Szatmárnémeti

Kártérítést fizettek a károsult gazdáknak

2021.08.31 - 11:07

A megye több településén — Börvelyben, Lucăceni-ben, Piskolcligeten — még mindig jelen van a sertéspestis. Az állategészségügyi szakemberek itt is meghozták a szükséges intézkedéseket, hogy a fertőzés terjedését meg lehessen előzni. A DSVSA felhívja a figyelmet, hogy a sertéspestissel való megfertőződés gyanúját azonnal jelenteni kell, az állatokat pedig meg kell semmisíteni.
A megye 25 vadászterületén a járvány kezdete óta 259 elhullott vaddisznót találtak, s az elvégzett vizsgálatok 201 egyednél mutatták ki a sertéspestist, míg a megye 49 vadászterületén elejtett 3033 vaddisznó közül 199-nek lett pozitív a laboratóriumi tesztje. 2021-ben 25 vadászterületen két elhullott vaddisznóra találtak, de a laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy egyikük sem szenvedett sertéspestis-fertőzésben, a 49 vadászterületen elejtett 317 vaddisznó közül pedig 52-nek volt pozitív a laboratóriumi tesztje.
A DSVSA munkatársai ugyanakkor kihangsúlyozzák, hogy az állatvásárok a továbbiakban is zárva maradnak újabb intézkedésig, ugyanakkor arra is rávilágítanak, hogy nem tilos a háztáji sertéstartás, viszont be kell tartani a szükséges intézkedéseket a betegségek megelőzése érdekében. Az afrikai sertéspestis anyagi kárt okoz a gazdálkodóknak, azonban a hatóságok igyekeznek a lakosság mellett állni a nehéz időkben is. Az afrikai sertéspestist okozó vírus jelenlétét legelőször 2017. július 31-én jelezték Romániában. Azóta több mint 200 millió euró értékű kártérítést fizettek ki a romániai gazdáknak, derül ki a DSVSA közleményéből.
Bármilyen jelzéssel forduljanak bizalommal a 0800.826.787-es call centerhez, illetve a DSVSA munkatársaihoz a 0261.715.956-os, 0760.789.016-os telefonszámokon.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Marad az áramütés, mint halálok

Szlovák gyűrű volt az egyik madártetem lábán.
Szatmár megye

Fél mázsa húst koboztak el

Tasnádi és tamásváraljai éttermeket büntettek az élelmiszer-biztonságiak.
Szatmár megye

Súlyosbodik a kiskérődző-pestisjárvány

Emberre nem terjed, de elpusztítja a kecske- és birkaállományokat.