Szatmárnémeti

Kata Media: egy szatmári vállalkozás, amely a magyarországi piacot is meghódítja, határtalanul

Sem a vállalkozások, sem a civil szféra, sem az önkormányzatok nem tehetik meg, hogy ne éljenek a kommunikációs eszközök nyújtotta lehetőségekkel Fotók: Magángyűjtemény
2022.08.16 - 16:00
Határtalanul című rovatunk mai kiadásában — amelynek keretein belül Szatmár megyéből elindulva országhatárokon átívelő tevékenységeket mutatunk be — Nagy Katalinnal, egy átfogó szolgáltatásokat biztosító kommunikációs ügynökség vezetőjével beszélgettünk.

Térségünkben egyre több olyan szervezet van, amely fontosnak tartja a több nyelven történő üzenetközvetítést, köztük a magyar nyelvű kommunikációt is, amely Nagy Katalin szerint mindenképpen dicséretes és támogatandó. „Mi a Kata Mediánál úgy gondoljuk, hogy ha üzeneted van valaki számára, akkor azt a saját anyanyelvén tudod hozzá a leghatékonyabban eljuttatni” — vallja az ügyvezető, aki a vállalkozás létrejöttének hátteréről és célkitűzéseikről beszélt a Szatmári Friss Újságnak.

— Nemrég indítottad el saját vállalkozásodat, amely kommunikációs szolgáltatásokat nyújt. Mit is jelent pontosan ez a gyakorlatban?

— A Kata Media egy kommunikációs ügynökség, amely átfogó szolgáltatásokat biztosít minden olyan vállalkozás, szervezet, önkormányzat számára, amely külső partnereket szeretne bevonni egy hatékonyabb kommunikációs tevékenység megszervezése céljából. A velünk történő együttműködés kapcsolódhat akár egyetlen projekthez vagy akár rendezvényhez, amelynek elvállaljuk a teljes kommunikációját, kezdve az arculat megtervezésétől, a különböző szóróanyagok, hang- vagy videoreklámok elkészítésétől, sajtótájékoztatók megszervezésén át, a sajtóközlemények megírásán, kiküldésén és nyomon követésén keresztül, egészen akár odáig, hogy házigazda szerepet is vállalunk, tehát akár konferálást az adott rendezvényen. Emellett igény szerint hosszú távú együttműködésben is partnerek tudunk lenni, amely során ügyfelünk kommunikációs tevékenységében nyújtunk segítséget, vagy vállaljuk el a teljes kommunikációs tevékenység megszervezését, mint például honlapok tartalommal való feltöltése, közösségimédia-oldalak állandó kreatív tartalmának biztosítása, online és offline reklámok bonyolítása, hang- és videóanyagok készítése stb. 


— Ez egy önálló, saját vállalkozás, ami azt jelenti, hogy minden felelősség, ügyintézés rád hárul. Nyilván ez nem egyszerű feladat, sőt, olykor nagyon is nehéz tud lenni. A nehézségekkel bizonyára te is számoltál, mégis belevágtál. Mi motivált?

— Eltöltöttem 14 évet a szatmári média világában, ennyi idő alatt elkerülhetetlenül megtapasztalod ennek a szakterületnek minden előnyét és hátrányát. Ha szereted, amit csinálsz, akkor nyilván elsősorban az előnyeit fogod látni, és nap mint nap szívvel-lélekkel végzed a munkádat, ez rádiós hírszerkesztőként nálam sem volt másként. Aztán mégiscsak történt valami, talán úgy a 30. éven túl picit kezdtem másképp látni a dolgokat, és felismertem olyan lehetőségeket, amelyek elkezdtek érdekelni és motiválni abba az irányba, hogy saját vállalkozást indítsak, ezáltal pedig én magam határozzam meg, hogy mi az, amivel foglalkozni szeretnék, amibe energiát akarok fektetni a jövőben. Nyilván a szakterület az adott, nem kívántam kilépni ezekből a keretekből, hiszen a kommunikáció világa az, ahol otthonosan tudok mozogni, és itt tudok hiteles lenni mindabban, amit képviselek. 
Természetesen tudtam, hogy nem lesz könnyű elindulni, de mindig is érdekelt a vállalkozások világa, és magát az önállóságot sem éreztem túl nagy kihívásnak. Egy dolgot viszont már akkor is tudtam: hogy nem egyedül szeretnék dolgozni, hanem csapatban, olyan szakemberek bevonásával, akiknek a munkáját maximálisan elismerem, akikkel össze tudunk hangolódni, hiszen jó dolgokat elsősorban közösen, együtt gondolkodva és alkotva tudunk létrehozni. Büszke vagyok arra, hogy néhány év alatt a cégem már eljutott oda, hogy több lett, mint egyetlen ember, akit esetleg a szatmári közönség ismerhet a rádió miatt vagy különböző rendezvények színpadáról. Egy jól szervezett, operatív csapat vagyunk, amely ráadásul folyamatosan nyitott az új szakmai együttműködésekre is. 

