Belföld

Karanténba kell vonulniuk a kamionsofőröknek

2020.03.31 - 10:45

A 4-es számú katonai rendelet szerint kötelező karanténba vonulniuk a külföldről érkező kamionsofőröknek. Állásukat féltik a sofőrök, a cégüket az ügyvezetők, az ellátást a boltok.

A március 29-én este kihirdetett legfrissebb katonai rendelet szerint mától karanténba kell vonulniuk a külföldről hazaérkező, 2,4 tonnásnál nagyobb kamiont vezető sofőröknek. A rendelet szerint három helyen tölthetik el a legtöbb tizennégy napig tartó elzárást a sofőrök: a cég által biztosított lakásban, otthon vagy önkormányzati lakásban.

Fodor Ferenc, a szatmárnémeti Fodor Trans ügyvezetője szerint ez a kötelezettség súlyosan károsítani fogja a fuvarozási ágazatot. Egyszerűen nincs cég az országban, amelyik megengedhetné magának, hogy egy-egy külföldi út után két hétig nélkülözze a sofőrt, és nincs üzlet, legyen az bármilyen nagy, amelyik ennyi ideig a beszállítást nélkülözve meg tudná oldani a lakosság élelmiszerrel való ellátását.

A jelenséggel a két legnagyobb, fuvarosokat tömörítő szakszervezet, a Szállításért (ForT) és a Romániai Közúti Szállítók Országos Egyesülete (UNTRR) is foglalkozik, állásfoglalást kértek a rendeletet kiadó belügyminisztériumtól, hogy ilyen körülmények között mégis hogyan látja megoldhatónak a közúti szállítást, illetve tegnap délután beadvánnyal fordultak a belügyi és a közlekedési tárcához. Ebben azt kérik, a minisztérium egyértelműsítse, hogy mi a helyzet a karantén időtartamával és helyével, mert a megyei közegészségügyi igazgatóságok (DSP) eltérő módon értelmezik a vasárnap este kiadott rendeletben leírtakat.

Ludovic Orban miniszterelnök a hétfői nap folyamán állítólag felhívta telefonon Radu Dinescu UNTRR-főtitkárt, és azt mondta, az ő értelmezése szerint van lehetőség kevesebb időt is elkülönítve eltölteniük a sofőröknek. A rendelet legtöbb 14 napos karanténról rendelkezik, Orban értelmezése szerint viszont a két fuvar között amúgy is kötelezően eltöltendő pihenőidő is szabályos karanténnak számít, ha kamionsofőrökön kívül más személyekkel nincs érintkezés ez idő alatt. Ez csak úgy működhet, ha a cég rendelkezésre tud bocsátani valamilyen lakást a sofőröknek, így azok nem érintkeznek családtagjaikkal. Új fuvarba kezdhetnek, ha ez alatt az 1–2 nap alatt tünetmentesek. Ha hazamennek, automatikusan a 14 napos karantén lép érvénybe, ami a családtagokra is vonatkozik, és a sofőr minden egyes hazatérését követően elölről kell kezdenie mindenkinek a 14 napos elzártságot.

Fodor elmondta, hogy ha Orban mégis rosszul értelmezné a rendeletet — eléggé sajnálatos, hogy az nem egyértelmű —, és a 14 napos elzárás minden esetben érvényes, az azt jelentené, hogy egy-egy kamion erre a két hétre leáll, mert a szállító cégek kilencven százalékánál egy autó, egy sofőr a gyakorlat. Magyarországon is bevezették egy napra ezt a szigorítást, de aztán visszakoztak.

Tudni való, mutatott rá Fodor, hogy a kamiont fel és le is lehet úgy pakolni, hogy a sofőr senkivel sem találkozik, a szállítólevelet is egy asztalra teszi le s onnan veszi el. A kamion fülkéjében egy hétre való ellátmány is elfér, a sofőrnek egyedül a fiziológiai szükségletek ellátása miatt kell elhagynia a fülkét. Ezt megteheti fertőtlenített vécékkel szerelt kamionparkolókban, de ha úgy van, bárhol, egy kietlen mezőn is. Ráadásul a sofőrök tisztában vannak azzal, mit kockáztatnak, ha megbetegszenek, úgyhogy bizton elvárható tőlük, hogy minden óvintézkedést megtesznek a saját és családjaik egészsége érdekében. Felesleges tovább fojtogatni az áruszállítást, mert nem jelent fertőzésveszélyt, viszont ha leáll, veszélybe kerül a boltok élelmiszer-ellátása.

Princz Csaba