Kategóriagyőzelem közelében Mani

2019.01.12 - 11:13

A szervizcsapat kíséret nélküli Original by Motul – Malle Moto kategóriában a második helyről, csupán 10 perc hátránnyal kezdte vasárnap a perui Dakar-rali második hetét az Autonet Motorcycle Team szatmárnémeti motorosa, Gyenes Emánuel.

Az egyre gyorsuló Gyenes Emánuelnek kisebb szerencséje is van a Dakar-ralin, hiszen a pihenőnap előtti Moquegua – Arequipa közötti mért szakasz után hatalmasat ugrott előre az összetett táblázatban is, de az Original by Motul – Malle Moto maraton kategóriában is.

A maraton nap utáni pénteki 345 kilométeres mért szakasz gondot okozott a brit Max Huntnak. A Husqvarna gyári csapatának a motorosa vezette eddig a szervizcsapat-kíséret nélküli kategóriát, és négy nap után több mint egy óra előnyt hozott össze. Viszont pénteken nagyot esett, és bár a pilótának nem esett baja, a motorkerékpárja olyan mértékben sérült, hogy már nem tudta folytatni a futamot, így feladni kényszerült az idei Dakar-ralit.

Mindez viszont még nem lett volna elég ahhoz, hogy Mani a 2. (!) helyre ugorjon a piros rajtszámosok külön kategóriájának a versenyében. Az Autonet Motorcycle Team motorosa ugyanis 5 óra 19 perc 12 másodperces időeredménnyel ért célba a maratoni szakasz végén. Pénteken a Csendes-óceán partján, a motocross-futamokhoz hasonló vonalas rajtot rendeztek, a mért szakaszon pedig többnyire homokos terepen vezetett nyomvonal.

A Malle Moto kategóriában Romain Leloup (Team Repar’Stores) két és fél perccel volt gyorsabb Maninál, viszont a francia nem tudta megelőzni a szatmárit az összetettben. Így a KTM 450 Rally limitált szériájú mocival versenyző Mani előtt már csak egyetlen motoros van, Mark Tielemans (Sjors van Hertum) – akit egyébként pénteken verni tudott. A hollandnak 10 perc 27 másodperces előnye van Románia legjobb motoros versenyzőjével szemben, amit a szatmári pilóta ledolgozhat a következő napokban. Mint ismeretes, szombaton Arequipában pihent a mezőny, vasárnap pedig újabb maraton szakaszra indulnak San Juan de Marcona felé. A dakar.com szerint Mani romániai idő szerint 16 óra 30 perc 30 másodperckor indult a mért szakaszra.

A maraton kategóriában Mani a 4. helyre lépett előre.

Meggyűlt a baja a dűnékkel

„Arequipában vagyok, ami azt jelenti, hogy véget ért a Dakar-rali első hete — nyilatkozta még pénteken, célba érkezés után Mani. — Most következik a pihenőnap, amit már nagyon vártam. Nagyon nehéz volt mostanig, sok volt a homok. Még a mai szakaszon is voltak 30-40 kilométeren keresztül olyan dűnék, amin alig tudtam keresztül haladni. Volt olyan emelkedő, amit negyedik próbálkozásra sem sikerült megmászni. De nem csak nekem gyűlt meg a bajom ezekkel a dűnékkel.

Szerencsére a két napos maraton szakaszon minden rendben volt, nem voltak technikai problémáim.

Szombaton megpróbálok pihenni, de dolgozni fogok a motoron is, hogy felkészítsem a további szakaszokra” — tette hozzá Mani.

Káosz

A nemzetisport.hu beszámolója szerint sötétedés után több tucatnyi versenyző volt még a pályán pénteken, s mivel a reggeli köd miatt biztonsági okokból két órával elhalasztották a rajtot, így este is belecsúsztak a nagy ködbe. A rendezők úgy döntöttek, lerövidítik a szakaszt, de addigra már a mezőny eleje célba ért, úgyhogy előállt az a furcsa helyzet, hogy számolgatni kellett az eredményeket.

A motorosok pályája 100 kilométerrel rövidebb volt, így ők viszonylag jó látási viszonyok között teljesítették, ám ez nem jelentette azt, hogy könnyen kialakult a végeredmény. Kétféle sorrendet hirdettek a nap folyamán, de az utóbbi volt az igazságos. Az eredetileg 14. helyen célba érkező Sam Sunderland (Red Bull KTM Factory Team) megállt, hogy segítséget nyújtson a hatalmasat eső és fejsérülést, valamint kéztörést szenvedő Paulo Goncalves mellett, s mivel a műholdas követőrendszer segítségével pontosan lehet tudni, mennyi időt töltött ott, az idejét jóváírták, ezzel pedig az ő neve mellé került a pénteki szakaszgyőzelem. Így egy percen belül (egész pontosan 59 másodpercre) van az éllovas Ricky Brabechez (Monster Energy Honda Team 2019) képest.

Romániai idő szerint szombaton 23 óra után közöltek végleges eredményt a pénteki versenynap után.

Az autósok versenyében a Sebastien Loeb, Daniel Elena francia, lengyel kettős (PH-Sport) nyert a Tacna – Arequipa útvonalon (az autósok, kamionosok és SxS kategória versenyzői nem ugyanazon a távon versenyeztek, mint a motorosok és quadosok), de megőrizte első helyét az összetettben a Nasszer al-Attijah, Matthieu Baumel katari, francia kettős (Toyota Gazoo Racing SA) páros.

A magyar Szalay Balázs, Bunkoczi László párosnak (Opel Dakar Team) sem volt egy leányálom a pénteki szakasz: fék és pótkerék nélkül értek célba. A szakaszt a 37. idővel teljesítették a magyarok, az összetettben pedig a 27. pozícióból várják a folytatást.

A kamionosoknál a Ton van Genugten (holland), Bernard der Kinderen (holland), Peter Willemsen (belga) trió (Petronas Team de Rooy Iveco) első szakaszgyőzelmét jegyezte Peruban, de az összetett élén továbbra az orosz hármas, Eduard Nyikolajevet, Jevgenyij Jakovlevet és Vlagyimir Ribakovot (Kamaz-Master) áll.

A quadosoknál nem történt változás: az összetettben is vezető Nicolas Cavigliasso (Drag’ON Rally Team) volt a pénteki nap legjobbja.

Az SxS kategóriában is az összetett táblázatban vezető chilei Rodrigo Javier Moreno Piazzoli, Jorge Gabriel Araya Diaz páros (Can-Am Chile) zárt az élen pénteken.

A szombati pihenő után vasárnap indultak vissza Lima irányába. A mezőny ismét „külön utakon” fog járni: Arequipa és San Juan de Marcona között a 838 kilométeres össztávból 366 kilométer lesz a speciális szakasz a motorosoknak és quadosoknak, míg a mezőny többi versenyzőjének csak 810 kilométer lesz az össztáv, 309 kilométer speciálissal. Az idei kiírás leghosszabb napja egyébként maratoni szakasz lesz.