A kánikulai melegben megnő a veszélye a különbözõ ételmérgezések, súlyos hasmenés, bélhurutok, sárgaság kialakulási esélyeinek, ezért ilyenkor nem árt fokozottan odafigyelni a higiéniánkra.
Mivel a nyári melegben az ételek is gyorsabban romlanak, így gyakrabban fordulnak elő emésztőszervi betegségek is, amelyek azonban némi odafigyeléssel megelőzhetőek lennének – hívják fel a figyelmet évről évre a Szatmár Megyei Közegészségügyi Hatóság szakemberei.
Péntekig Szatmár megyében is kánikulai melegre figyelmeztetnek a meteorológusok, 35 C-fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet. A nagy meleg miatt gyakran észre sem vesszük az ételeink ízhatásán, hogy a kórokozók vagy azok toxinjai elszaporodtak bennük, és ezek káros hatással bírnak a szervezetre. Már javában tart a gyümölcsszezon is, a mosatlan gyümölcsökkel is gyakran jutnak be kórokozók a szervezetbe. Az utazók esetében ritkábban van lehetőség a mosdásra, ezért fokozottan oda kell figyelni a higiénés körülményekre.
A nyári szezon megbetegedéseit általában vírusok okozzák, de vannak olyan esetek, amikor baktériumok, ekkor beszélünk ételmérgezésről. Ennek tünetei: hányinger, hidegrázás, görcsök, amelyekhez izomfájdalmak is társulhatnak, 6–8 órán túl pedig hasmenés és hányás. A gyerekek, idősek és krónikus betegek körében fennáll a kiszáradás veszélye is, ezért fokozottabban oda kell figyelniük a higiéniára és a folyadékfogyasztásra. Az ételeinket, italainkat megfelelő körülmények között, hűtőszekrényben tároljuk, utazáskor ajánlatos a hűtőtáska, és ne felejtsük el a gyakori kézmosást.
Fontos a kézmosás
Amennyiben emésztési panaszaik lennének, hányinger, hányás, hasmenés, hasfájás jelentkezne, vagy rossz közérzet, láz, fejfájás alakul ki, ez az állapot pedig akár egy hétig, tíz napig is eltart, mindenképp orvoshoz kell fordulni.
Egy enyhe lefolyású, néhány napos ételmérgezést követően pedig ajánlatos 1–2 napig diétázni és az átlagosnál is több folyadékot fogyasztani.
A közegészségügyi hatóság szakemberei azt tanácsolják a megye lakosainak, hogy gyakran mossanak kezet, a zöldségeket és gyümölcsöket alaposan tisztítsák meg, kizárólag fogyasztásra alkalmas ivóvizet igyanak, mert így jelentősen csökken a kánikulai ételmérgezések kialakulásának veszélye.
Bumbuluţ Krisztina