A piaci verseny meglétének fenntartásában érdekelt romániai Versenytanács hét autóipari gyártónál, beszállítónál és szolgáltatónál vizsgálódik ebben az időszakban, mert alapos a gyanú, hogy ezek a cégek piacellenes egyezségeket kötöttek titokban, írják legutóbbi közleményükben.
A szakmában no poachingként ismert módszer talán „házi nyúlra nem lövünk”-ként magyarítható leginkább, és arról szól, hogy a kartellt felállító cégek nem csábítják el egymástól a szakképzett alkalmazottakat, és nem is versengenek egymással fizetések, béren kívüli juttatások vagy munkahelyi körülmények terén. Ha ez így történt, azzal a valóságosnál alacsonyabban tudták tartani a fizetéseket az ágazatban, ami ellenkezik a trösztellenes törvénnyel, amelynek utat engedne a Versenytanács, és humánerőforrás-fejlesztésekre sem kellett költeniük a cégeknek, ha az ágazatban szinte mindenütt ugyanolyan körülmények uralkodtak, ami szintén szabálytalan. A módszer állítólag a szakképzett állomány minden szintjére érvényes a vizsgálat alá vont cégek esetében, tehát nem csak a felsőbb kategóriájú mérnökökre volt ez érvényes, hanem a műhelyben dolgozó szerelőkre vagy az irodában alkalmazott közgazdászokra, komolyabb papírmunkát végzőkre is.
Drága jog a megtagadás
Azt írja a Versenytanács az ezzel kapcsolatos közleményében, hogy az, hogy felmerült a gyanú, illetve hogy elkezdték a vizsgálatot, nem jelenti azt, hogy a szabályszegés meg is történt. Ám hogy nem ok nélkül vizsgálódnak, azt jól mutatja, hogy az egyik cég tulajdonosa megtagadta, hogy az ellenőrök belenézzenek az elektronikus levelezésébe, és hogy kollégái kiadják a versenytanácsi revizorok által kért papírokat, amik talán megerősíthették volna a gyanakvást. A cégvezetőnek joga van megtagadni a hozzáférést, de ezzel a joggal élni több mint 440 ezer lejébe került. A negatív hozzáállást ekkora bírsággal honorálta a Versenytanács, mert a törvény meg ennek az intézménynek biztosít jogot a bírságolásra, ha az ellenőrei nem kapják meg a kért dokumentumokat.
A Versenytanács vizsgálata és a nyomozati anyag összeállítása hónapokig fog tartani, de ha kiderül, hogy igaza van a hatóságnak, és a cégek tényleg összebeszéltek, megszegve ezzel a trösztellenes törvényt, akkor az előző évben generált forgalmuk tíz százalékára is büntethető lesz az a cég, amelyiknek a vezetői benne voltak a kartellezésben.
A vizsgált cégek
Renault Technologie Roumanie Kft.
Alten Si-Techno Romania Kft.
Akka Romserv Kft.
Bertrandt Engineering Technologies Romania Kft.
Expleo Romania Kft.
Fev Ece Automotive Kft.
Segula Technologies Romania Kft.