Belföld

Karácsonyi ajándék: lombikbébiprogram

2020.12.14 - 14:54
Lombikbébiprogramot ajándékoz karácsonyra 18 romániai párnak az SOS Meddőség Egyesület. Szatmári párok jelentkezését is várják, akik számára fedezik a klinikai beavatkozások anyagi terhét. A szerencsésekről sorshúzással döntenek december 24-én.

A meddőség a férfi és női reproduktív rendszer betegsége, melynek következtében károsodik a fogantatás, valamint a terhesség kihordásának lehetősége. Az Egészségügyi Világszervezet definíciójának értelmében meddőségről beszélünk, ha egy éven keresztül védekezés nélküli rendszeres házasélet ellenére sem következik be a kívánt terhesség. A mesterséges megtermékenyítés forradalmasította a meddőség kezelését. Minden évben újszülöttek ezrei jönnek a világra, akik a mesterséges megtermékenyítésnek köszönhetik életüket — a beavatkozás viszont, ha saját zsebből kell állni, nem olcsó.

Romániában az orvosilag igazoltan meddő párok 54 százaléka nem vesz igénybe lombikbébiprogramot (in vitro fertilizáció, IVF), 44 százalékuk azért, mert túl drágának találja a beavatkozást. A meddő párok 29 százaléka ellenben megpróbálja kihasználni a mesterséges megtermékenyítés lehetőségét, egy alkalom pedig 4–5 ezer euró körüli összegbe kerül. Az SOS Meddőség Egyesület, ahogyan az elmúlt tizenkét évben is, ismét azoknak a pároknak a segítségére siet, akiknek természetes úton nem foganhat gyermekük. Az Egy esély az életre nevű akciójuk keretében 18 olyan hazai párnak állják a lombikbébiprogram finanszírozását, akiknek orvosilag igazoltan nem segítettek egyéb szóba jöhető kezelések, ahhoz pedig, hogy közös gyermekük születhessen, az egyedüli megoldás a mesterséges megtermékenyítés. Egyetlen kikötésük van, hogy a nők életkora legfeljebb 36 év legyen, tehát azok a párok jelentkezhetnek, ahol a hölgyek 1984. január elseje után születtek.

A párok — köztük a Szatmár megyeiek is — december 21-ig jelentkezhetnek a https://infertilitate.com/ oldalon keresztül a megadott, online űrlap kitöltésével, a szerencsésekről pedig a jelentkezési idő lejárta után, december 24-én sorshúzással döntenek. A szerencsések, akik akár életük legnagyobb ajándékával gazdagodhatnak, vállalják, hogy a következő fél évben részt vesznek a programból részt vállaló 18 hazai klinika — Nagyváradon, Kolozsváron, Temesváron, Brassóban, Marosvásárhelyen, Nagyszebenben, Jászvásáron, Craiován, Konstancán — valamelyikének lombikbébiprogramjában. 

Az egyesület és a klinika fedezi a mesterséges megtermékenyítéshez szükséges orvosi konzultációt, minden, a beültetéshez szükséges procedúrát, a petesejtek megtermékenyítését és tenyésztését, az embriótranszfert, ugyanakkor a többletembriók kiroprezerválását is vállalják a klinikák kétéves időtartamra. Nem fedezik viszont az eljáráshoz szükséges gyógyszerek árát vagy például az utazási költségeket, ezt a párnak kell állnia. Éppen ezért azokat a párokat, akik úgy gondolják, hogy az elkövetkező hat hónapban nem rendelkeznek saját pénzügyi forrásokkal a gyógyszerek és az egyéb logisztikai költségek kifizetésére, arra kérik, idén még ne iratkozzanak be.

Az elmúlt öt évben megszervezett kampány során 77 pár esetében finanszírozta az egyesület a mesterséges megtermékenyítési eljárást, mintegy 330 ezer euró értékben. A projekt előző négy kiadásában 28 kisbaba jött a világra, de jelenleg is vannak várandós kismamák a kedvezményezettek között.

Mi az a lombikbébiprogram?

A lombikbébiprogram alatt a mesterséges megtermékenyítés egyik módját értjük, amely során a petesejtek megtermékenyítése a méhen kívül, lombikban történik. Az ilyen eljárást úgynevezett IVF (in vitro fertilizáció) módszernek hívjuk. Maga az in vitro kifejezés egyébként azt jelenti, hogy a hímivarsejt és a női petesejt a szervezeten kívül, egy „lombikban” találkozik. Az ilyen jellegű kezelésre akkor kerülhet sor, ha az érintett párnál nem vált be más módszer a természetes fogantatásra.

Amennyiben kiderül, hogy IVF eljárásra van szükség, a folyamat első lépéseként valamilyen hormonbevitel segítségével leállítják a petefészkek működését. Ez azért szükséges, hogy szabályozhatóvá és ellenőrizhetővé váljon az ovuláció, illetve a peteérés folyamata. Miután erre sor került, elkezdődik az úgynevezett stimuláció időszaka, amely során szintén hormonok segítségével túlstimulálják a petefészkeket, ezáltal sokkal nagyobb mértékű lesz a tüszőérés. A folyamat alatt a leendő édesanya állapotát folyamatos ultrahangos és nőgyógyászati ellenőrzéssel biztosítják.

Miután sikeresen lezajlott a stimulációs szakasz, sor kerülhet a petesejtek kinyerésére. Ez egy kisebb műtéti beavatkozás, amely körülbelül egy napot vesz igénybe, amikor altatásban végzik el a petesejtek leszívását. Maga az eljárás mára már rutinná vált, alacsony kockázatú beavatkozásnak tekintik, és kifejezetten alacsony a lehetséges szövődmények kialakulásának esélye.

A petesejtek ezután biológushoz kerülnek, aki megtermékenyítés után egy speciális tápoldatba, majd inkubátorba helyezi őket. Itt a méh élettani körülményeihez hasonló környezetet biztosítanak a számukra. Az inkubátorban eltöltött ötödik nap után az embrió eléri a hólyagcsíra állapotot, és ezt követően készen áll a beültetésre. 

A lombikbébi-kezelések eredményeként létrejövő terhesség semmiben sem különbözik a természetes fogantatás során bekövetkező terhességtől; a kihordás és a szülés folyamata is a megszokott módon zajlik le.

Bumbuluţ Krisztina

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

A gyalogoshídon is lesz koncert

A Szatmári Tavasz rendezvénysorozat égisze alatt zajló programok hétvégén is folytatódnak — változatos, minden korosztályt megszólító műsorok várják az érdeklődőket, sőt a gyalogoshídon is lesz koncert.
Mi újság?

Szombat éjfélig lehet jelentkezni az MCC Közéleti Programjaira

A Mathias Corvinus Collegium (MCC) közéleti programjaira még október 15-ig pályázhatnak az érdeklődők. A Női Közéleti Vezetőképzőre, az Erdélyi Politikai Iskolába és a Kárpátaljai Közéleti Vezetőképzőre várják mindazok jelentkezését, akik szeretnének jobban elmélyülni a politika és a közélet világában.
Szatmárnémeti

Kossuth-kerti programkavalkád

Az immár XXI. alkalommal megszervezett Partiumi Magyar Napok keretében idén is széles programkínálat várja a szatmárnémetieket — és nemcsak —, s a programok nagy része a megszokott módon a fákkal teli, árnyékos Kossuth-kertben kerül megrendezésre.