Sport

Kanadai Nagydíj a gumitéma jegyében

2013.06.07 - 19:25

A Monacói Nagydíj óta a Mercedes titkos gumitesztje a fő beszédtéma a Forma–1-ben. Ráadásul a mezőny ezen a hétvégén egy olyan helyszínre érkezett, ahol a hátsógumik gyors kopása játszhat főszerepet. Tehát, egy izgalmas kanadai verseny előtt állunk.

Három év alatt nagyot tud fordulni a világ a Forma–1-ben. 2010-ben a Kanadai Nagydíj adott lökést a rövid élettartamú gumik hivatalos megrendeléséhez: a Bridgestone termékei azon a futamon nem bírták a strapát, és akkor még üde színfoltként hatott, hogy az autókon egynél többször kell kereket cserélni. A következő évtől a Pirellinek jutott a feladat, hogy gyorsan amortizálódó gumikkal lássa el a mezőnyt, és ebbe olyannyira belejöttek, hogy idén sokan nem is tudnak teljesíteni egy versenyt három bokszkiállásnál kevesebbel.

A gyártó már azt tervezte, hogy az idei Kanadai Nagydíjra változtatnak a hátsó abroncsok szerkezetén, de miután ellenállásba ütköztek több csapat, valamint a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) részéről, lemondtak erről. Így egyelőre minden marad a régiben, beleértve a sok szidalmat és kerékcserét is. Tehát minden bizonnyal a Kanadai Nagydíjon is a „gumi” lesz az egyik leggyakrabban emlegetett szó. A másik fő beszédtémát pedig a Mercedes csapat adhatja, az előző verseny hétvégéjén napvilágra kerülő tesztbotrány következményeként. A németek ugyanis néhány hete a Pirellivel karöltve lebonyolított egy állítólag nem titkosnak szánt, de egy darabig mégis titokban tartott tesztet, és emiatt a bíróság előtt folytathatja a magyarázkodást, hogy nem származott előnye belőle. Ezt ironikus módon úgy bizonyíthatja, hogy rosszul szerepel Kanadában, a hátsó abroncsokat egyik legjobban terhelő pályán, ellenkező esetben viszont könnyen további támadási felületet kínálhat magán.

A Mercedesnek ugyanis eddig elsősorban a hátsó gumik túlmelegedése okozta a fő problémát, ami többek között Bahreinben és Barcelonában is látványosan megmutatkozott, és a montreali pályán, ahol nagyon sokszor van szükség intenzív kigyorsításra, ismét előjöhet. Kiderül, hogy a csapatnak az utóbbi hetekben sikerült-e javítani a helyzeten. A monacói győzelmükből nem érdemes kiindulni, hiszen a szűk, előzésre szinte alkalmatlan utcai pályán Nico Rosberg úgy adagolhatta a tempót, ahogy neki jól esett.

A pálya

A legendás kanadai versenyzőről, Gilles Villeneuve-ről elnevezett pályán azonban nem elég csak a gumik állapotára figyelni. „A környezet hasonlít az utcai pályákéhoz, amitől jókora adrenalinlöketet kapunk” – mondja a Williams venezuelai pilótája, Pastor Maldonado.

Négy olyan része van a pályának, ahol a kanyarban elkövetett legapróbb hiba is súlyosan megbosszulhatja magát. Még a legnagyobbakat is többször megtréfálta a palánkok közelsége, különösen az utolsó sikánnál: 1999-ben egymás után annak ütközött neki Michael Schumacher, Damon Hill és Jacques Villeneuve. Innen ered a Bajnokok Fala elnevezés, de megemlítendő, hogy vb-címének megszerzése előtt Nigel Mansell (1992-ben) és Jenson Button (2005-ben) is kiesett ott, sőt, az egyik 2011-es edzés Sebastian Vettel számára is ott ért véget. Mellesleg Kanadában Fernando Alonso is kétszer kiesett saját hibájából kifolyólag.

Ugyanakkor a montreali pálya teli van hosszú egyenesekkel, melyekben az autók megközelítik, sőt, meg is haladják a 300 km/h-s sebességet. Egy körben a padlógázos szakaszok aránya 60 százalék körüli. A kanyarok ellenben ugyanúgy lassúak, a legtempósabbnak a célegyenes utáni balos számít a maga 130–140 km/ó-jával.

Spéci csomag kell

E kétarcúság következménye, hogy ezúttal felesleges meredekre venni a szárnyakat, lévén az egyenesekben ez eleve hátrányt okozna, másrészt a lassú kanyarokban nincs jelentős aerodinamikai tapadás. „A végsebesség nagyon fontos, továbbá az is, hogy az autó stabil maradjon fékezéskor, illetve jól menjen át a rázóköveken” – állapítja meg Paul di Resta, a Force India versenyzője. Ezen tényezők összességében a mechanikailag erős autóval rendelkező csapatoknak kedveznek, mert elkendőzik az esetleges aerodinamikai hiányosságaikat.

A fékek ellenőrzése különösen fontos Kanadában, ahol rendszeresen elő szokott fordulni, hogy valaki fékhiba miatt kénytelen feladni a futamot. Ennek érdekében a csapatok a szokásosnál nagyobb hűtőcsatornákat használnak, ami egyébként a nagyobb légellenállás következményeképpen körönként nagyjából két tizedmásodpercet ront a tempón.

Bár tavaly csak egy volt, idén újra két DRS zóna lesz a célegyenesben, illetve az 1046 méter hosszú hátsó egyenesben, ám érdekesség, hogy csupán egyetlen mérési pont tartozik hozzájuk, ami azt jelenti, hogy ha valaki az első zónában megelőzi az előtte haladót, utána még egyszer jogosult a hátsó szárny felnyitására. Mindez talán nincs összhangban az eszköz eredeti rendeltetésével, de ez van.

Mindezek ellenére a Kanadai Nagydíj nagy népszerűségnek örvend a résztvevők körében a jó hangulat miatt. Hogy aztán a leintést követően kinek lesz jó kedve, az romániai idő szerint vasárnap este derül ki.

Közvetítések

Forma–1, Kanadai Nagydíj, 7. forduló

Szombat: 3. szabadedzés (17 óra – Digi Sport 2), időmérő edzés (20 óra – m1, Digi Sport 1).

Vasárnap: futam (21 óra – m1, Digi Sport 1).

A vb állása

Pilóták

1.

Sebastian Vettel

német, Red Bull Racing

107

2.

Kimi Räikkönen

finn, Lotus

86

3.

Fernando Alonso

spanyol, Scuderia Ferrari

78

4.

Lewis Hamilton

brit, Mercedes GP

62

5.

Mark Webber

ausztrál, Red Bull Racing

57

6.

Nico Rosberg

német, Mercedes GP

47

7.

Felipe Massa

brazil, Scuderia Ferrari

45

8.

Paul di Resta

brit, Force India

28

9.

Romain Grosjean

francia, Lotus

26

10.

Jenson Button

brit, McLaren

25

11.

Adrian Sutil

német, Force India

16

12.

Sergio Pérez

mexikói, McLaren

12

13.

Daniel Ricciardo

ausztrál, Scuderia Toro Rosso

7

14.

Jean–Eric Vergne

francia, Scuderia Toro Rosso

5

15.

Nico Hülkenberg

német, Sauber

5

Csapatok

1.

Red Bull Racing

164

2.

Scuderia Ferrari

123

3.

Lotus

112

4.

Mercedes GP

109

5.

Force India

44

6.

McLaren

37

7.

Scuderia Toro Rosso

12

8.

Sauber

5

Forrás: f1hirek.hu