— Kérlek, mesélj még magáról az ötletről! Hogyan született meg az elképzelés? Idő kellett hozzá, mire kialakult a teljes koncepció, vagy rögtön tudtad, mit szeretnél? Miért érezted úgy, hogy egy kommunikációs ügynökségnek helye van a piacon? 

— Maga az ötlet már egy ideje mocorgott bennem, hiszen a munkám során folyamatosan megtapasztaltam, hogy ezen a pályán mi mindent tudnék még tenni és csinálni, ha nem lenne egy kötött munkaidőm, amelyet nyilván tiszteletben kell tartani, és a feladatokat úgy kell elvégezni, hogy azoknak a rovására ne menjen semmi. Egy idő után azt láttam, hogy bevállalok plusz dolgokat, és sokkal nagyobb kihívást érzek ezekben, s akkor jöttem rá, hogy nekem ez kell legyen az új utam. Az ötlet igazából adta magát, itt volt mindig is előttem, csak egyszer erőt kellett vennem magamon, és kimondanom: oké, most fogok saját lábra állni. Ez volt a legnehezebb pillanat, de azóta szerencsére nincs idő semmiféle önsajnálatra, az ügyfeleket ugyanis nem lehet várakoztatni. A csapat dolgozik, a munka pörög, nekünk meg az a célunk, hogy megrendelőink elégedettek legyenek mindazzal, amit nyújtani tudunk. Soha nem volt számomra kérdés, hogy helye van-e a szatmári piacon egy kommunikációs cégnek, ma ugyanis már mindenki kommunikál, sem a vállalkozások, sem a civil szféra képviselői, sem pedig az önkormányzatok nem tehetik meg, hogy ne éljenek a kommunikációs eszközök nyújtotta lehetőségekkel, csupán ezáltal tudják magukra és a munkájukra irányítani a figyelmet. Az online kommunikációs csatornák térnyerésével új lehetőségek jöttek, megfelelő szakmai ismeretekkel minden korábbinál hatékonyabb marketingkampányok bonyolíthatók, amelyek eredményei ráadásul a rendelkezésre álló statisztikai adatok révén tökéletesen kiértékelhetők. Mindezeknek a technológiai lehetőségeknek azonban megvannak a maguk buktatói is, elég, ha csak arra gondolunk, hogy a nyilvánosság fogalma is kissé átértékelődött az elmúlt évek során. Lehetővé váltak például a nyilvánosság részéről érkező azonnali visszacsatolások, amelyek legyünk őszinték, olykor rendkívül kíméletlenek. Az online közösségi térnek az a sajátossága, hogy könnyebbé teszi a véleménynyilvánítást, hiszen értelemszerűen egyszerűbb egy valós vagy éppen egy valótlan profilkép mögül üzengetni, mint egymás szemébe nézni, és odamondani az igazságot. Nem árt tehát, ha mindazok, akiknek üzenetük van a nagyközönség felé, tisztában vannak azzal, hogy egy rosszul megválasztott üzenettel akár ártani is tudnak maguknak, egy rosszul kivitelezett kommunikációs kampánnyal pedig akár ellenkező hatást érhetnek el, mint amit szerettek volna. Azt gondolom, hogy a hatékony kommunikáció fontosságát, illetve a különböző kommunikációs csatornák használatának veszélyeit egyre több szervezet ismeri fel, és éppen emiatt igyekszik szakemberekre bízni ezt a fajta munkát. 

— Egyetértünk abban, hogy a hatékony kommunikáció valóban létfontosságú lett napjainkra. Kifejezetten a magyar nyelvű kommunikációs tevékenységek kapcsán mit tapasztalsz, mi a jellemző a térségünkre? 

— Egy többnyelvű közösség vagyunk, és ráadásul egy olyan területen élünk, ahol három ország határa találkozik, itt a multikulturalitás alapvető adottság, amelyre büszkék lehetünk. Sajnos távol állunk attól, hogy a többnyelvűséget alapértelmezettnek tekintsük, és mindig minden esetben teret is biztosítsunk a többnyelvű üzeneteknek. Ez lenne a kívánatos, de a valóság sajnos nem ez. Mindezek ellenére egyre több olyan szervezet, vállalkozás van, amely fontosnak tartja a több nyelven történő üzenetközvetítést, köztük a magyar nyelvű kommunikációt is, amely mindenképpen dicséretes és támogatandó. Nekünk elsősorban ők a partnereink, ugyanis mi a Kata Mediánál úgy gondoljuk, hogy ha üzeneted van valaki számára, akkor azt a saját anyanyelvén tudod hozzá a leghatékonyabban eljuttatni. Mi erre törekszünk, és ebben tudunk szakmai partnerek lenni, hogy a hozzánk forduló vállalkozásoknak, a civil szféra képviselőinek, önkormányzatoknak olyan személyre szabott, több nyelven futó — magyar, román, akár angol — professzionális kampányokat dolgozzunk ki, amelyek lehetővé teszik, hogy üzeneteik célba érjenek mind az online, mind pedig az offline térben. 

