Szatmárnémeti

Kékkel világítják meg a gyermekvédelem székhelyét

2025.04.01 - 13:04
Április 2-án, az autizmus világnapján az autizmus spektrum zavarra, az autizmussal élők nehézségeire és az érintettek növekvő számára hívják fel a figyelmet Szatmárnémetiben.

A Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) is csatlakozik az autizmus világnap országszerte zajló eseményeihez. Április 2-áról 3-ára virradó éjjel kék színnel világítják meg az intézmény szatmárnémeti, Corvinilor utca 18. szám alatti épületét, csatlakozva ezzel a világnap alkalmából szervezett kezdeményezésekhez, amelyeket a Help Autism Egyesület kezdeményezett.

A Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság támogatja az autizmus spektrumzavarral (ASD) élő személyek korai társadalmi integrációját az oktatási rendszerben, a társadalomban és a munkaerőpiacon. Az autizmusban érintettek függetlenségének elősegítésével hozzájárulnak a közösség fejlődéséhez - írja az intézmény portálunkhoz eljuttatott közleményében.

40 ezer hang és életút

Április 2-án a Help Autism Egyesület egy nagyszabású eseményt szervez Bukarestben 40 000 hang és életút címmel. Az eseményen részt vesznek az állami és civil szféra, a magánszektor képviselői, valamint az autizmus spektrumzavarral élő személyek és családjaik.

Az esemény célja, hogy feltérképezze a Romániában élő több mint 40 ezer autista ember szükségleteit, megossza történeteiket, és meghatározza a következő négy év integrációs célkitűzéseit. 

Az esemény az „Nem vagyunk láthatatlanok/We Are Not Invisible” című többéves kampány része, amelyet az Autism Europe hálózat indított el 2024-ben. A kampány arra világít rá, hogy az autista emberek számos akadállyal néznek szembe, amelyek korlátozzák oktatási, munkaerőpiaci, egészségügyi és társadalmi részvételüket, ezáltal rendszerszintű kirekesztést és mélyreható diszkriminációt szenvednek el.

Érdekképviselet és párbeszéd az autizmusért

A rendezvény célja, hogy párbeszédet kezdeményezzen az intézmények, a civil társadalom, a vállalatok, az autista emberek és családjaik között. Az egészségügy, oktatás, munkaügy, szociális védelem és társadalmi befogadás kulcsszereplői vitatják meg azokat a közös politikákat, projekteket és programokat, amelyek javítják az autista személyek speciális szolgáltatásokhoz való hozzáférését, növelik társadalmi reprezentációjukat és elősegítik valódi befogadásukat a munkaerőpiacon.

A magánszektor jó gyakorlatai is terítékre kerülnek, amelyek a fogyatékkal élők foglalkoztatására vonatkoznak.

Az esemény során bemutatják az Elköteleződés az autizmusért kezdeményezés eredményeit is, amelyet egy évvel ezelőtt indítottak azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet az autista emberek jogainak és szükségleteinek tiszteletben tartására Romániában.

Help HIRE – Sikertörténetek, sokszínűség és befogadás

Romániában a fogyatékkal élő személyek mindössze 1%-a rendelkezik munkahellyel, miközben az európai átlag 20%. A munkaerőpiaci beilleszkedés hiánya nemcsak az autista személyek életminõségét befolyásolja, hanem gazdasági és társadalmi kirekesztettséget is eredményez.

A munkaerőpiacról való kirekesztés – az előítéletek, a nem megfelelő toborzási és kiválasztási folyamatok, valamint az akadálymentes munkahelyek hiánya miatt – depresszióhoz vezethet az érintettek körében. Az autista emberek korlátozott hozzáférése a speciális egészségügyi és szociális szolgáltatásokhoz csökkenti életminőségüket, és a statisztikák szerint a mentális fogyatékkal élő személyek átlagosan 16 évvel korábban halnak meg, mint neurotipikus társaik.

A befogadóbbá válni kívánó vállalatok segítséget kaphatnak az Autism Spectrum Pathways (ASP) Foglalkoztatási Útmutatóból és a Nemzeti Autizmus Jelentésből, amely részletezi az autista személyek foglalkoztatására vonatkozó jogszabályi kereteket.

A HELP Autism Egyesületről

A Help Autism Egyesület jelenleg Románia legnagyobb, az autizmus spektrumzavar ügyének szentelt szervezete.

2010-ben néhány gyermekkel kezdte tevékenységét, mára pedig több mint 3 600 gyermek és serdülő terápiás támogatását biztosítja hat központjában és otthoni programok keretében. A szervezet terápiás szolgáltatásokat, iskolai és munkahelyi integrációs programokat, szülői támogatást, valamint tudatosságnövelő és érdekképviseleti kampányokat szervez.

A Help Autism állami intézményekkel is együttműködik a szolgáltatások minőségének javítása érdekében, többek között Bukarestben, Suceaván, Drobeta Turnu-Severinben és Dâmbovițán.

2024 októberében a Help Autism elindította Románia első szociális franchise-modelljét, amely célja, hogy bővítse a terápiás és szakmai támogatási szolgáltatásokhoz való hozzáférést az érintettek számára.

A Help Autism szociális franchise-programja hozzájárul a terápiás központok számának növekedéséhez, amelyek fenntartható módon biztosítanak specializált szolgáltatásokat, beleértve az egészségügyi ellátás kapcsolódó szolgáltatásait is.

Hírszerkesztő