Szatmári közintézményeknél nem vizsgálódtak a munkaügyi felügyelők a hőségriadó idején.
A szociális párbeszéd bizottság tegnapi ülésén számolt be Cristian Sasu munkaügyi felügyelőség-vezető arról, hogy ellenőrizték, a munkaadók betartják-e a kánikula idejére előírt munkavédelmi előírásokat. Sasu elmondta, mire kell figyelniük a cégvezetőknek azokon a napon, amikor 37 fok fölötti az árnyékban mért hőmérséklet és a levegő páratartalma is eléri kritikus értéket, az ilyen helyzeteket a 99/200-es kormányhatározat szabályozza.
Olyan forróságban, mint amilyen a hét elején volt, a legkevesebb az, hogy csökkentik a munka intenzitását és gyakrabban rendelnek el pihenőket azoknál, akik melegnek kitett környezetben, azaz a szabad ég alatt, vagy levegőtlen csarnokban dolgoznak, illetve váltásonként fejenként legalább két liter ásványvizet és zuhanyozási, felfrissülési lehetőséget kell biztosítsanak az érintetteknek. Ha ez nem megoldható, akkor csökkenteni kell a munkaidőt úgy, hogy tizenegytől ötig ne dolgozzanak.
A hét eleji vizsgálatok idején harminc esetben végeztek ellenőrzéseket a munkaügyi felügyelők, és harminckét rendellenességet találtak, sajnos évről évre probléma marad a kánikulai előírások betartása.
Az ülésen részt vevő Dan Burulea szakszervezeti vezető a beszámoló végén nem véletlenül kérdezett rá, hogy közintézményeknél vizsgálódtak-e a munkaügyi felügyelők, kérdésével arra akart célozni, hogy nemcsak a magáncégek szabálykövetését kellene ellenőrizniük. Sasu azt válaszolta, hogy ezeket kihagyták az ellenőrzésekből, mert közismert, hogy a közalkalmazottak elsősorban irodában dolgoznak, ahol kevésbé érezhető a hőség hatása.
Princz Csaba