Alacsony a családorvosi rendelők költségvetése: az adók, bérek, közköltség és az elengedhetetlen fogyóeszközök kifizetését követően beruházásokra már nem jut. Idén a csökkentett keretösszeg mellé nagyobb adókat is kiróttak a családorvosi rendelőkre.
Dr. Călin Bumbuluţ családorvos, az országos kamara alelnöke, a Szatmári Orvosi Kamara elnöke hétvégén a közösségi oldalán egy bejegyzésben próbálta eloszlatni azokat a feltevéseket, melyek szárnyra keltek az elmúlt időszakban a háziorvosi rendelők költségvetésével, a szakemberek bérével kapcsolatban. Számításai alapjául az Országos Egészségbiztosítási Pénztár oldalán lévő hivatalos, 2014-es jelentést vette, amikor a egy családorvosi rendelő átlagos havi bruttó jövedelme 10 361 lej és 31 bani volt — idén egyébként ennél alacsonyabb a költségvetés, sőt, nagyon sok olyan rendelő van, ahol meg sem közelíti ezt az összeget.
A becslések szerint egy átlagos családorvosi rendelőben a bérekre a költségvetés 33,55 százalékát költötték: egy teljes munkaidőben dolgozó, szakképzett asszisztens bére ebből bruttó 2566 lej volt, azaz nettó 1800 lej, a könyvelő fizetése 400 lej, a takarító negyed munkaidős bére 200 lej.
A fenntartási költségek 24,6 százalékot emésztettek fel — a villanyáram, a telefon, az internet, a számítógépes programok, a fűtés, a víz, a bérleti díj vagy részlet, autó, biztosítás, tisztasági eszközök, szemét, irodai fogyóeszközök ára legalább 2550 lejbe került. A családorvos bruttó fizetése a számítások szerint átlagosan 4648 lej 31 bani volt, ebből viszont kézbe az adók és illetékek kifizetését követően, a régiségtől függően 2426–3160 lej közötti összeget kaptak meg a szakemberek.
„A rendelő jövedelméből átlagosan 23,4 százalék jut a családorvosnak, 33,55 százalékából az alkalmazottak bérét és egyéb költségeit fedezik, 24,6 százalék megy a közköltségre, fenntartási költségekre, 18,45 százalékát az állam kapja meg. Beruházásokra, karbantartásra pedig már egyáltalán nem jut” — írja bejegyzésében a szakember.
Nem írnak alá
Egyelőre nincs friss keretszerződése a családorvosoknak az egészségbiztosítóval: az új szerződést a pénztár reményei szerint július elsején írhatják majd alá a háziorvosok, a március 31-én lejárt korábbi egyezményt addig hosszabbították meg.
Azért nem született eddig megállapodás, mert a családorvosok abban bíznak, hogy júliusig sikerül számukra is elfogadható szerződést kidolgozni. A háziorvosok szövetsége kidolgozott egy minden részletre kiterjedő dokumentumot, amelyben kitértek a rendszer hibáira, a finanszírozás hiányosságaira, nehezményezték, hogy az amúgy is csökkentett keretösszeg mellé nagyobb adókat is kiróttak a családorvosi rendelőkre valamint azt is, hogy az elmúlt években korlátozták a háziorvosok hatáskörét — ezek alapján pedig arra kérték az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat és az Egészségügyi Minisztériumot, hogy készítse el a kiegészített, kijavított, 2016/2017-re vonatkozó keretszerződést. Mindezeket azonban továbbra is figyelmen kívül hagyták, a kért szerződést és annak alkalmazási normáit nem bocsátották közvitára sem, így a családorvosok visszautasítják a korábban bemutatott keretszerződés megkötését.