— Úgy tudom, hogy az utóbbi időszakban magyarországi partnerekkel is elkezdtetek dolgozni. Hogyan sikerült a határokon túlra is eljutnotok a vállalkozással?

— Így van, több magyarországi partnerünk is van. Köztük hadd említsem meg a Leopold Diamonds ékszerüzletet, amely gyémántok forgalmazásával foglalkozik, üzlete Budapesten, az Andrássy úton található. Nagyon büszkék vagyunk erre és minden magyarországi kapcsolatunkra, hiszen bizalmuk számunkra egyértelmű szakmai elismerést jelent. Amellett, hogy magyarországi partnereink is vannak, olyan hazai vállalkozásokkal is együttműködünk, amelyek a magyarországi piacon is népszerűséget próbálnak szerezni szolgáltatásaiknak vagy termékeiknek. Például volt olyan hazai vállalkozásnak készített kampányunk, amelyet kifejezetten a debreceni közönségnek szántunk. Nyilván Magyarország közelsége, illetve az, hogy a magyar piac kéznyújtásnyira van tőlünk, merőben meghatározza a térségünkben aktív szervezetek és vállalkozások munkáját, ezáltal a mi lehetőségeinket is. Számunkra, ha fogalmazhatok így, a magyar piac meghódítása mindig is egyértelmű cél volt. Vannak szakmai és baráti kapcsolataink magyarországi partnerekkel, magam is több évig éltem, tanultam és dolgoztam Budapesten, ezek az idők nem múlnak el nyomtalanul. Nem mondhatnám, hogy túl sok energiánkat arra fordítjuk, hogy megkeressük a magyarországi partnereket, inkább az a jellemző, hogy az egyik kapcsolat hozza a másikat, az egyik együttműködésből aztán gyümölcsözik egy másik, mi pedig nagyon örülünk ezeknek, és maximálisan nyitottak vagyunk minden olyan munkakapcsolatra, ahol úgy érezzük, hogy helyünk és szerepünk lehet. 

— A te szakterületed tekintetében milyennek látod a magyarországi piacot, illetve véleményed szerint miben tud a céged mást nyújtani, mint amit egy hasonló profilú magyarországi vállalat képvisel?

— Tisztában vagyunk vele, hogy Magyarországon számos kommunikációs ügynökség működik, amelyek természetesen profibbnál profibb megoldásokat alkalmaznak, valószínűleg nagyon sok vállalkozástól nagyon sokat tanulhatnánk. Ahogyan már említettem: kis vállalkozás vagyunk, ugyanakkor tökéletesen ismerjük a lehetőségeinket és a határainkat is, amelyekről a tárgyalások során nyíltan és őszintén beszélünk az ügyfeleinkkel. Kizárólag azt vállaljuk be, amiről tudjuk, hogy azt képesek vagyunk tisztességesen kivitelezni. Éppen emiatt azt mondanám, hogy a nagyobb vállalkozásokkal összehasonlítva az az egyik előnyünk, hogy nálunk barátságos és családias a légkör, ahol egyértelmű a munkamegosztás és egyértelműek a kapacitásaink határai is, éppen emiatt nem vállaljuk túl magunkat, hanem a megbízhatóságra és kiszámíthatóságra törekszünk. 

A hasonló profilú magyarországi vállalkozásokkal szemben ugyanakkor megnyerjük az árversenyt is, hiszen ajánlataink előnyösebbek, ami sok magyarországi ügyfél számára kifejezetten vonzó. Azt gondolom, hogy szintén a mi előnyünket erősíti maga a tény, hogy két ország piacán is működünk, megvan a helyismeretünk, képesek vagyunk többnyelvű kampányokat bonyolítani. Azoknak a magyarországi vállalkozásoknak, amelyeknek érdekeltségük van a romániai piacon, sokkal inkább megéri direktben velünk dolgozniuk, mint olyan magyarországi ügynökséggel, amely romániai partnerek bevonása nélkül nem tudna ezen a piacon érvényesülni. 

— Hogyan látod a cég jövőjét, mi az, amit mindenképpen szeretnél még megvalósítani?

— Még nagyon az út elején vagyunk, ezért bőven vannak tervek és elképzelések. Az utóbbi évek járványhelyzete leszoktatott bennünket a személyes találkozásokról és beszélgetésekről, de azért én még hiszek abban, hogy van létjogosultsága egy olyan irodának, ahol ügyfeleinket egy minden igényt kiszolgáló környezetben tudjuk fogadni. Ugyanakkor szeretnék nagyon sok elégedett ügyfelet látni magunk körül, és továbbra is egy olyan csapatot összefogni, amelynek tagjaiban megvan az elhivatottság és a szakma iránti szeretet.

hirek/2022/augusztus/16/hatartalanul.jpeg
Ha üzeneted van valaki számára, akkor azt a saját anyanyelvén tudod hozzá a leghatékonyabban eljuttatni, vallja Nagy Katalin

A Határtalanul rovatunk a Culture Plus Egyesülettel partnerségben, a Nemzeti Együttműködési Alap – NEA támogatásával valósult meg.

hirek/2023/aprilis/nea-logo.png