Szatmárnémeti

Karantén a fél megyében

2017.08.04 - 09:39

Az afrikai sertéspestis megjelenése miatt Szatmár megye 24 területi-közigazgatási egységét megfigyelés alá vonták, a karantén betartatásához a polgármesterek segítségét kérik.

Tegnap a Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal kistermében állategészségügyi szakemberek találkoztak a községek vezetőivel, hogy megtárgyalják, miként állítható meg a sertéspestis terjedése. Amint arról már korábbi lapszámunkban beszámoltunk, a hatóságok kedden jelentették be, hogy Szatmár megyében is megjelent az afrikai sertéspestis, s a fertőző gócot a Szatmárnémetihez tartozó Szőkemocsáron fedezték fel. A Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság közleménye szerint hét állat fertőződött meg két szomszédos gazdaságban. Az eddigi jelek arra mutatnak, hogy a vírust állati eredetű élelmiszerekkel hozták át Ukrajnából.

Tegnap huszonnégy község polgármesterét hívták be a prefektúrára, hogy ismertessék velük a kialakult helyzetet és a további teendőket. Ez a huszonnégy község megfigyelés alatt lévő zóna, de ez nem jelenti azt, hogy máshol nincs veszély — hangsúlyozta Darius Filip prefektus. A szakemberek ismertették, hogy mire kell odafigyelniük a községek vezetőinek, és miről kell tájékoztatniuk a lakosságot. Újabb intézkedésig egyetlen állat sem hagyhatja el tartási helyét (a szarvasmarhákat, juhokat és kecskéket sem hajthatják ki a csordába); tilos állatvásárokat, expókat vagy bármilyen olyan rendezvényt szervezni, amely állatok szállítását teszi szükségessé, függetlenül attól, hogy milyen fajba tartoznak. Az önkormányzatoknak aktualizálniuk kell az intervenciós csoportok (15–25 személy) listáját, és szükség esetén biztosítani kell számukra a védőruhákat, fertőtlenítőszereket és munkaeszközöket.

A tegnapi találkozón elhangzott az is, hogy több állami intézmény bevonásával további vizsgálatokat végeznek a fertőzés eredetének pontos megállapítása érdekében. Az afrikai sertéspestis miatt elrendelt embargó nagy gazdagsági kárt okoz a sertéstartóknak, felvásárlóknak, exportőröknek, vágóhidaknak és húsfeldolgozó üzemeknek is. A vírust csak szigorú intézkedésekkel és jelentős anyagi áldozatok árán lehet felszámolni. A fertőzött állatokat és a velük kapcsolatba került sertésállományt el kell pusztítani, azok tetemeit el kell égetni, a sertésállományok tartási helyét többször is fertőtleníteni kell. Tiltott a sertések szállítása, forgalmazása, valamint az élő sertések, a sertéshús és a sertéshúsból készült félkész és késztermékek exportálása.

A sertéságazat évek óta válságban van — éppen a sertéspestis miatt —, ám egy ideje úgy tűnt, hogy sikerül talpra állítani az ágazatot. A sertéstartók kártérítést követelnek a kormánytól, de hogy erre lesz-e lehetőség, nem igazán lehet tudni, ugyanis sokan úgy gondolják, hogy gazdasági érdekek állnak a hisztériakeltés mögött.

 

Az érintett települések

Egri, Apa, Erdőd, Batarcs, Batiz, Kolcs, Szamosdob, Pusztadaróc, Halmi, Homoród, Lázári, Sárközújlak, Aranyosmeggyes, Mikola, Udvari, Pálfalva, Kökényesd, Szatmárnémeti, Nagytarna, Krasznaterebes, Túrterebes, Borválaszút, Vetés, Szatmárhegy.

 

 

Elek György