Az esztendő végéig kormánytámogatásból kárpótlást kapnak a természeti károkat szenvedett gazdálkodók, valamint a biomezőgazdaságban tevékenykedőket is szubvencióban részesítik.
A mezőgazdaság szempontjából idén többször is kedvezőtlen időjárás miatt a gazdálkodók egy részét kisebb/nagyobb kár érte országszerte, ezért a kormány legutóbbi ülésén határoztak arról, hogy a csekély összegű (de minimis) állami támogatás keretében részben kárpótolják azokat a növénytermesztőket, akik a különböző természeti csapások (jégverés, szélvihar, felhőszakadások, fagyok stb.) miatt kárt szenvedtek a január–augusztus közötti időszakban. A támogatás összértéke 53 866 842,4 lej, az erre vonatkozó kérvényeket november 7-ig lehet benyújtani a helyi polgármesteri hivatalokhoz, a támogatásokat egy összegben fizetik ki december 31-ig.
A támogatások összege: búza, kukorica, napraforgó, repce, tritikálé, szója, árpa, sörárpa, rozs, zab – 335 lej/ha; dinnye, szabadföldön termesztett zöldségek – 610 lej/ha; burgonya – 700 lej/ha; gyümölcsösök – 1200 lej/ha; szőlőültetvények – 500 lej/ha; cukorrépa – 400 lej/ha; lucerna, dohány – 250 lej/ha; földieper – 300 lej/ha.
Ugyancsak a de minimis-támogatás keretében a kormányülésen határoztak a biomezőgazdaságban tevékenykedők támogatásáról is, ami a 2104-es esztendőben 7 098 000 euró. A már biotermelői bizonylattal rendelkezők mellett kiegészítő támogatást kapnak azok is, akik a tavalyról átnyúló átmeneti periódusban vannak a hagyományosból a biomezőgazdaságba. A támogatási rendszer szerint a 30 ár és 5 hektár közötti területen tevékenykedő ökogazdálkodók hektáronként 270 eurónak megfelelő lejt (1180) kapnak, a 5,1 és 20 hektár közötti területen gazdálkodók pedig 192 euró (845) támogatásban részsülnek hektáronként.
Pop Ioan mérnök, a megyei biotermesztők vezetője elmondta, Szatmár megyében 60–70 ilyen termelő van, a legnagyobb területen, 1200 hektáron a Kolcs községben lévő osztrák cég termel exportra, de a zöldségtermelésben is vannak 20–150 hektár közötti területen gazdálkodók, míg Turc környékén a szilvatermesztésben 0,5 és 3 hektár területen tevékenykednek a legtöbben.
Romász János