyensúlyozását célzó közigazgatási és pénzügyi intézkedési tervezete az RMDSZ számára elfogadhatatlan, hiszen „teljes improvizáció és sérti az önkormányzatiság elvét". Az RMDSZ parlamenti csoportja bírálta az önkormányzatokat hátrányosan érintő intézkedéseket, amelyek csorbítják az önkormányzatiság és a helyi autonómia elvét, nem szolgálják a szubszidiaritás elvét, teljesítmény-mércét szabnak a helyi választottaknak, továbbá összevonnák a kulturális intézményeket.
Kelemen hangsúlyozta: „a kormány nem szabhatja meg, hogy a helyi költségvetésből mennyit lehet költeni kulturális, szabadidős, egyházi, vagy szociális intézményekre és programokra, és azt sem szabhatja meg, hogy milyen intézményeket von össze”. A Szövetség nem tud egyetérteni a kormány által javasolt, a helyi választottakra vonatkozó teljesítmény-mércével sem. „Ez a választópolgárok dolga. A kormány nem írhatja elő, hogy hány színházi előadás kell legyen, vagy a polgármester hányszor és milyen formában találkozzon az egyházi vagy a kulturális intézmények vezetőivel. Semmiféle ilyen kritériumot nem tudunk elfogadni, mert ez a helyi autonómia elvét sérti” – fogalmazott az RMDSZ elnöke.
Teljes improvizációnak nevezte Kelemen Hunor a nem önkormányzatokat érintő javaslatokat is, és kifejtette: amennyiben tavaly elfogadták volna a Szövetség javaslatait az 1 százalékos forgalmi adó bevezetéséről a nagy cégek és bankok esetében, ma a költségvetési hiány jóval kisebb lenne. Az úgynevezett „luxusadónak”, amely nem más, mint ingó- és ingatlan adó, szintén a helyi önkormányzatokhoz kell visszakerülnie, az Adó- és Pénzügyi Hivatal regionális igazgatóságait meg kell szüntetni, a szerencsejátékokat nagyobb adóval kell illetni, a kormánynak pedig garanciát kell adnia arra is, hogy a bankok megadóztatása nem fogja eredményezni a bankok által megszabott kamatlábak és illetékek emelését.
Az RMDSZ írásban is elküldi a kormánynak a javaslatait, és elvárja, hogy vegye figyelembe azt a végső tervezet kidolgozásakor, ugyanakkor Kelemen az ellenzék által kilátásba helyezett bizalmatlansági indítványról elmondta, az RMDSZ akkor fog dönteni a kezdeményezés esetleges támogatásáról, ha már ismeri a kormány jogszabályjavaslatának végleges változatát.
Szabó Kinga Mária