Belföld

Kárpótlást kapnak a méhészek

2014.10.10 - 12:13

Határozat született a kormánytámogatásról a méhészek részére, az időjárás okozta veszteségek miatt.

 

A május és július közötti kedvezőtlen időjárás miatt veszteség érte a méhészettel foglalkozókat, akiket a kormány kárpótolni kíván, ezért a hét elején tartott ülésen határoztak arról, hogy összesen 4,13 millió lejt fordítanak erre a célra, a kifizetéseket december 2-től kezdik meg. A határozat értelmében a csekély összegű (de minimis) állami támogatás keretében 75 méhcsaládig családonként 4 lejt kap a méztermelő, 75 családon felüli állomány esetében pedig 7,5 lejt.

A kormányhatározat behatárolta a részbeni kárpótlás kedvezményezettjeinek a körét is. Ezek lehetnek azok a természetes személyek, akik rendelkeznek a 2001-ben kibocsátott és érvényes termelői bizonyítvánnyal, a második kategóriába tartoznak a gazdasági tevékenységre felhatalmazott természetes személyek, egyéni és családi vállalkozások, a harmadikba pedig jogi személyek vagy különböző társasági formában működő jogi személyiséggel nem rendelkező vállalkozások.

A támogatáshoz jutásnak a méhészettel foglalkozóknak meg kell felelniük három feltételnek is, az első szerint a méhcsaládoknak szerepelniük kell a mezőgazdasági nyilvántartásban (registrul agricol), ugyanakkor nyilván kell legyenek tartva és engedélyezve a Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság részéről. Végezetül tápanyagpótló és bioserkentő szerek használata esetén az illető méhésznek értesítenie kell az illetékes intézményt, ebben az esetben a biotermékek és az állattenyésztésben használt gyógyszerek vizsgálatát végző intézetet ((Institutul pentru Controlul Produselor Biologice și Medicamentelor de Uz Veterinar).

Ha mindezeknek a feltételeknek megfelelnek, akkor a a méhészek a támogatást igénylő kérvényeket november 3-ig nyújthatják be a Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatósághoz (DADR).

Amint arról már szeptember közepén beszámoltunk, az idén az esős időjárás vagy a nagy meleg miatt országosan — beleértve Szatmár megyét is — átlagosan a korábbihoz viszonyítva csak feleannyi volt a megtermelt méz mennyisége, és a kormány már akkor támogatást helyezett kilátásba.

 

 

Romász János