Vidék

Kárpát-medencei ribizliborverseny: taroltak a fekete szemek és házasítások

ól szerepeltek a partiumi termelők a Kárpát-medencei ribizliborversenyen (Fotó: facebook.com/RIBON)
2022.03.21 - 17:00
Első alkalommal szerveztek Kárpát-medencei ribizliborversenyt — a partiumi termelők itókáinak minőségét díjözönnel ismerte el a szakemberek alkotta zsűri; a feketeribizli-borok mellett nagy elismerésnek örvendtek a házasítottak (málna, meggy) is.

Díjözönnel jutalmazta a partiumi termelők nedűit az első Kárpát-medencei Ribizliborversenyen a szakemberekből álló zsűri. A megmérettetésre nevezett feketerbizli-borok kategóriájában a partiumi borászok mintái egy arany, két ezüst és három bronz minősítést, a házasított borok versenyében pedig egy ezüst és két bronz helyezést szereztek, számol be a partiumigazda.ro szakoldal. 
Első ízben szervezett Kárpát-medencei szintű ribizliborversenyt a csíkmadarasi Garden Proiect Kft. és a Ribon Natúr Szövetkezet. A hagyományteremtési szándékkal tartott rangos megmérettetés a március 3. és 5. közötti Kertész Napok és Konferencia programjába illeszkedett. A kifejezetten fekete ribizliből készített borok, illetve a ribizlivel házasított borok megmérettetésére — mely a szervezők információi szerint nemcsak a Kárpát-medence, hanem Európa szintjén is premiernek számít — a partiumi termelők is benevezték nedűiket. Ráadásul nem is akármilyen eredményekkel, mivel a versenyre küldött szatmári, szilágysági és bihari ribizliborokat arany, ezüst és bronz minősítéssel jutalmazta a János-Előd András szakmai elnökletével vezetett zsűri. A versenyre szánt minták begyűjtésében és eljuttatásában a Partiumi Falugazdász Hálózat térségi képviselői segítettek.

Az első Kárpát-medencei ribizliborversenyen Partium térségéből kilenc termelő bora kapott elismerést. A feketeribizli-borok kategóriájában Fenesi Győző Péter nedűjét arany minősítéssel jutalmazták, míg Niclaus Andrei és Joó József ribizliborai ezüst, Huszár Antal, Bokor Roland József és Pop Zoltán feketeribizli-bora pedig bronz minősítést szerzett. A házasított borok kategóriájában három partiumi termelő bora kapott elismerést: Pusztai Marius feketeribizli- és meggyborának házasítását ezüst, Erdei Róbert ugyanezekből a gyümölcsalapanyagokból készített borát pedig bronz minősítéssel jutalmazta a zsűri. Bronz minősítést kapott Lévai József is, aki fekete ribizli és málna házasításából készített borát nevezte a versenyre. Kovács Szabolcs, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője büszke a Partiumban termesztett ribizlire és az ebből készített borok minőségére, illetve gratulál a termelőknek az elért helyezésekhez.
„Öröm látni és tapasztalni, hogy a ribizliből készített borok terén is bizonyítják a gazdák, hogy számukra nincs lehetetlen. Nemcsak a szőlőből, hanem e munkaigényes bogyós gyümölcsből is kiváló minőségű, élvezeti értékű borokat tudnak készíteni. Örvendek, hogy a partiumi falugazdászok felhívására reagálva egyre több termelő vállalja, hogy a ribizliborát nem csak saját fogyasztásra vagy a baráti körének tartogatja, hanem nemzetközi versenyben is megméretteti. Gratulálok a termelőknek az elért helyezésekhez. Meggyőződésem, hogy a csíkmadarasihoz hasonló versenyeken keresztül nem csupán saját borászatuk, gyümölcstermesztő gazdaságuk, hanem térségünk jó hírét is növelik, erősítik” — hangsúlyozta Kovács Szabolcs.

János Ferdinánd, a verseny szervezője és ötletgazdája elmondta, hogy az első Kárpát-medencei Ribizliborversenyre több mint száz mintával jelentkeztek a gazdák. A székelyföldi térségek, települések mellett érkeztek minták a Partiumból, az anyaországból és Felvidékről is. Nem titkolta, hogy a megmérettetéssel, a bírálóbizottság által megfogalmazott tanácsokkal további minőségjavításra szeretnék ösztönözni a ribizlibor-készítőket, de a bogyós gyümölcsben és ebből készített termékekben rejlő potenciálra rámutatva nagyobb kedvet szeretnének adni a fekete ribizli termesztéséhez is. Hozzátette: a fekete ribizliről és a bogyós gyümölcs feldolgozásával készíthető, magas hozzáadott értékű termékekről szól a Ribon Natúr Szövetkezet, amit az a nagykapacitású, napi szinten akár 5 ezer kilogramm ribizli feldolgozására képes üzem is segít, ami a csíkmadarasi Garden Proiect egymillió eurós beruházásából hoztak létre. Az üzem ünnepélyes avatóját egyébként a múlt hétvégén, a csíkmadarasi Kertész Napok és Konferencia keretében tartották meg. A feldolgozó gyümölcsszükségletének biztosításához a Partiumból — Szatmár, Szilágy és Bihar megyéből — is várják a fekete ribizli termesztésében érdekelt gazdák jelentkezését. SZFÚ