Az ország egész területén gondokat okozott a csapadékmentes, forró nyár. A szakminisztérium a mezőgazdászok kérésére július végén elkezdte a károk felmérését, összesítését. Tegnap a Szatmár Megyei Prefektúra tartott tájékoztatót a kárpótlásigénylésről.
Tegnap a szatmárnémeti közigazgatási palota nagytermébe hívta össze a prefektúra a megye városainak és községeinek a jegyzőit, illetve a katasztrófavédelmi feladatokkal megbízott munkatársait, hogy megbeszéljék, mik a teendők, hogy kárpótlásban részesüljenek azok a gazdák, akiknek földjeit aszálykár érte. Eugeniu Avram prefektus elmondta, hogy az aszálykárok megtérítésére vonatkozó határozatot már elfogadta a kormány, amelynek értelmében azoknak a termelőknek nyújtanának segítséget, akik bizonyítani tudják, hogy a szárazság miatt a termésük legalább harminc százaléka tönkrement. A mezőgazdasági szaktárca vezetője két típusú kártérítési támogatást ígért, egyiket a kis gazdaságoknak, másikat a nagyoknak. Egyelőre nem ismert a szárazság által sújtott teljes területnagyság és a termelőknek kifizethető kártérítés mértéke sem. A miniszter ígérete szerint ezeket csak a betakarítási kampány befejezése után állapítják meg. Egyelőre a károk felmérésére létrehozott megyei bizottságok egy előzetes felmérést végeztek, majd a következő időszakban az egyéni kárfelmérés is megtörténik annak érdekében, hogy a kár mértékét és a kártérítési összegeket megállapíthassák.
A legérzékenyebben a kisgazdaságokat érintette az aszály, sokan abba a helyzetbe kerültek, hogy pénzforrás hiányában nem tudják elkezdeni az őszi munkálatokat. A kisgazdák, akiknél harminc százaléknál nagyobb terméskiesést okozott a szárazság a megművelt parcellákon, az állami költségvetésből kifizetett támogatást kapnak, úgynevezett de minimis segély formájában, de az is előfordulhat, hogy a mezőgazdasági adóból vonják le a kárpótlásra megszabott összeget.
A nagy gazdaságok kártérítésére nagyobb összeg kell, így a miniszteri bejelentés szerint csak jövő év elején jutnának hozzá a kártérítési támogatáshoz, miután a károk felmérése befejeződik. Erről a szándékról viszont tájékoztatni kell az Európai Bizottságot is, így az onnan kapott válaszra lehet, hogy több hónapot is várni kell. A miniszteri bejelentés szerint a szakemberek már dolgoznak az elküldendő dokumentáció előkészítésén.
Pop Gheorghe, a Szatmár Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság szakembere, az aszálykárt felmérő bizottság tagja elmondta, hogy a bizottság előzetes egyeztetés után kimegy a községekbe, ahol a gazdákkal való találkozások keretében, a gazdák által leadott kérések és jelentések alapján elkészítik a jegyzőkönyveket, melyben rögzítik, hogy milyen területekre kérnek kárpótlást. Még nem tisztázódott, hogy — kultúrákra leosztva — Szatmár megyében mekkora területen, milyen mértékben okozott károkat a szárazság.
Elek György